kamu işçi maaş

Konu: YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili İlginç Görüşler

YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili İlginç Görüşler

Merhaba arkadaşlar
    13?17 Mayıs 2009 tarihleri arasında Antalya'da YMM sempozyumu yapıldı Bu sempozyumda bağımsız denetimle ilgili dile getirilen görüşlerden bazılarını aktarmak istiyorum:

Bağımsız Denetim yetkisi YMM?lere verilmelidir. Bu yetkide TÜRMOB?un yapacağı sertifika eğitim çalışması sonucu yapılmalıdır.
    YMM?ler tekrar herhangi bir sınava girmesine gerek bulunmamaktadır.

Yukarıdaki bu ifadelerden ben denetim yetkisinin sanki sadece YMMlere verilmesi gerektiği gibi bir görüş çıkardım.( Yanlış anlamış olabilirim Eğer yanlış anlamışsam üstadlarımızdan yada genç arkadaşlardan görüş bekliyorum ve düzeltmeye hazırım) Halbuki gerek 3568 meslek yasasında gerekse Sermaye Piyasası mevzuatında denetim yetkisi hem ymmlere hemde smmlere verilmiştir Sermaye piyasasında YMMler tarafından kurulan bağımsız denetim şirketleri olduğu gibi SMMMler tarafından da kurulan bağımsız denetim şirketleri yetkilendirilmiştir. Değerli YMM üstadlarımızın bu durumu gözetmelerinin gerektiğini sürekli bilgi alışverişi içinde bulunan ve tek bir birliğe bağlı olan aynı meslek grubunda kabul edilen meslektaşlar arasında çatlaklar kopmalar ve kırgınlıklar meydana gelmemesi gerektiğini bağımsız denetimin sorunları ile fiilen karşılaşan bir meslektaş olarak düşünüyorum YMM üstadlarımızı halk deyimi ile mesleğimizin abisi üstadı olarak olduğunu ve bu nedenle bundan sonraki süreçte bu olgunlukla davranacaklarına inanıyorum ve inanmak istiyorum Paylaşım her zaman gereklidir. Saygılarımla

Ynt: YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili Görüşler

Yukarıdaki ifadeden ben de bağımsız denetimin sadece YMM lere verileceği sonucunu çıkardım. Bu mesleği yapmayı çok isteyen biri olarak bunun doğru olmamasını diliyorum. Eğer öyleyse SMMM olarak hakkımızı arayalım.

Diğer yandan yeni TTK'nun çıkması ile tüm SMMM'lere bağımsız denetçi olabilme yolu açılıyor. Pisadaki SMMM sayısının yetmişbin civarında olduğu ve tasarının yasalaşacağı güne kadar bu sayının daha da artacağı düşünülürse TURMOB denetim yapacak SMMM'ler için belli kriterler getirebilir. SMMM'lerde belli iş tecrübesi, sınav vs. gibi.

Ynt: YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili Görüşler

Merhaba Arkadaşlar Öncellikle Arzuk hanıma bir meslektaş olarak katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bağımsız denetimde yetkilendirme konusunu şöyle bir toparlayacak olursak ( Şimdiye kadar tecrübelerimize göre bir tahmin yaparsak )
    1- Sermaye Piyasasında hem ymmlerin hem smmmlerin yetkisi var Ancak muafiyetler dışında lisanslama sınavı var Bu sahada hem ymmmler hem de smmmler bağımsız denetim şirketi kurabilir Yakın bir gelecekte bu yapı böyle sürecek görünüyor
    2-Fakat TTK'ya gelince tasarıda denetim maddesi daha yasalaşmadığı için bu konuda son aşamaya kadar değişiklikler olabilir Tasarıda belli bir büyüklüğe kadar 2 smmm belli bir büyüklüğe kadar ymm belli bir büyüklükten sonra bağımsız denetim şirketi denetler denmekteydi yanlış hatırlamıyorsam Fakat yukarıda belirtilen sempozyumda ymm üstadlarımızca denetimin ymmlerce yapılması belirtilmiş ayrıca ymmlerin bağımsız denetim yetkilendirmesinde sınava girmemesi görüşü dile getirildiğini anlıyoruz Sonuç olarak ortya çıkan bu tabloda TTK denetiminde YMM'ler sınavdan muaf tutulacak SMMM'ler Turmob'un düzenleyeceği sınava girecek (meslek yasamızda YMMler ile SMMM'ler arasında denetim konusunda somut bir fark olmamasına rağmen) Aslında bu konunun net olarak takip edilmesi öncellikle SMMM oda başkanlarınca ve daha sonra tüm smmm meslektaşlarımızca smmmlerin 3568 meslek yasasında ve sermaye piyasasında varolan denetim yetkilerine eğer zarar görecekse sahip çıkmaları gerekiyor Bu konuda yanlış düşünüyorsam fikrimin yanlışlığının kanıtlanması halinde kabul etmeye hazırım fakat şuanda elimizdeki veriler bunlar Ellerinde farklı veri olan üstadlar ve arkadaşlar varsa bunları bizlerle lütfen paylaşsınlar Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Ynt: YMM Sempozyumunda Bağımsız Denetim İle İlgili İlginç Görüşler

Sınava girilecekse hep beraber girelim. Ak koyun kara koyun belli olsun. Kaliteyi artırmak istiyorsak, bağımsız denetim sektörünü ayağa düşürmek istemiyorsak, Turmob eli ile ya da Tudesk eli ile yeni sınav şart olmalıdır. Sınava girmenin ön şartı da SMMM ya da YMM ruhsatı olmalıdır.

