Alıntı Erdal Aydın 29.08.2008 Takvim[size=9pt Nickli Üyeden Alıntı
Bağ-Kur'da tarım sigortalılığı hakkında merak edilenler

Bugün köşemizde mail yoluyla tarafıma gönderilen tarım Bağ-Kur sigortalılığıyla ilgili sorularına yanıt vermeye çalışacağım.

Bağ-Kur tarım sigortalısı olabilir miyim?
* Sayın Aydın; 94-95- 96-97 yıllarında tütün ekiciliği yaptım. Tekel işletmelerinde kayıtlarım var. Bu yıllardaki kesintilerimden dolayı Bağ-Kur tarım sigortalısı olabilir miyim? D.Y./Sinop
O dönemde yapılan Tekel işletmelerinden alacağınız kesinti listesini ilgili Bağ-Kur İl Müdürlüğü'ne belgelemeniz halinde tevkifatın kesildiği ayı takip eden aybaşından itibaren tarım sigortalılığınız başlar. Tevkifat kesintilerine göre hizmet alabilirsiniz. Ayrıca kesinti itibariyle kanunla kurulu odalarda kayıtlarınız devam ederse (Ziraat Odası,Tarım Kredi, yağlı tohumlar vb.) hizmetlerinizi kesintisiz alabilirsiniz.

Bağ-Kur'dan ölüm aylığı bağlanabilir mi?
* Kardeşim 1994 yılından itibaren pancar ekiciliği yapıyordu. 2005 yılında vefat etti. Eşine ve çocuklarına Bağ- Kur'dan ölüm aylığı bağlanabilir mi? F.P./İstanbul
Sevgili okurum; kardeşinizin eşinin mahkemeye müracaat etmesi gerekmektedir. Mahkeme kararına göre ölüm tarihi itibariyle 5 yıl ve daha fazla hizmet alırsa Bağ-Kur'a müracaat ederek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Ancak bu şekilde ölüm maaşı bağlanır. Aksi halde ölen kişiye kesintilerinden dolayı işlem yapılmaz.

Ay başından itibaren hizmet alabilirsiniz...
* 1994 yılına ait tütün ekiciliğimden dolayı mahkeme kararıyla 6 ay tarım Bağ-Kur'undan hizmet almıştım. Şimdi mahkemeye vermeden 2003-2004- 2005-2006 yıllarına ait kesintilerimi bildirirsem hizmet alabilir miyim? G.Y./Trabzon
Bağ-Kur'un yayınladığı 2007/44 sayılı genelgeye göre Tekel işletmesinden alacağınız kesinti listelerini dilekçe ile beraber Bağ-Kur'a bildirmeniz halinde 6 aylık hizmetinizin üzerine tevkifatın kesintisini takip eden aybaşından itibaren hizmet alabilirsiniz.

Terk tarihinden sonraki günlerimi Bağ-Kur'dan nasıl alırım?
* 01.01.1987 yılında tarım Bağ-kur'lusu oldum. 01.05.1990 yılındaki 15 günlük SSK'lı çalışmamdan dolayı tarım sigortalılığım durduruldu. Terk tarihinden sonraki günlerimi Bağ-Kur'dan nasıl alırım. H.Y./Ordu
Sevgili okurum, 2926 sayılı tarım Bağ-Kur Kanunu'na göre bunun üç yolu var. Birincisi; sigortalılık aktiniz sona erdikten sonra tekrar müracaat ederseniz müracaat tarihini takip eden aybaşından itibaren tarım Bağ-Kur'unuz başlar. İkincisi terk tarihinden sonra prim ödemelerinizi yapmışsanız ödediğiniz primlere istinaden değerlendirme yapılır ve hizmet alırsınız. Üçüncüsü ise satmış olduğunuz ürün karşılığında Bağ-Kur'a kesinti yapılmış ise kuruma bildirerek kesintilerinize göre hizmet alabilirsiniz...

Özel dershanede çalışamazsınız
* Sözleşmeli öğretmen olarak atandım. Aynı zamanda bir dershanede öğretmen olarak görev yapıyorum. Sözleşmeli olarak göreve başladığımda dershanede de görev yapabilir miyim? T.U./Amasya
Sevgili okurum yeni görevinizde başarılar diliyorum. Sözleşmeli öğretmenin sözleşmeli personel çalıştırmasına ilişkin esasların 8. maddesi ve hizmet sözleşmesine göre sözleşme ile çalıştırılan personel kazanç getirisi yapamamaktadır. Bu çerçevede sözleşmeli öğretmenlerin özel dershanede görev almaları mümkün değildir...