taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Hem İşveren Hem İşçi

  1. #1
    mahmutadakli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mahmutadakli Guest

    Hem İşveren Hem İşçi

    merhaba, benim sorum vergi mükellefi olan birisi ssk dan işyeri numarası alarak kendi işyerinde kendisini çalışan olarak gösterebilir mi?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Re: hem işveren hem işçi

    bağkur tescili yapılan bir kişi kendi işyerinde çalışmya başlasadda ssk ya geçemez.
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  3. #3
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Hem İşveren Hem İşçi

    ssk
    Alıntı ssk madde 3 Nickli Üyeden Alıntı
    aşağıda yazılı kimseler bu kanun uygulamasında sigortalı sayılmazlar
    k) herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi nam ve hesabına çalışanlar

  4. #4
    mahmutadakli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mahmutadakli Guest

    Hem İşveren Hem İşçi

    cevabınız için teşekkür ederim, ama bağkur tescili yapılmamışsa yani mükellefiyet başladığında sigorta kesintisiz devam ediyorsa

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    201

    Hem İşveren Hem İşçi

    Sayın mahmutadakli,

    Kendi nam ve hesabına çalışan esnaf ve sanatkarlar, işe başladıkları tarihten itibaren bağ-kur tescili yaptırmak zorundadırlar. Tescil yaptırmamış olmaları bu durumdan muaf oldukları anlamına gelmez. Tescil yapılmamış olsa dahi, işe başlama tarihinden itibaren res-en bağkur tarafından tescili yapılmış sayılır. Sizin bahsetmiş olduğunuz işverenin sigortalı olma durumu, sermaye şirketlerinde yönetici olmayan ve ssk lılığı kesintisiz olarak devam eden ortaklar için geçerlidir. İyi çalışmalar...
    SMMM Tuğba Çağlayan Ersoy

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Hem İşveren Hem İşçi

    [Şirket Ortaklarının Sosyal Güvenliği

    Sosyal güvenlik sistemimizin belirli ilkeleri var olup bu ilkelerin en önemlileri, sosyal güvenliğin tekliği ile belirli şartlarla sosyal güvencenin zorunluluğu ilkesidir. Bu zorunluluk ilkesi gereğince,
    1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu’nun 24 üncü maddesi gereğince, limited şirket ortakları ile Anonim Şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyeleri zorunlu olarak Bağ-Kur sigortalısıdırlar.
    Benzer şekilde, 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 2 ve 6 ıncı maddeleri gereğince de hizmet akdi ile (işçi olarak) çalışanlarda SSK’nın zorunlu sigortalısıdırlar.
    Ancak, aynı zaman süreleri içinde hem şirketlerle ilişkisi olan hem de bir işyerinde işçi olarak çalışan kişilerin SSK’ya mı yoksa Bağ-Kur’a mı prim ödeyecekleri konusu aşağıdaki kriterlere göre belli edilmektedir.

    1-Bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işverenin emrinde çalışmaları dolayısı ile (SSK da) sigortalı olanlar, sigortalılıkları sürerken, çalıştıkları şirkete veya başka bir şirkete ortak, anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi ortak oldukları taktirde 506 sayılı kanuna tabi sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a tabi tutulmayacaklardır.

    2-Kollektif şirket veya adi şirket (Adi komandit şirket ortakları ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketin komandite ortakları dahil) ortaklarının aynı şirkette bir hizmet akdine tabi çalışmaları, işverenlik ve sigortalılık vasıflarının aynı kişide birleşmesinin mümkün olmaması nedeniyle yasal olarak olanaklı görülmediğinden bu durumda olanların Bağ-Kur ile ilişkilendirilmeleri gerekecektir.

    3-Şirket ortağı yada anonim şirketlerde kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olmaları dolayısıyla Bağ-Kur sigortalısı olanlar, sigortalılıkları sürerken bir hizmet akdine dayanarak çalışmaya başladıkları taktirde Bağ-Kur sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar 506 sayılı kanuna tabi tutulmayacaklar ve bunların işçi olarak aldıkları ücretlerden sadece gelir vergisi ile damga vergisi kesintisi olacak, SSK prim kesintisi olmayacaktır.

    4-506 sayılı Kanun veya 1479 sayılı Kanuna göre sigortalılığı devam etmekte iken diğer sosyal güvenlik kuruluşu kapsamına giren bir işte çalışmaya başlayanların önceki sigortalılığının kesintiye uğraması durumunda kesinti tarihinden itibaren son çalışmalarının gerektirdiği sosyal güvenlik kuruluşu ile ilişkilendirilmeleri sağlanacaktır. Ancak, geçici iş göremezlik dolayısı ile geçen süreler ile hafta sonu ve resmi tatil süreleri sigortalılığın kesintisi olarak değerlendirilmeyecektir.

