taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: İsteğe Bağlı Bağkurluluk

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  200

  İsteğe Bağlı Bağkurluluk

  isteğe bağlı bağkurlu olmanın şartları varmıdır, sağlık yardımlarından faydalanabilirlermi, en düşük isteğe bağlı bağkur basamağı primi nekadardır?


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ekim.2005
  Mesajlar
  282

  Re: İsteğe Bağlı Bağkurluluk

  Alıntı MELEK Nickli Üyeden Alıntı
  isteğe bağlı bağkurlu olmanın şartları varmıdır, sağlık yardımlarından faydalanabilirlermi, en düşük isteğe bağlı bağkur basamağı primi nekadardır?
  Bağ-Kur isteğe bağlı sigortalılığı

  Bağ-Kur kapsamında isteğe bağlı sigortalılığın usul ve esaslarını düzenlemek amacıyla hazırlanan "Bağ-Kur İsteğe Bağlı Sigortalılık Yönetmeliği" 12.01.2005 tarih ve 25698 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Bağ-Kur İsteğe Bağlı Sigortalılık Yönetmeliği, isteğe bağlı sigortalı olabileceklerin niteliklerini, başvurma usulünü, sigortalılığın başlangıcını ve sona ermesini, basamak seçimini ve yükseltilmesini, primlerin ödenmesini ve hizmet borçlanmasının usul ve esasları ile sağlanan sigorta yardımlarını kapsamaktadır. İsteğe bağlı sigortalılar ve bunların hak sahipleri 1479 sayılı kanunun malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası haklarından zorunlu sigortalılar gibi yararlanırlar. Ancak, iş kazası ve meslek hastalığı sonucu malullük ve ölüm aylığına ilişkin hükümler bu sigortalılar hakkında uygulanmaz. 04.10.2000 tarihinden sonra sigortalı olanlar sağlık sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Ancak, bu tarihten önce sağlık sigortası yardımlarından yararlananlar ile 1479 sayılı kanunun geçici 23'üncü maddesine göre sağlık sigortası yardımlarından yararlanacak olanların hakları saklıdır. Bu şekilde sağlık sigortasından yararlanan sigortalılar 1479 sayılı kanunun ek 15'inci ve geçici 7'nci maddesine göre sağlık sigortası primi ödemek zorundadırlar.

  Kanunla veya kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan sosyal güvenlik kuruluşlarına prim veya kesenek ödemeyen, bu kuruluşlardan malullük ve yaşlılık aylığı ile daimi tam iş göremezlik geliri almayan ve onsekiz yaşını dolduran;

  a) Ev kadınları,

  b) Herhangi bir işte çalışmayanlar,

  c) Bağ-Kur'a tabi zorunlu sigortalılığı sona erenler,

  d) Yurtdışındaki vatandaşların yanlarında bulunan ve herhangi bir işte çalışmayan eşleri,

  e) Türkiye'de ikamet eden ve herhangi bir işte çalışmayan yabancı uyruklular,

  talep etmeleri halinde isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

  Kuruma isteğe bağlı sigortalı olarak tescili yapılan ancak daha sonra birinci fıkrada öngörülen şartları taşımadığı anlaşılanların sigortalılığı;

  a) Öngörülen şartları halen taşımıyor iseler, tescil tarihinden itibaren,

  b) Öngörülen şartlara daha sonra haiz olmuş iseler, bu şartlara haiz oldukları tarihe kadar olan kısmı, iptal edilir ve ödedikleri primler talepleri halinde kendilerine iade edilir.

  Bağ-Kur'a tabi zorunlu sigortalılığı sona erenlerden isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler veya isteğe bağlı sigortalılığını sona erdirenlerden tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler dilekçe ile, ilk kez Bağ-Kur isteğe bağlı sigortalısı olmak isteyenler ise ikametgahlarının bulunduğu köy veya mahalle muhtarları tarafından onaylanmış Bağ-Kur İsteğe Bağlı Sigortalılık Giriş Bildirgesi ile ikametgahlarının bulunduğu yerdeki il müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yurtdışından isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler, Bağ-Kur İsteğe Bağlı Sigortalılık Giriş Bildirgeleri'ni ikamet ettikleri ülkede bulunan konsolosluğa veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği ya da Ataşeliği'ne onaylattıktan sonra doğrudan Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'ne göndermeleri gerekmektedir. İl müdürlüklerine yapılan başvurular Bağ-Kur Genel Müdürlüğü'ne gönderilir. İsteğe bağlı sigortalılığı yönetmeliğin 8'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre sigortalının toplam borcunun üç aylık prim ve ceza borcundan fazla olması nedeniyle sigortalılığı sona erenlerin daha sonra yaptıkları prim ödemeleri de yeniden sigortalılık talebi olarak değerlendirilir.

