kamu işçi maaş

Konu: SPK Sınavı Kalkmıştır

tufanari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tufanari Guest

SPK Sınavı Kalkmıştır

Arkadaşlar, 04.03.2009 tarihinde Odanın Yönetim Kurullarıyla görüştüm. Spk nın yapmış olduğumu Bağımsız Denetim Lisan Sınavının hiçbir geçerliliği olmadığını ve son sınavlarını yaptıklarını , mahkeme sonucunun Türmob lehine sonuçlandığını söylediler. Kısacası, 3568 yasaya göre Üniversite mezunu olmak şartıyla SMMM ruhsatı olanlar ayrıca başka bir belgeye gerek olmadığı fakat ya müşevirlik yada denetimden birini seçmek şartıyla yapıldığını söylediler. SM den SMMM ye yeni yasayla (TTK) geçenler denetim yapamıyorlar.
    BU YÜZDEN SINAVLARA NE HAZIRLANIN NE DE GİRİN... GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN BİR BELGE...

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Ynt: SPK Sınavı Kalkmıştır

sabahtan beri sınav kılavuzunu okuyorum ya önceden yazsana kardeşim

Ynt: SPK SINAVI KALKMIŞTIR.

her kurum kendi alanında sınav açarsa nasıl yetişeceğiz sertifika belge almaya bir de genel ekonomik kriz varken
    sorun sınav yapmak belge vermek sorunu da değil denetim 3568 sayalı yasada smmm ve denetim şirketlerine verilmiş neden spk çıkıpta ben sınav yapacağım diyiyor bu hakkı kendinde nereden buluyor hangi yasaya dayanarak sınav yapıyor
    sorun bence paylaşım meselesi bu olmasa başka bir olayda mesleki haklarımız alınabilir

son sınavı para toplamak içinmi yapıyorlar o zaman...dayanağınız varsa soyleyin bilelim...tabi dayanaktan kastım yazılı olması...herhangibir yerde(resmi kurumların sitelerinde) yazıyormu bu dediğiniz? benim bildigim TURMOB sınavı iptal ettirmek istemiyordu, sınavı kendisi yapmak istiyordu. eğer dediginiz dogruysa yırtıp atalım lisansı...sınav icin odedigimiz parayıda geri isteyelim. Ama lutfen verdiginiz bu bilgiyi dedikodudan öteye gecirip kararın ilanıyla vs. destekleyin...
    Tesekkurler

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Aradaki davayı biliyorum ancak ne dava metnine ne de sonuca rastlayabildim, ulaşan olup ta buraya aktarabilirse sevinirim.

tufanari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tufanari Guest

özürdilerim, bir eksikliği unuttum. Spk nın sınavlarının devam edeceği fakat Spk nın bu sınav sonucunda vermiş olduğu lisansın SADECE; SPK bağlı (Örnğ.halka açık, sabancı,koş,doğuş vs) şirketlerin denetiminde zorunlu oldunu söylediler. YANİ, TTK daki denetim yekisi SMMM ve YMM de olup denetleme yetkisi bizdedir, AMA SPK bağlı şti.leri denetlemek için ise bu sınav gereklidir. SINAVA GİRİLMEMESİ GEREKDİĞİ ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLENİYOR.
    Elde edinilen bilgi kaynakları İSMMMO Yönetim Kurulu ve SPK dır.

Alıntı tufanari Nickli Üyeden Alıntı
    özürdilerim, bir eksikliği unuttum. Spk nın sınavlarının devam edeceği fakat Spk nın bu sınav sonucunda vermiş olduğu lisansın SADECE; SPK bağlı (Örnğ.halka açık, sabancı,koş,doğuş vs) şirketlerin denetiminde zorunlu oldunu söylediler. YANİ, TTK daki denetim yekisi SMMM ve YMM de olup denetleme yetkisi bizdedir, AMA SPK bağlı şti.leri denetlemek için ise bu sınav gereklidir. SINAVA GİRİLMEMESİ GEREKDİĞİ ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLENİYOR.
    Lisansın ismi "Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı".... nerde gecerli oldugu isminde açıkça belirtilmiş.
    aksi yönde birşey denmiyor zaten...

Ogün Güneş Guest

İyi de bu yeni bir şey değil ki. Zaten ttk ve diğer denetim taslağında düzenleme bu şekilde. Ben mi yanlış anlıyorum.