    5-Gerek limited ve gerekse anonim şirketlerin kurucu ortakları ASLA kendi şirketlerinde SSK’ya sigortalı olarak bildirilemezler çünkü kurucu ortak olmaları hasebiyle işveren sıfatını daha önce kazanan bu kişilerin üzerinde hem işveren hem de işçi sıfatı aynı anda bir araya gelemez.

    6-Uygulamada sıkça karşılaştığımız durum ise bir başka işyerinde SSK’lı olarak çalışırken şirket kurucu ortağı olanlar kendi şirketleri kurulduktan sonra diğer işyerindeki SSK sigortasını sona erdirip hiç ara vermeden kendi kurucu ortağı olduğu şirketten SSK’ya bildirilmesidir ki bu durum bir üstteki beşinci madde gereğince yasal değildir, bu kişinin Bağ-Kur’lu olması gerekir.
    Ancak, bir şirkette SSK sigortalısı olarak çalışırken biriktirdiği paralarla şirkete ortak olan (dikkat eden kurucu ortak değil) ve aynı işi veya bir işçinin yapması gereken işi yapmaya devam eden sonradan ortak olanlar aynı şirketten SSK’ya bildirilebilirler.
    Bu konuda bir önemli olay da 04.10.2000 tarihidir. 4956 Sayılı Kanun gereğince 04.10.2000 tarihinden önceki bir dönemde 1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu gereğince Bağ-Kur sigortalısı olması gerektiği halde hiç Bağ-Kura kayıt olmayanlar (Hiç Bağ-Kur sicil numarası olmayanlar) için Bağ-Kur’luluk 04.10.2000 günü başlar. Bu nedenle 04.10.2000 tarihinden önceki dönemde Bağ-Kurlu olması gerektiği halde SSK’ya prim ödeyenler için yasadışılık giderilmiş olup, SSK sigortalılığı 04.10.2000 tarihinden sonra da kesintiye uğradığı tarihe kadar devam ettirilecek, kesintiye uğraması halinde ise kesinti tarihinden itibaren sona erdirilerek Bağ-Kur sigortalısı sayılacaklardır.


    ali tezel
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    1

    ssk'dan emekliliği gelmiş şirket ortağı

    SSK'lığına ara vermiş ancak prim gün süresi ve yaşı itibari ile emekliliği gelmekle birlikte hizmet süresi nedeni ile henüz emekliliğe hak kazanmamış kişi şirket ortağı olduğunda (kurucu ortak değil ama %50 hisse ile) yapması gereken nedir? Bağkur'lu olmak zorunda mıdır? Olursa prim ödenmesi gerekir mi? Yoksa ortaklıktan ayrılıp şirkette SSK'lı olmalı ve hizmet süresinin dolmasını mı beklemedilir?

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Re: ssk'dan emekliliği gelmiş şirket ortağı

    ssk dan sonra bağkura prim öderse ssk emeklisi olmak isterse tekrar 3,5 yıl enaz prim ödemesi gerekmektedir. bunu göz önünde bulundurup ssk dan ne zaman bağkurdan ne zaman emekli olacağı hesaplanarak karar verilmelidir. ayrıca unutmadan bağkurdanda emekli olmak isterse yine en az 3,5 yıl prim ödemesi gerekmektedir
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    192

    Hem İşveren Hem İşçi

    değerli mahmut,
    kişi hiçbir şart ve halde kendi işyerinden sigortalı olamaz. ortağı olduğu şirketten olması hali ise bazı şartlara bağlıdır.
    selamlar...

  10. #10
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Hem İşveren Hem İşçi

    sayın oyakaynar;

    1479 sayılı bağkur kanunu 24 maddeye bakınız.bazı durumlarda bağkur şartı yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İki İşveren Arasında İşçi Nakli
    Konu Sahibi Turgut Başar Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Şubat.2014, 19:34
  2. Alt İşveren / Taşeron İşçi Çalıştırılması Hk.
    Konu Sahibi tanufuk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Ocak.2014, 22:52
  3. SSK İşçi ve İşveren Hisseleri.
    Konu Sahibi PERS12 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Mayıs.2008, 16:33
  4. SSK İşçi İşveren Payları
    Konu Sahibi lebedir Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Temmuz.2007, 14:45
  5. İşçi-İşveren
    Konu Sahibi keating Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Haziran.2007, 16:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36