kamu işçi maaş

Konu: Ssk'dan Emekli A.ş. Kurucu Ortağı Genel Müdür İse,

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    182

    Ssk'dan Emekli A.ş. Kurucu Ortağı Genel Müdür İse,

    Merhaba,

    1479 sayılı kanun 24. maddesine göre kurucu ortaklar ve yönetim kurulu üyeleri zorunlu olarak Bağ-kur'lu oluyorlar.

    SSK'dan emekli A.Ş. kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda genel müdür sıfatıyla şirkette çalışmaktadır. Genel müdür sıfatıyla aldığı maaşın üzerinden SSK emeklisi olması vesilesiyle yine de Bağ-Kur'a prim ödemek zorunda mıdır?

    İyi çalışmalar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    189

    Ynt: Ssk'dan Emekli A.ş. Kurucu Ortağı Genel Müdür İse,

    Alıntı aodabası Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

    1479 sayılı kanun 24. maddesine göre kurucu ortaklar ve yönetim kurulu üyeleri zorunlu olarak Bağ-kur'lu oluyorlar.

    SSK'dan emekli A.Ş. kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda genel müdür sıfatıyla şirkette çalışmaktadır. Genel müdür sıfatıyla aldığı maaşın üzerinden SSK emeklisi olması vesilesiyle yine de Bağ-Kur'a prim ödemek zorunda mıdır?

    İyi çalışmalar.
    arkadaşım, bağ-kur kanununda sigortalı sayılmayanlar sayılmıştır bunlar şu şekildedir;
    Madde 24
    II - Sigortalı sayılmayanlar:
    Bu Kanunun uygulanmasında;
    a) 18 yaşını doldurmamış olanlar,
    c) Kanunla veya kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulu sosyal güvenlik
    kuruluşlarına prim veya kesenek ödeyenlerle bu tür kuruluşlardan malullük veya yaşlılık aylığı
    ile daimi tam işgöremezlik geliri almakta olanlar, aylık veya gelir bağlanması için talepte bulunmuş olanlar (Dul ve yetim aylığı veya Sosyal Sigortalar Kurumundan geçici veya sürekli kısmi işgöremezlik geliri alanlar hariç),
    d) Tarım işi yapanlar (Tarım sanatlarına ait işleri yapanlar hariç),
    Sigortalı sayılmazlar.

    bu maddeye göre bağ-kur olması gerekmemektedir saygılarımla....

  3. #3
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    Ynt: Ssk'dan Emekli A.ş. Kurucu Ortağı Genel Müdür İse,

    Sosyal güvenlik destek primi

    Ek madde 20 – (Ek: 25/8/1999 - 4447/38 md.)

    (Değişik birinci fıkra: 22/1/2004-5073/15 md.) Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlananlardan, 24 üncü maddenin (l) numaralı bendinde belirtilen çalışmalarına devam edenlerin veya daha sonra çalışmaya başlayanların, sosyal yardım zammı dahil tahakkuk eden aylıklarından, aylığın bağlandığı veya tekrar çalışmaya başlanıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren, çalışmalarının sona erdiği ay dahil % 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir

    Birinci fıkra hükmüne göre aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi gerekenlerden, bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce aylık bağlananlar Kanunun yayımını, daha sonra tekrar çalışmaya başlayanlar ise çalışmaya başladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren üç ay içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmak zorundadırlar. Bu süre içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmayanlardan sosyal güvenlik destek primi, gecikmeli bildirimde bulunulan veya Kurumca tespit edilen tarihe kadar 53 üncü maddeye göre hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir. Birikmiş sosyal güvenlik destek primi ve gecikme zamlarının ödenmemesi halinde aylıklardan yapılacak kesintiler aylık tutarının % 25'ini geçemez.

    (Ek üçüncü fıkra: 24/7/2003-4956/44 md.) (Değişik birinci cümle: 22/1/2004-5073/15 md.) Diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, 24 üncü maddenin (I) numaralı bendinde belirtilen kapsamda çalışmaya başlayanlar, çalışmaya başladıkları ayı takip eden ay başından itibaren, çalışmalarının sona erdiği ay dahil, bu Kanunun 50 nci maddesine göre belirlenen onikinci gelir basamağının %10'u oranında sosyal güvenlik destek primi öderler. Sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden bu Kanunun yayım tarihinden önce aylık bağlananlar Kanunun yayımını, daha sonra tekrar gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ise mükellefiyetin başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren üç ay içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmak zorundadırlar. Bu süre içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmayanlar ile Kurumca tespit edilemeyenlerden sosyal güvenlik destek primi, 53 üncü maddeye göre hesaplanarak tahsil edilir.

    Sosyal güvenlik destek primi ödenmiş süreler, bu Kanuna göre sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez, ödenen primler 39 uncu madde hükmüne göre toptan ödeme olarak iade edilmez ve bu sürelerle ilgili olarak 24/5/1983 tarihli ve 2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanun hükümleri uygulanmaz

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    182

    Ynt: Ssk'dan Emekli A.ş. Kurucu Ortağı Genel Müdür İse,

    Arkadaşlar merhaba,

    Benim de takıldığım noktalara aynen temas etmişsiniz. 1479 24.md.ye göre başka bir sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı alanlar Bağ-kur sigortalısı sayılmazken, Ek madde 20 bu kişilerden SGDP kesilmesini öngörmüş. Ben de bu konuda çelişkiye düşmüştüm. Arada kaçırdığımız başka bir nokta olabilir mi?

    İyi çalışmalar..

  5. #5
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Ssk'dan Emekli A.ş. Kurucu Ortağı Genel Müdür İse,

    ...Genel müdür sıfatıyla aldığı maaşın...
    ssk'ya sgdp ödenmesi gerekmez mi? ???

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    182

    Ynt: Ssk'dan Emekli A.ş. Kurucu Ortağı Genel Müdür İse,

    Genel müdür olması sebebiyle SSK'y SGDP ödemesi gerekir diye de düşünülebilir. Ancak SSK'dan çıkışı yapıldı..SSK kesintiye uğrayınca da bağ-kur'lu oluyor. (yönetim kurulu üyeliği sebebiyle) ???

    İş biraz daha karıştı şimdi???



Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 08.Şubat.2017, 10:33
  2. Ltd Şirket Ortağı Başka Bir Aş.'de Genel Müdür Ataması
    Konu Sahibi onurayt Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Ağustos.2015, 13:40
  3. Kurucu Ortağı Ltd Olan Şirket Kurma
    Konu Sahibi fb1907 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 07.Temmuz.2009, 14:42
  4. limited şirketin kurucu ortağı
    Konu Sahibi yuksel77 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Ağustos.2007, 14:44
  5. Tahsilde ve 18 Yaşından küçük şirket kurucu ortağı
    Konu Sahibi Mehmet Tosun Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 14.Mayıs.2006, 15:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36