5510 sk 53. md.sin 2. fıkrası ; 4/b lilerin kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinde 4/a kapsamında olamazlar demektedir. hali hazırda uygulama nedeni ile 01/10/2008 tarihinden öncekilerin haklarını koruma anlamında 28/09/2008 tarihli tebliğlerinde bir esnetme getirmişlerdir. ( http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskil...0080928-12.htm bu linkin V. bölümünün 9. maddesi bu esnetmeden bahsetmektedir )
Şimdi ; 01/10/2008 tarihinden sonra kurulan bir şirketin ortaklarından biri 4/a lı olarak bir kurumda çalışmasını sürdürmekte, diğer ortak ise 4/b li olacaktır.
buna göre :
1) 4/a lı ortak kesinlikle şirket kuruluş tarihi itibari ile (şirket kuruluş tarihi 01/10/2008 den sonraki bir tarih ) 4/b li olmak zorunda. fakat bu kişi çalıştığı kurum ile iş akdi bitsin de istemiyor. bu durumda ya ortaklıktan ayrılacak ya da 4/b li olarak primlerini ödeyecek ve çalıştığı kurum da 4/a lı primlerini ödeyecek. fakat burada mükerrerlik olacak. bugün ssk.da bir müdüre sordum herhangi bir cezai müeyyidesi varmıdır diye. bana yoktur dedi. ama idari para cezası olabilir dedi. mükerrerlik de olacaktır dedi. ??????????
2) diğer ortağın ise 4/b li olarak bildirimi gerekmekte. 01/10/2008 tarihinden önce bağ-kur lunun sigortalılık belgesinini elden, ticaret odası ve vergi dairesine onaylatarak takibini yapıyorduk. fakat 01/10/2008 tarihinden sonra 4/b lilerin bildirimi ; 5510 sayılı yasanın 8. maddesine ve 28/09/2008 tarihli tebliğe ( http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskil...0080928-12.htm III. bölümün C fıkrasının 3/c maddesi ) göre ticaret sicil memurluklarınca 15 gün içerisinde yapılır denmektedir. şimdi bu bildirimin gecikmesi kurumları bağlayacak. ama sigortalının bidiriminin akıbeti ne olacak ? ben yine bunu eskiden olduğu gibi elden takibini yapmak niyetindeyim.

bu konu hakkında görüşleriniz nedir acaba?