kamu işçi maaş

Konu: Prim Birleştirme

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  7

  Prim Birleştirme

  mrb arkadaşlar

  bağkurlu olan bir kişinin önceki ssk primlerini bağkurla birleştiemek için ne yapmamız gerekir ve şartları nelerdir

  teşekkürler


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  1.499

  Ynt: Prim Birleştirme

  sn harun8859;

  Bağkura geçen kişi kayıt yaptıracağı zaman ssk hizmet dökümünü kayıt dilekçesinin ekinde verdiği zaman sorun ortadan kalkıyor ,Eğer siz vermemiş iseniz bir dilekçeyle ekine hizmet dökümünü iliştirerek bağkura verebilirsiniz


  Kolay gelsin...
  [color=black][b]Sana Bakmak Bütün Rastlantıları Reddedip,Bir Mucizeyi Anlamaktır.Sana Bakmak ALLAH'a İnanmaktır...[/b][/color]

 3. #3
  Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Türk_bey Guest

  Ynt: Prim Birleştirme

  Alıntı kalisper_a Nickli Üyeden Alıntı
  sn harun8859;

  Bağkura geçen kişi kayıt yaptıracağı zaman ssk hizmet dökümünü kayıt dilekçesinin ekinde verdiği zaman sorun ortadan kalkıyor ,Eğer siz vermemiş iseniz bir dilekçeyle ekine hizmet dökümünü iliştirerek bağkura verebilirsiniz


  Kolay gelsin...
  Bu işlem basamak tesbiti için gereklidir. Hizmet birleştirmeleri yalnızca emeklilik işlemleri sırasında yapılmaktadır.

 4. #4
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  6.940

  Ynt: Prim Birleştirme

  Çeşitli Sosyal Güvenlik Kurumlarında Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesiyle Emeklilik

  İnsanımız yaşamında geçimini sağlamak üzere bazen işçi, bazen esnaf hatta daha sonra memur da olabilmekte bu durumda da SSK, Bağ-kur, T.C. Emekli Sandığı ve 506 Sayılı Yasanın geçici 20.maddesine göre kurulan Emekli Sandıkları gibi kurumların şemsiyesi altına girebilmektedir.

  Kanun koyucu farklı emeklilik şartlarını öngören bu farklı kurumlarda geçmiş sigortalılık veya hizmet sürelerinin birleştirilme ve birleştirilmiş süreler üzerinden emekli olma esaslarını 2829 sayılı Kanunla saptamış bulunmakta. Her ne kadar 5510 sayılı Yasa ile sosyal güvenlik kurumları birleştiriliyor olsa da geçmişte (01.01.2007 öncesi) görülen hizmetler itibariyle tabi olunan kurumlarda geçen süreler bugüne kadar olduğu gibi yine 2829 sayılı Kanun esaslarıyla birleştirilecek.

  Ana hatlarıyla bu esaslar aşağıdaki gibidir.

  Hizmet Süreleri Çakışmamalıdır
  Hizmet Birleştirilmesinde;

  ? Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve 506 sayılı Kanunun Geçici 20. maddesine göre kurulan emekli sandıklarına tabi geçen hizmetleri, bu kurumlarca borçlandırılan hizmet süreleri,
  ? Ülkemiz ile sosyal güvenlik anlaşması bulunan ülkelerde geçen sigortalı hizmet süreleri,

  Değerlendirilmekte olup bu süreler:
  ? Çakışmamak kaydıyla ve
  ? Hizmet süreleri toplamının aylık bağlanmasına yeterli olması halinde birleştirilir. Bu bakımdan hizmet süreleri toplamının aylık bağlanmasına yeterli olmaması halinde, hizmet birleştirmesi yapılmaz.

  HİZMET BİRLEŞTİRMEDE EMEKLİ EDECEK KURUMUN SAPTANMA YÖNTEMİ

  2829 Sayılı Kanunun 8.maddesine göre birleştirmeye konu olan hizmetleri değerlendirerek aylık bağlayacak kurum, kişinin prim veya kesenek ödeyerek geçirdiği son yedi yıllık (2520 günlük) fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumdur. Şayet hizmet süreleri eşit ise bu kere eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca kendi mevzuatına göre aylık bağlanır ve ödenir. İlgili maddede öngörülen yedi yıllık fiili hizmet süresinin tespitinde esas, "takvim yılı" değil çalışılan ve primi ödenmiş (2520 gün) fiili hizmet yılı olmaktadır.

