kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetimde YMM-SMMM Ayrımında Çözüm Önerileri

Ynt: Bağımsız Denetimde YMM-SMMM Ayrımında Çözüm Önerileri

spk.anadolu.edu.tr adresindeki sınav başvuru butonu aktiftir sn arkadaşlar..

keşke bana düşmeseydi şu dünyayı kurtarmak

Merhaba Arkadaşlar
    Öncellikle bildiri konusunda kısaca fikrimi açıklayayım Ebru arkadaşımızın fikirlerine katılıyorum ve bağımsız denetimde tecrübesi olsun veya olmasın önemli ve samimi buluyorum Şahin arkadaşı da heyecanlı buluyorum Mesleki hayatımın bana öğrettiği en büyük katkı sabırdır Benim düşüncem eğer fikirlerinizde haklıysanız er geç bir gün karşılığını alırsınız diye düşünüyorum Tabi sabır göstermek oturmak değil çaba göstermektir. Neyse uzatmayayım Bildiri konusunda da bir kaç arkadaşımız fikirlerine katılıyorum Bir metin hazırlanabilir Bence kanuni olarak da dikkat edilirse bir hakarette içermez ise sakıncası olmaz Fakat metin için gerekli çoğunluğa ulaşmadığımız inancındayım Bence bu metinden sonuç alamaz yada zayıf kalırsak sonraki çabalar içinde kötü örnek oluşturur Bu yüzden bence bu aşamada gelişmeleri takip edip, bu konularda düşünce üretelim bu forumda bir gün fikirlerimizin kartopu gibi büyüyeceğine inanıyorum Daha sonraki süreçte hak kaybına inandığımız bütün konularda fikirlerimizi ortaya koyabiliriz diye düşünüyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

arkadaşlar ben siteye daha önce üye olmuştum fakat böyle bi içeriği olduğunun farkına varmamıştım bende bağımsız denetim sınavına giriyorum yazılarınızı okuyorum ve çok değerli buluyorum bende sizinle bu mücadelede varım diyorum çünkü bende bağımsız denetim yapmak isteyenlerdenim. forumdaki desteğe gelince bence bunu destekleyecek çok arkadaşımız vardır ama siteden haberi olmayanlar bir hayli fazladır sanırım zira bağımsız denetim ile ilgilenmeyi düşünen arkadaşlar nerdne bilgi alacağın ı bile bilmiyorlar bu siteyi bulsalardı böyle bi dertleri olmazdı sanırm önder68, maviefe ve diğer sayamadıklarım paylaştıklarınız bilgiler için çok teşekkür ederim. bilgi paylaştıkça artar, bilgilerini esirgemeyenlerden Allah razı olsun, artık bende yol arkadaşınızım kabul ederseniz

Alıntı Ebrulimm Nickli Üyeden Alıntı
    Güncelleme amaçlı yazıyorum,ayrıca biz arkadaşlar sizi merak ettik Önder bey,birkaç gündür sesiniz soluğunuz çıkmıyor,paylaşımlarınızın bizleri çok mutlu ettiğini bilmenizi isteriz.Umarız yoğunluktan dolayı vakit ayıramıyorsunzdur aksi bir durum yoktur,yoksa bu başlık sizsiz ilerlemiyor gördüğünüz üzere....Burda sizi takip eden sessiz bir çoğunluk var gibi sanki

Sevgi ve saygılarımla

Ebrulimm sana kesinlikle katılıyorum. Ben de Önder Bey'i takibeden sessiz çoğunluktan biriyim. İyi Çalışmalar
    Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

Ebrulimm sana kesinlikle katılıyorum. Ben de Önder Bey'i takip eden sessiz çoğunluktan biriyim. İyi Çalışmalar
    Ne zaman karanlık olsa, hatırla!<br />...ışık sende,<br />...kalbinde,<br />...bul onu!

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Online Üyeler
    635 Ziyaretçi, 31 Üye
    Son 30 dakika içinde aktif olan üyeler:
    Sessiz çoğunluk.

