kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetimde Denetlenen Şirketin Şubelerinin Denetimi

Bağımsız Denetimde Denetlenen Şirketin Şubelerinin Denetimi

bağımsız denetimde denetlenen şirketin şubelerinin denetimi üstünkörü yapılıyor düşünceme göre özellikle de bankalarda buradaki denetim yükü iç kontrolör veyahut müfettişlere bırakılmış durumda bu birtakım sakıncaları içerisinde barındırıyor çünkü iç kontrol ve teftiş birimi yönetim kuruluna bağlı.ama kimi büyük bankaların öyle şubeleri var ki işlem hacmi bakımından 2-3 şubeli küçük bankaların kaç katı.bence bu tür büyük ekonomik komplekslerin(holdingler,bankalar,birçok şubesi olan firmalar) birkaç denetim firması birlikte kurul halinde özellikle yerel dış denetim firmaları da olmalı ne dersiniz?

Ynt: bağımsız denetimde denetlenen şirketin şubelerinin denetimi

Merhaba Arkadaşlar
    Sermaye Piyasası Mevzuatına göre;
    Seri X 22 Nolu tebliğ 23.kısım 1.Bölüm
    MADDE 6 - (1) Şube, ofis veya bağlı ortaklık gibi bir bölümün başka bir bağımsız denetçi tarafından
    bağımsız denetime tabi tutulması durumunda, bağımsız denetçi diğer bağımsız denetçinin bilanço tarihinden
    sonraki olaylara ilişkin yöntemlerini göz önünde bulundurur ve bağımsız denetim raporunun planlanan tarihini
    diğer bağımsız denetçiye bildirir.
    Fakat Hamdi Levent arkadaş banka denetiminden bahsetmiş. Bence banka denetimi daha kapsamlı bir denetim gerektiren bir alan Zaten bddk da yapılan bağımsız denetimi yeterli görmedi ve bu denetimi 3'e ayırdı Şu anda bankalarda 3 çeşit denetim yapılmaktadır Bunlar
    Bankalarda Bağımsız Denetim Yapmaya Yetkili Kuruluşlar
    1-Finansal Denetim Yapmaya Yetkili Bağımsız Denetim Kuruluşları
    2-Bilgi Sistemleri Denetimi Yapmaya Yetkili Bağımsız Denetim Kuruluşları
    3-Dış Hizmet Alımı Süreciyle Bankalarda Bilgi Sistemleri Denetimi Yapmasına İzin Verilen Bağımsız Denetim Kuruluşları
    Banka denetimlerinde finansal denetim yanında bilişim sistemlerinin denetlenmesi sektörün yapısı itibariyle gereklidir diye düşünüyorum Şimdilik bu bilgilerle katkıda bulunayım Arkadaşlar katkıda bulundukça konunun ilerki aşamalarında beraber fikir alışverişinde bulunuruz diye düşünüyorum Paylaşım her zaman gereklidir
    Saygılarımla

Ynt: Bağımsız Denetimde Denetlenen Şirketin Şubelerinin Denetimi

sn önder68 paylaşımınız için teşekkürler
    ancak benim belirtmek istediğim nokta denetlenmeyen sahalar var.tabi denetlenecek alan çok büyük örneğin 200 ve üzeri şubesi olan bankalar ve bir o kadar da iştiraki ister istemez denetlenemeyecek alan bölgeler olacaktır diyebilirler kuşkusuz ama eğer ki denetimi daha etkin kılmak isteniyorsa yerelde de yani şubelerde de dış denetim olmalı diyorum.

Anladığım kadarıyla denetim riski açısından bankalarda yapılan denetimin gerçekçi olup olmadığı sorgulanmakta ve şubelerin denetlenmesınde bazı yetersizliklerin olabileceğinden hareketle genel banka denetimlerinin birden fazla bağımsız denetim firmasına yaptırılması düşüncesi tartışmaya açılmaktadır.

4 yıl bankacılık deneyimime dayanarak bankalarda yapılan denetimin aslında kağıt üstünde denetim olduğunu üzülerek belirtmek isterim. Keşke bunun tersi olabilseydi.... Ama bankaların kaydi para yaratma fonksiyonları ve gelişmiş işlem teknolojileri nedeniyle bir bağımsız denetim firmasının - Kim olursa olsun- önlerindeki mizanın doğruluğu araştırabilmesi mümkün değildir.Mizanın gerçek olup olmadığını bilemez ve önlerine sunulana peki demekten başka şansı yoktur. Bankaların muhasebe sistemleri oldukça farklı ve bizim tek düzen hesap planına zıt bir şekilde işler. Söz gelimi Büyük bir bankanın 6.000.000 müşterisi her müşterinin de bilanconun aktif ve pasifinde bulunan ürünleri vardır. Bankanın milyarlarca nakiti müşteri nakitleri gibi şeyler reel anlamda teyit edilemez ve doğruluğun ispatlanacağı makul sayıda kanıta ulaşılamaz. Banka bu dev sistemı bir tuşla yönetir. Gerisi kendisinin dürüstlüğüne kalmış bir şeydir. İsterse çuval ve kamyon marifetiyle içini boşaltır...