  Emekliliğe Esas Sigortalılık Başlangıç Süresi Nasıl Tespit Edilir?

  Sigortalılık süresinin başlangıcı kurumlardan herhangi birine ilk defa sigortalı olunan tarihtir. Ancak bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kazai rüşt kararı almak suretiyle Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığına tabi ve öğrenimleri ile ilgili görevlere atananlar haricindekiler için sigortalılık sürelerinin başlama tarihi, 18 yaşını doldurdukları tarih kabul edilir.

  Asker Polis Gibi Bazı Memurların Fiili Hizmet Zammının SSK?dan Emeklilikte Etkisi Hizmet birleştirilerek SSK?nın yaşlılık aylığı bağlayacağı durumlarda SSK ilgilinin memur olarak çalıştığı dönemde görevi itibariyle 5434 sayılı Kanunun 32.maddesindeki düzenleme kapsamındaki çalışmalarına dair hak kazandığı Emekli Sandığınca bildirilen fiili hizmet zammı süreleri SSK?ca hem sigortalılık süresi hem de prim ödeme gün sayısı bakımından değerlendirilir.

  Hangi Süreler Hizmet Birleştirmede Kullanılmaz?

  Farklı sosyal güvenlik kurumları kapsamında geçen ve zaman bakımından çakışan süreler, primi ödenmeyen sigortalılık süreleri, itibari hizmet süreleri dikkate alınmayacağı gibi kaza-i rüşt kararı aldırarak 18 yaşını doldurmadan evvel memuriyete başlayanlar haricinde 18 yaşını doldurmadan önceki süreler dikkate alınmaz. Memur olarak çalışıldığından Emekli Sandığı?na ait olup 5434 sayılı Yasanın 117.maddesine göre zamanaşımına uğrayan hizmet süresi, hizmet birleştirmede kullanılamaz. Ancak bu kesenekler yeniden Emekli Sandığına ödenerek hizmet birleştirmede kullanılabilir.

  Bir Kurumdan malullük aylığı alırken diğer kuruma prim ödeyerek yapılan çalışma süreleri de birleştirilmez. Zira bu süreler sosyal güvenlik destek primi ödeyerek geçirilmeleri gereken sürelerdir. Önceki kurumdan aldığı aylık devam eder. SSK veya Bağ-kur kapsamında Sosyal Güvenlik Destek Primi ödenerek geçirilmiş hizmet süreleri, hizmet birleştirme anlamında sigortalılık süresinden sayılmaz.

  Hizmet Birleştirme Sonucu Emekli Sandığınca Bağlanacak Emekli İkramiyesi Hesabı

  Son defa T.C. Emekli Sandığına tabi görevlerden emekliye ayrılan ve 2829 sayılı Kanuna göre birleştirilen hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananlara, T.C. Emekli Sandığına tabi daire,kuruluş ve ortaklıklarda prim veya kesenek ödemek suretiyle geçen sürelerinin toplamı üzerinden, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli ikramiyesi ödenir. 5. #5
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Prim Birleştirme

  ileride tekrar ilk kuruma geçme durumu olursa gereksiz yere kayıt aktarması olacağı ve karışıklık olabileceği için iki kurumda hizmet birleştirme işlemlerini emekliliğe yakın tarihe kadar yapmıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Şirket Birleştirme
  Konu Sahibi Sedat_a Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 13.Ekim.2012, 15:03
 2. Hizmet Birleştirme.
  Konu Sahibi kavazlı Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Ocak.2010, 18:10
 3. SGK'da İşyerlerini Birleştirme
  Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Ağustos.2009, 09:20
 4. SGK'da İşyerlerini Birleştirme
  Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2009, 13:39
 5. Hizmet Birleştirme
  Konu Sahibi nezyen Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 10.Ekim.2005, 09:34

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36