Merhaba Arkadaşlar
    Öncellikle Ebrulimm, Eylül Duru, Esperado ve Şahin Çolak arkadaşlara benimle ilgili düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim. Özellikle Ebrulimm forumdaşımıza samimi mesleki duyarlılığı için teşekkür ederim. Bir süre aranızda değildim doğru. Bir şehirdışı olayım oldu. Ondan sonra yine bağımsız denetim konusunda farklı platformlarda girişimlerimiz oldu. Neyse uzatmayayım. Arkadaşlar genelde önemli gelişmeler olmadığı sürece yaz ayları genelde bir şekilde işlerin yürümesine rağmen rehavetin arttığı aylardır. O yüzden yazışmaların azalmasını doğal karşılıyorum. Yine önemli gelişmeler olunca bu forumdan ben ve diğer forumdaşlar edindikleri bilgileri paylaşacaklardır. Mesela 12 eylülde yapılacak 2009/3 bağımsız denetim spk sınavı başvuruları bildiğim kadarıyla 27 temmuz son başvuru tarihi fakat son günlere kalınmaması en az 3 gün öncesinden başvuru yapılmasıfaydalı olacaktır kaanatindeyim. Diğer gündemde olan gelişmelere kısaca değinirsek ttk biliyorsunuz beklemede fakat ttk denetimi konusunda ayrı bir sınav yapılacağı söylentisi vardır. İzleyen günlerde bunu bekleyip göreceğiz. Kaanatimce spk lisanlama belgesi olanların ttk denetimi için sınav ve belgesinden muaf olması gündeme gelebilir yada Türmob tarafından önerilecek bir muafiyet getirelebilir Son bir gelişmede gümrük müsteşarlığının sorumlu olduğu firmaların denetiminin ymmlere verilmesi bu konuyu daha önce gündeme getirdik. Bize göre bu tür denetimler 3568 de yer alan denetim maddesine uygun olarak hem ymm hem de smmmlere verilmeliydi. Eğer uluslararası denetim standartları söz konusu ise bağımsız denetim şirketlerine verilerek bu denge yine sağlanabilirdi. Fakat bu iki yolun dışında farklı bir yol izlenmiştir. Bu da kanun yapıcının taktiri diyoruz. Farklı gerekçeler mi var bilemiyoruz Fakat yinede fikirlerimizi de mesleğimizin gelişmesi açısından söylenmesi gerektiğine inanıyoruz. Paylaşım her zaman gereklidir. Saygılarımızla
    Not: Hata ve eksikler düzeltme hakkını saklı tutarak konu ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum

Önder Beyle de ofisinde görüşmüştük ama benim kanaatim Denetimin Gerek Kanun olarak Gerekse verilen haklar olarak artık tek elde toplanması gerektiği yönünde.Tabi Bu kanunlarda TÜRMOB SMMM lerin haklarını koruyacak gerek lobi çalışması gerek kanuni hak aramaların peşini bırakmamalı.

Bugün mesleğimiz sadece belgelerin kaydını yapmakdan çok .Kamu menfaatinide göz önünde bulundurup güvenilir bir şekilde denetim yapan meslek mensupları olduğumuzu ıspatlamamız gerekiyor. Denetim işi her ne olursa olsun tabana yayılmalı ve bizde SMMM ler olarak burada var olmalıyız bu kadar yetişmiş insan gücü bir yok sayılamaz bence

Önder Bey çok önemli bir gelişmeye işaret ediyor.

"Diğer gündemde olan gelişmelere kısaca değinirsek ttk biliyorsunuz beklemede fakat ttk denetimi konusunda ayrı bir sınav yapılacağı söylentisi vardır. İzleyen günlerde bunu bekleyip göreceğiz. Kaanatimce spk lisanlama belgesi olanların ttk denetimi için sınav ve belgesinden muaf olması gündeme gelebilir yada Türmob tarafından önerilecek bir muafiyet getirelebilir."

Yani iki ihtimal var.
    1)Yeni sınav yapılır.

1-a SPK lisansına muafiyet verilir.
    1-b verilmez.

2) Turmob kriterleri belirler. (Burada ruhsat tarihi haricinde kullanabilecek kriter olmadığı için pek sıhhatli olmaz.)

Eğer yeni TTK 2009-2010 içerisinde çıkar ve yürürlük 2011 başında olursa, yeniden sınav ve lisanslama için yeterince zaman var demektir. Dolayısıyla dileriz 1 nci seçenek tercih edilir.
    Saygılarımla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)