Şubelerde bulunan müfettiş veya iç kontrol yönetmenlerinin de durumu bahsedilenden farklıdır. Onlar bilançonun doğru şekilde olmasından çok bankacılık için hayati önemde olan operasyonel risklerin minimum a indirilmesi için çalışırlar. Yani bankanın adamlarıdır, ve banka için hayati derecede önemlidir.

çok güzel anlatmışsınız sayın sartre yalnız benim anlamadığım bir durum var anlı şanlı büyük gazetelerin ekonomi muhasebe ve mali hukuk üzerine yazı yazan bir sürü üstad var ve bunlar ne yazıkki sistemdeki bu aksaklıkları dile getirmiyorlar...
    sizin de tuhafınıza gitmiyor mu bu durum?

Merhaba Hamdi Levent ve Sartre arkadaşlar bence tespitleriniz bankacılık denetimi için yerinde tespitler Hamdi Levent arkadaşın işaret ettiği şube denetimleri önemli Bağımsız denetimde denetçiler bildiğim kadarıyla merkezde verilen mali tabloların doğruluğunu incelerler Şube denetimlerinde ise en fazla sondaj usulü bir iki şubeye bakarlar Fakat genelde iç denetimler hariç şube denetimlerinin ağırlığı azdır Fakat bir de madalyonun diğer tarafı var Diyelimki kapsamlı şube denetimleri bağımsız denetime dahil edildi Bunu denetleyecek denetçi kadrosu ve maliyeti karşılayacak bakımdan bağımsız denetim şirketlerinin 4 büyükler dahil olacağını pek zannnetmiyorum Türkiye'de 81 ilde şubesi bulunan bir bankanın denetimi kaanatimce 1-2 trilyon maliyete gelir tahminen Sonuçta astronomik maliyetler söz konusu Unutmayın ki bağımsız denetim kuruluşları sonucunda ticari alanda faaliyet gösteren şirketler yani kar - zarar dengesini gözetmek zorundalar Bankalar versin diyebiliriz o zaman bankalar karşı çıkar bence
    Üstadlar var demişsiniz unutmayın ki boynuz kulağı geçer genç arkadaşlardan belli seviyeye gelenlerden öyle tespitler ve öneriler geliyorki şaşırıp kalınıyor Ya da üstadların bildiği püf noktalarda olabilir Bu konuyu bilipte yapılamayacağından gündeme getimiyor olabilirler Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

2 trilyon maliyetle katrilyonluk karı karşılaştırdığımızda ;D

birde bankaları denetleyen dört büyüklerdeki denetim departmanındaki çalışanların özgeçmşleride ayrıca tartışma konusudur denetçi olmak isteyen bir genç arkadaşımız bunları incelediğinde denetçi olmak için mühendislik okuması gerektiğini düşünebilir ne dersiniz? ;D

Tekarar Merhaba Hamdi Levent arkadaş siz de bilirsiniz harcama kalemlerinde bağımsız denetim kalemleri fuzuli görülen ve çoğu zaman göze batan kısılmaya çalışılan zorunluluk üzerine yapılan kalemlerdir de o yüzden vurguladım Özgeçmişler konusuna hiç girmeyeyim Fakat konunun değerlendirmeye değer güzel bir konu olduğunu kabul ediyorum Yanlız Türkiye şuanda bunu ( kapsamlı şube bağımsız denetimlerini ) kaldırır mı şüphelerim var?

Merhaba,

Banka denetlemelerinde durumun yukarıda anlattığım gibi olduğunu üstadlar biliyorlar ama bunları dile getirmekten çekiniyorlar. Maliye Bakanlığı da biliyor ve raporlarında dile getiriyor. Mesela BSMV de yaklaşık % 20-50 arası kaçak olduğunu ama bunu ispatlayamadıktan sonra dile getirmek sadece sözde kalıyor. Finansal sistemdeki aktörlerin fazla üzerine gitmek de iyi olmaz... Kritik bir konumdalar biliyosun..

Durum kısaca budur..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)