  İsteğe bağlı sigortalılık, talep dilekçesinin veya isteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesinin kurum kayıtlarına girdiği tarihten itibaren başlar.

  Ancak;

  a) 1479 ve 2926 sayılı kanunlar kapsamında zorunlu sigortalılığı sona erdikten sonra isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin isteğe bağlı sigortalılıkları, zorunlu sigortalılık sürelerine ait prim ve gecikme zammı borçlarını ödedikleri tarihten,

  b) Diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamındaki zorunlu ve isteğe bağlı sigortalılıkları veya 1479 ve 2926 sayılı kanunlar kapsamındaki zorunlu sigortalılıkları devam ederken isteğe bağlı sigortalılık talebinde bulunanların sigortalılıkları anılan kanunlara tabi sigortalılıklarının sona erdiği tarihi takip eden günden itibaren başlatılır.

  Yönetmeliğin 8. maddesinin ikinci fıkrasına göre sigortalının toplam borcunun üç aylık prim ve ceza borcundan fazla olması nedeniyle sigortalılığı sona erdirilenlerin, prim ödemeye başladıkları ayın başı itibariyle sigortalılıkları yeniden başlatılır.

  İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler, 1479 sayılı kanunun 50'nci maddesinde belirlenen gelir basamaklarından ilk oniki basamaktan dilediklerini seçebilirler. Ancak, Bağ-Kur'a tabi zorunlu sigortalı olduktan sonra ilk defa isteğe bağlı sigortalı olanların basamakları zorunlu sigortalılığın sona erdiği tarihte bulundukları basamaklara, diğer sosyal güvenlik kanunlarına tabi sigortalı olduktan sonra ilk defa isteğe bağlı sigortalı olanların basamakları, diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında geçirilen süre dikkate alınarak, intibak ettirilmek suretiyle belirlenir. İsteğe bağlı sigortalılığı sona erdikten sonra, diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında sigortalı olup, yeniden isteğe bağlı sigortalı olanların basamakları ise diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında geçirilen süre dikkate alınarak daha önce bulundukları son basamak üzerine intibak ettirilmek suretiyle yeniden belirlenir.

  Sigortalıların seçtikleri veya intibak ettirildikleri ilk oniki basamakta bekleme süresi bir yıl, onüçüncü basamaktan itibaren her bir basamakta bekleme süresi ise iki yıldır. İlk onbir basamakta bulunan sigortalıların basamakları; bu yönetmeliğin 8'inci maddesinin ikinci fıkrası hükmü saklı kalmak kaydı ile talep aranmaksızın, bir yıllık prim ödeme süresinin dolduğu tarihi takip eden ay başı itibariyle, kurumca bir üst basamağa yükseltilir. Onikinci basamaktan itibaren sigortalıların basamakları; talepte bulunmaları ve talep tarihinden önceki ayın sonu itibariyle prim ve gecikme zammı borcu bulunmaması şartıyla, talep tarihini takip eden aybaşı itibariyle bir üst basamağa yükseltilir.
  .aktürk
  <br />&quot; Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir.&quot;

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İsteğe Bağlı
  Konu Sahibi ceres Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2013, 17:58
 2. İsteğe Bağlı SSK
  Konu Sahibi pascal Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 19.Ekim.2009, 18:56
 3. Vergi Kaydı- İsteğe Bağlı Çakışmasında İsteğe Bağlı Sigortalılığın ...
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Nisan.2009, 12:53
 4. İsteğe Bağlı SSK
  Konu Sahibi sides Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Mayıs.2007, 16:33
 5. SSK'ya Bağlı İsteğe Bağlı Olabilir miyim?
  Konu Sahibi stajyerstajyer Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 28.Kasım.2006, 18:35

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36