2000 yılı öncesi vergi kaydına ilişkin Bağ-Kur tescili


Yeni Sosyal Güvenlik Kanunu ile Maliyeye kayıtlı mükellef olduğu halde Bağ-Kur'a zamanında başvuru yapmamış esnaflara geriye dönük borçlanma imkânı getirildi.
1953 doğumluyum. 1976 yılında Kadıköy Vergi dairesine kayıtlı olarak 15 yıl esnaf olarak çalıştım. Bu kanun çıkınca Kadıköy Vergi Dairesinden mükellefiyetimi kanıtlayan bir yazı alarak, İstanbul Bağ-Kur'a başvurdum. Bana 2000'den sonraki mükelleflerin bu kanundan faydalanabileceği söylendi. Bazı tanıdıklar dava açmam gerektiğini söylediler. Bağ-Kur'da kaydım yok. Arkadaşlarım, yaşıtlarım emekli oldu. Ben de emekli olmak istiyorum. Bana bir yol gösterebilir misiniz? Eğer olursa Bağ-Kur'a ne kadar ödeme yapmam gerekir? TC Ziraat Bankası bu iş için kredi kullandırıyor mu? F.Ç.

Kamuoyunda sosyal güvenlik kanunu olarak adlandırılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, 4 Ekim 2000 tarihinden önceki sürelerin borçlanılmasına imkan sağlamıyor. Kanununun 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan geçici 8. maddesi, tarımsal faaliyette bulunanlar hariç olmak üzere sigortalılık niteliği taşıdığı halde 1 Ekim 2008 tarihine kadar kayıt ve tescillerini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüklerinin 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren başlayacağı, ancak sigortalılıkları 1 Ekim 2008 tarihinde başlatılan vergi mükellefleri ile şirket ortaklarının, 1 Ekim 2008 ile 4 Ekim 2000 tarihleri arasında geçen vergi mükellefiyet süreleri bulunmak kaydıyla, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren altı ay içinde talepte bulunmaları halinde, vergi mükellefiyet sürelerinin tamamını borçlanabilmelerine imkan sağlıyor.

Buna göre, Bağ-Kur?dan size söylenen doğru. Borçlanma, ancak 4 Ekim 2000 ile 1 Ekim 2008 tarihleri arasındaki süreler için mümkün olabilecek. Bunun için de mükellefiyet kaydının 4 Ekim 2000 tarihinden sonra olması gerekiyor.

4 Ekim 2000 tarihinden önceki sürelerin borçlanılması, halen yürürlükte olan 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununun geçici 18. maddesine göre mümkündü. Ancak bunun da süresini geçirdiniz.

5510 sayılı Kanunun geçici 8. maddesindeki hükmün benzeri 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunun geçici 18. maddesinde yer alıyor. Bu maddeye göre de 4 Ekim 2000 tarihinden önce sigortalılık niteliği taşıdığı halde 4 Ekim 2000 tarihine kadar kayıt ve tescillerini yaptırmamış olan sigortalıların sigortalılık hak ve yükümlülükleri 4 Ekim 2000 tarihinden itibaren başlatılırken, sigortalılıkları 4 Ekim 2000 tarihinde başlatılan sigortalılara altı ay içinde başvurmaları ve 20 Nisan 1982 ile 4 Ekim 2000 tarihleri arasındaki vergi kayıtlarını belgelemek ve belgelenen bu sürelere ilişkin primlerini ödemeleri kaydıyla bu sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesine imkan sağlanmıştı. Süresi içinde başvurmuş olsaydınız en azından 20 Nisan 1982 tarihinden sonraki süreleri kazanabilirdiniz. Ancak başvuru süresini geçirdiğiniz için Kurum başvurunuzu kabul etmeyecektir.

Mahkemenin ne yönde karar vereceğini kesin olarak söyleyememekle birlikte, vergi mükellefi olduğunuz döneme ilişkin sigortalılık tescilinizin yapılması için Kuruma yazılı olarak başvurabilirsiniz. Başvurunuzun reddedilmesi halinde (yüzde 100 reddedilecektir) konuyu yargıya taşıyabilirisiniz.