taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: G.M.S.İ Mükellefi Bağ-Kur lu Olabilir mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    89

    G.M.S.İ Mükellefi Bağ-Kur lu Olabilir mi?

    slm. arkadaşlar;

    benim bir mükellefim 19.11.1987 tarihinde gerçek usul mükellefiyetinden bağ-kurluydu
    20.02.1989 tarihinde terk ederek bağ-kurunu durdurdu. şuanda tekrar vergi mükellefi
    olduğundan 11.01.2007 tarihinden itibaren gerçek mükellefiyetten tekrar bağ-kur kapsamında.

    benim sorum: 1989 tarihinden itibaren G.M.S.İ mükellefiyeti var ve hala devam ediyor
    bu durumda 1989 tarihinden itibaren geçmişe dönük bağ-kur günlerini canlandırabilirmiyiz.
    kısacası G.M.S.İ mükkellefi olan bir şahısın bağ-kurlu olabilme durumu nedir?
    zorunluluk varmı? yoksa kendi isteğinemi bağlı? veya bağ-kurlu olamazmı?

    ilginiz için şimdiden teşekkür ediyorum.


  2. #2
    akin94k.t.m.l. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    akin94k.t.m.l. Guest

    Ynt: G.M.S.İ mükellefi bağ-kur lu olabilirmi?

    Bence olamaz şu açıdan

    Bağkur kanununun esnaf mantığına uymadığı için o zaman menkul sermaye iradı geliri olan da bağkurlu olabilmesi gerekir .

    Kısaca Çünkü esnaf tanımına g.m.s.i. mükellefi uymamaktadır. Bu nedenle bağkurlu olmaza diye düşünüyorum

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    166

    Ynt: G.M.S.İ Mükellefi Bağ-Kur lu Olabilir mi?

    BAĞ-KUR KANUNU
    MADDE 24 - (3165 sayılı Kanunun 6'ncı maddesiyle değişen şekli)(22. 3.1985 tarihinden geçerli olmak üzere) Aşağıda sayılan sigortalılar hakkında malüllük, yaşlılık ve ölüm hallerinde bu Kanunda yazılı şartlarla sosyal sigorta yardımları sağlanır.
    I - Sigortalı sayılanlar:
    Kanunla ve kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulu sosyal güvenlik kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan;
    a) (4956 sayılı Kanunun 14'üncü maddesiyle değişen bent)(8.8.2001 tarihinden geçerli olmak üzere) Esnaf ve sanatkârlar ile diğer bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ile gelir vergisinden muaf olanlardan Esnaf ve Sanatkâr Sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşuna usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar, (*)

    GMSİ mükellefiyeti Gelir Vergisi kanunu ile ilintilidir.
    Bağ-Kur kanunun 24. maddesinde sayılanlardan değildir.Bu nedenle salt GMSİ mükellefi olmak Bağ-Kur'lu olmayı sağlamaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 15 Yaşındaki Çocuk Vergi Mükellefi Olabilir mi?
    Konu Sahibi abdsis Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 25.Eylül.2018, 12:35
  2. Belediyeler Kdv Mükellefi mi ? ( Su Fatura Kdv )
    Konu Sahibi NURETNS Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2014, 19:56
  3. Vergi Mükellefi Yaş Şartı
    Konu Sahibi merihs12 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Ekim.2013, 17:38
  4. ÖİV mükellefi olma hakkında
    Konu Sahibi erko10 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Şubat.2012, 15:52
  5. Mükellefi Korumak
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Nisan.2009, 09:35

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36