Alıntı maviefe Nickli Üyeden Alıntı
    Sınava girilecekse hep beraber girelim. Ak koyun kara koyun belli olsun. Kaliteyi artırmak istiyorsak, bağımsız denetim sektörünü ayağa düşürmek istemiyorsak, Turmob eli ile ya da Tudesk eli ile yeni sınav şart olmalıdır. Sınava girmenin ön şartı da SMMM ya da YMM ruhsatı olmalıdır.
    +1

Birde şu açıdan bakmak gereklidir.
    Bende SMMM yim. Bu ünvan altında şu anki uygulamada denetim yapabilmek için SPK tebliğinde baş denetçi olabilme şartları ve lisans alma işlemlerini göz önünde bulundurursak YMM olmak kadar bir zaman ve emek harcanıyordur. YMM üstadlarda bunu düşünerek madem bu kadar emek harcanıyor hem YMM yetkisi alınsın aynı zamanda bu yetkiyle denetimide YMM ler yapsın diyodur.

Acizane görüşüm bu şekilde ve mantıklı gibime geliyor.

Alıntı maviefe Nickli Üyeden Alıntı
    Bir eleme mutlaka olmalıdır size katılyorum sayın maviefe. TURMOB'un bu yetkiyi sadece YMM' lere vermesine de kesinlikle müsade etmemeliyiz.

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Gerçi suya yazı yazmak gibi hepsi taslak halinde ama yinede niyeti belli etmesi açısından;

Kurulun görev ve yetkileri MADDE 9- (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır:
    ...
    d) Bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarına yönelik olarak TÜRMOB tarafından yapılan sınav, yetkilendirme, tescil, sürekli eğitim faaliyetleri, mesleki etik kurallarının belirlenmesi, inceleme ve denetimler sonucunda aykırılıkları saptanan bağımsız denetçilerin faaliyet izinlerinin askıya alınması veya iptali, disiplin ve soruşturma işlemleri ile bunlara yönelik olarak oluşturulacak kalite güvence sistemini gözetlemek ve bu alanlardaki eksiklik ve aksamaların düzeltilmesi için TÜRMOB tarafından gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.
    ...

Değerli Meslektaşlar
    Öncellikle Mavi efe, Arzuk, M.Gür,Atakan 05 ve Ogün Güneş'e görüş bildirdikleri için şahsım adına teşekkür ederim Yanlız arkadaşlar burada bence halk deyimle söylersek elmalarla armutlar karıştıtrılıyor gibime geliyor
    Alıntı M.Gür Nickli Üyeden Alıntı
    Birde şu açıdan bakmak gereklidir.
    Bende SMMM yim. Bu ünvan altında şu anki uygulamada denetim yapabilmek için SPK tebliğinde baş denetçi olabilme şartları ve lisans alma işlemlerini göz önünde bulundurursak YMM olmak kadar bir zaman ve emek harcanıyordur. YMM üstadlarda bunu düşünerek madem bu kadar emek harcanıyor hem YMM yetkisi alınsın aynı zamanda bu yetkiyle denetimide YMM ler yapsın diyodur.
    Acizane görüşüm bu şekilde ve mantıklı gibime geliyor.
    M.Gür arkadaşın görüşlerini saygıyla karşılıyorum fakat arkadaşlar denetim yetkisi hem 3568'de hemde spk mevzuatında hem ymmlere hem smmmlere verilmiş Sadece smlere verilmemiş onlar denetim alanı dışında tutulmuşlar Bu yüzden şu şöyle düşünür bu böyle düşünür şu yüzden böyle olur gibi görüşlere kapılmamız gerekir Kanun bize bu yetkiyi vermiş
    Öte yandan bundan sonraki lobi çalışmaları olur kim gayret gösterirse yasayı kendi istediği ve ianandığı şekilde değişmesi için çalışır bence o konu da ayrı . Fakat şuanki mevcut durum bu
    Bence kamuoyu oluşturmak daha sonraki yasaların çıkışında önemli bu yüzden haklarımızı hem bugün hem yarın korumak bakımından mümkün olduğunca sesimizi duyurmaya çalışmalıyız diye düşünüyorum Tabi bunu yaparken kanunların dışına çıkmadan ve hakaret etmeden yapmalıyız Bağımsız denetimle ilgilenen diğer arkadaşlardan da görüş bekliyoruz Özellikle zindan kaan atalay sementay ikafali füsun hamdilevent osman evren bağımsızdenetçi prestij31 özkan.ank e.smmm misas serpil yavuz çiğdem yalçınkaya ebrulim arkadaşlar görüşlerinizi burada ifade etmeniz önemli bence Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

konya mali müşavirler odasının söylemi vardı yeni ttk için bu söyleme dikkat çekmek istiyorum ne diyor orada yabancı denetim şirketleri tasarıya müdahale etme durumu olduğu yani yine kendilerine yontma durumu var >
    evet bizim yapabileceğimiz hasılatımız bu dört büyüklerin milyar dolarlık cirolarının içinde yer almakta ve bize de ne yazıkki kırıntıları düşüyor ancak küçük esnafın defterini tutmak o da paranı alabilirsen hatta o kırınıyı da esnaf odalarına beyanname başına 10 lira 15 lira diye kaptırıyoruz
    bence özellikle türmobun pazarı iyi analiz edip pazardaki büyük oyuncuların biz meslek mensupları ile olan haksız rekebetinin tespit edilmesi ve kamuoyuna ilan etmesi ve bu duruma sebep olan kanun tebliğ veyahut genelgeler belirlenmeli çözüm önerileri sunulmalı diye düşünüyorum >

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)