Ogün Güneş Guest

TÜRK TİCARET KANUNU TASARISI
    II - Denetçi olabilecekler
    Madde 400 - (1) Denetçi, ancak üyeleri, yeminli malî müşavir veya serbest muhasebeci malî müşavir sıfatını taşıyan bir bağımsız denetleme kuruluşu olabilir. Küçük anonim şirketler, en az iki yeminli malî müşaviri veya serbest muhasebeci malî müşaviri denetçi seçebilirler. Bağımsız denetleme kuruluşunun kuruluş ve çalışma esasları ve denetleme elemanlarının nitelikleri bir Tüzükle düzenlenir. Aşağıdaki hâllerden birinin varlığında yeminli mâlî müşavir, serbest muhasebeci malî müşavir, bağımsız denetleme kuruluşu, bunun paysahiplerinden biri ve yeminli mâlî müşavirin, serbest muhasebeci malî müşavirin, bağımsız denetleme kuruluşunun veya onun paysahibinin yanında çalışan veya burada sayılanların mesleği birlikte icra ettikleri kişi veya kişiler, ilgili şirkette denetçi olamaz. Şöyle ki, önceki cümlede sayılanlardan biri;
    D) Denetçi
    Madde 635 - (1) Anonim şirketin denetçiye ve işlem denetçileriyle denetime ve özel denetime ilişkin hükümleri limited şirkete de uygulanır.
    --------------------
    TÜRKİYE DENETİM STANDARTLARI VE KAMU GÖZETİMİ KURUMU KANUNU TASARISI

Tanımlar MADDE 2- (1) Bu Kanunun uygulanmasında;
    ? a) Başkan: Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu Başkanını,
    ? b) Bağımsız denetçi: Bağımsız denetim yapmak üzere, Kurumun gözetimi altında Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından meslek mensupları arasından özel denetçi ve işlem denetçileri dahil yetkilendirilen kişileri,
    ? c) Bağımsız denetim: Finansal tablo ve diğer finansal bilgilerin, finansal raporlama standartlarına uygunluğu ve doğruluğu hususunda, makul güvence sağlayacak yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtlarının elde edilmesi amacıyla, denetim standartlarında öngörülen gerekli bağımsız denetim tekniklerinin uygulanarak defter, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesi ve değerlendirilerek rapora bağlanmasını,
    ? ç) Bağımsız denetim kuruluşu: Bağımsız denetim yapmak üzere, Kurum tarafından yetkilendirilen anonim şirket şeklinde örgütlenmiş kuruluşu,
    TÜRK TİCARET KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞÜ VE UYGULAMA ŞEKLİ HAKKINDA KANUN TASARISI
    VII- Denetleme
    MADDE 27-
    (1) Türk Ticaret Kanununun 400 üncü maddesinde öngörülen denetçi, anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketin yetkili organı tarafından en geç 31/1/2009 tarihine kadar seçilir. Seçim ile birlikte 6762 sayılı Kanuna göre görev yapan denetçinin görevi sona erer. 31/12/2008 tarihinde veya özel hesap dönemi dolayısıyla daha sonraki bir tarihte sona erecek olan dönemin bilânçosu, 6762 sayılı Kanun hükümleri uyarınca ve 6762 sayılı Kanun hükümlerine göre seçilmiş bulunan denetçi tarafından denetlenir. 1/1/2009 tarihini taşıyan veya özel hesap dönemi dolayısıyla daha sonraki bir tarih itibarıyla çıkarılmış bulunan açılış bilânçosu, Türk Ticaret Kanununa göre seçilmiş denetçi tarafından ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca denetlenir.
    (2) Türk Ticaret Kanununa göre seçilen denetçi, denetimini Türk Ticaret Kanununa göre yapar. Ancak, denetçi Türk Ticaret Kanununun 402 nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca, geçmiş yıla ait finansal tablolar ile gerekli karşılaştırmayı yapabilmek için, 6762 sayılı Kanuna veya diğer mevzuata göre hazırlanan finansal tablolara raporunda yer verir.
    (3) Birinci fıkra uyarınca görevleri ve organ sıfatları son bulan denetçinin veya denetçilerin, 6762 sayılı Kanuna göre toplantıya çağırdıkları genel kurullar toplanır ve azlık, 6762 sayılı Kanunun 367 nci maddesine göre görevleri sona eren denetçilere başvurmuşsa, o prosedüre devam olunur.

Arkadaşlar, 04.03.2009 tarihinde Odanın Yönetim Kurullarıyla görüştüm. Spk nın yapmış olduğumu Bağımsız Denetim Lisan Sınavının hiçbir geçerliliği olmadığını ve son sınavlarını yaptıklarını , mahkeme sonucunun Türmob lehine sonuçlandığını söylediler. Kısacası, 3568 yasaya göre Üniversite mezunu olmak şartıyla SMMM ruhsatı olanlar ayrıca başka bir belgeye gerek olmadığı fakat ya müşevirlik yada denetimden birini seçmek şartıyla yapıldığını söylediler. SM den SMMM ye yeni yasayla (TTK) geçenler denetim yapamıyorlar.
    BU YÜZDEN SINAVLARA NE HAZIRLANIN NE DE GİRİN... GEÇERLİLİĞİ OLMAYAN BİR BELGE...

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.
    Merhaba tufanari

Öncelikle saygın bir izleyici kitlesi bulunan forumu eksik ya da yalnış bilgilendirmeyiniz. Eğer bir konu hakkında tek bir görüşme yaparak fikir sahibi olduysanız, bu sizin bilgi sahip olmamanızdan kaynaklandığı düşüncesindeyim. Sadece Oda'da çalışan biriyle görüşerek bilgi edinmişsiniz. Size tavsiyem Kurul'da çalışan birinden de blgi alarak kendi fikrinizi oluşturmanızdır.

Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)