taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Tarım Bağkuru

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2007
    Mesajlar
    40

    Tarım Bağkuru

    Bir Bayan, Eşinin vefatıyla, Ssk dan dul aylığı almakta iken, anne ve babasınında vefatı nedeniyle kendisine intikal eden tarlalardan dolayı Zirai Gelir vergisi Mükellefi olmuş aynı zamanda Ziraat Odasına kaydını yaptırmıştır.
    Vefat eden eşinin Sosyal güvenlik haklarından yararlandığı düşüncesi ile Bağkur a kaydını yaptırmamıştır.
    ocak 2008 de Sosyal Güvenlik Kurumundan (Bağkur devredilen) kendisine Re'sen tescile çağrı konulu bir mektup gelmiş ve Ziraat Odası kaydı nedeniyle Tarım Bağkurlu olması gerektiği ifade edilmiştir.

    1-Bağkura tescili zorunlu mudur ?
    2-Bağkurlu olursa dul aylığı kesilir mi ?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2007
    Mesajlar
    204

    Ynt: Tarım Bağkuru


    1 - 2926 Sayılı Yasa?nın 7. maddesi hükmüne göre, bu yasaya göre sigortalı sayılanlar, sigortalı sayıldıkları tarihten itibaren en geç üç ay içinde Kurum?a başvurarak kayıt ve tescillerini yaptırmak zorundadırlar.

    9. maddeye göre bu yasa kapsamında sigortalı sayılanların sigortalılıklarının başladığı tarihten itibaren 3 ay içinde Kuruma kayıt ve tescillerini yaptırmayanların tescil işlemlerinin Kurumca re?sen yapılması gerekmektedir.

    2 - Bağkurlu olması nedeniyle eşinden dolayı lmakta olduğu ölüm aylığı kesilmez.

  3. #3
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Tarım Bağkuru

    Alıntı erdoğan Nickli Üyeden Alıntı
    Bir Bayan, Eşinin vefatıyla, Ssk dan dul aylığı almakta iken, anne ve babasınında vefatı nedeniyle kendisine intikal eden tarlalardan dolayı Zirai Gelir vergisi Mükellefi olmuş aynı zamanda Ziraat Odasına kaydını yaptırmıştır.
    Vefat eden eşinin Sosyal güvenlik haklarından yararlandığı düşüncesi ile Bağkur a kaydını yaptırmamıştır.
    ocak 2008 de Sosyal Güvenlik Kurumundan (Bağkur devredilen) kendisine Re'sen tescile çağrı konulu bir mektup gelmiş ve Ziraat Odası kaydı nedeniyle Tarım Bağkurlu olması gerektiği ifade edilmiştir.

    1-Bağkura tescili zorunlu mudur ?
    2-Bağkurlu olursa dul aylığı kesilir mi ?
    Sigortalı sayılmayanlar:

    Madde 4 ? Bu Kanunun uygulanmasında
    c) (Mülga: 24/7/2003-4956/56 md.; Yeniden düzenleme: 22/2/2006-5458/15 md.) Yıllık tarımsal faaliyet gelirlerinden bu faaliyete ilişkin masraflar düşüldükten sonra kalan tutarın aylık ortalamasının, 16 yaşından büyükler için tespit edilen asgari ücret tutarından az olduğunu beyan eden veya belgeleyenler.

    Sigortalı sayılmazlar.
    Bu seçenek üzerinde durularak bağ-kur prim ödeme yükümlülüğünden kaçınabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tarım Bağkuru
    Konu Sahibi kry3884 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Ağustos.2014, 17:06
  2. Tarım Bağkuru
    Konu Sahibi yatkin20 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 14.Kasım.2012, 12:30
  3. tarım bağkuru
    Konu Sahibi naramsin Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Eylül.2009, 00:42
  4. Tarım Bağkuru
    Konu Sahibi kafkasm Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 21.Ağustos.2009, 11:17
  5. Tarım Bağkuru
    Konu Sahibi mozkanz Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 28.Mart.2009, 13:17

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36