taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: TDHP Can Çekişiyor Yeni Trend UFRS

Ynt: TDHP Can Çekişiyor Yeni Trend UFRS

Aslında ertelenmiş vergi konusunda çok sıkıntı çekmeyiz gibi geliyor,
    2 farklı bilançodan 2 ayrı vergi çıkartıp farkının tablosunun yapılıyor, Gözümüzde çok büyütmeyelim bence

SMMM

Daha çok iş alanı, SMMM ler için daha fazla getiri oldukça kafaya takılacak bir durum yok çalışılıp yapılır,
    fakat nasıl yasal da yapılan işlemleri küçümsemeyip TDHP bitti demiyorsam ,IFRS veya bağımsız denetim işlemlerinide hafife almamak gerekiyor.Bir sektör var bu sektörde SMMM sözü bile geçmiyor,lafı edilmiyor.
    It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

İster adını ulusal koyun isterseniz uluslararası koyun neticede muhasebe bir denge meselesi olduğuna göre uyum meselesi sorunu pek olmaz.Eksik olan kodlar eklenir düzenlenir olur biter.
    Yeni trend, eski trend,global ölçüler gibi ifadeler bana biraz işi sulandırma modları gibi geliyor.
    TTK ve borçlar kanununun içeriğine bakıldığında ticaret kurallarının yeniden yorumlanmasından ziyade iyi ile kötünün,dogru ile yanlışın aralarındaki çizgi daha da netleşmiştir.
    Elbette herşeyin tamamen oturması beklenemez.
    Ancak özünde işletim sistemi üretilmiştir.Bundan sonraki aşamalar için gerekli zemin çalışması hazırdır.
    Kurumlaşmanın önemi ve önü açılmıştır.

Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

Avrupanın yarım yüzyıl önce uygulamaya başladığı ticaret ve muhasebe sistemi ülkemize ancak gelebildi.

Şimdi en temelde muhasebe toplama ve çıkarma işlemidir.Nedir yani bazı hesapları ekleriz çıkartırız standartlarla uyumlu hale getiririz olur biter türü yaklaşımlar çok.Ama bu yaklaşımla 4 büyük denetim şirketi gökdelenlerin içinde çok uluslu halka açık AŞ leri ve Türkiyenin en büyük finans kuruluşlarını ve bankalarını denetleyip rapor yazarken bizde önünden geçerken "adamlar ne bina yapmış hocam" demeye devam ederiz.

Standartlara geçtik diye kimse denetçi olmadı hiç bir şirket denetim yetkisi emrimize verilmedi arkadaşlar.
    Uyum süreci basit deyip IFRS i hafife alan arkadaşlar (SMMM ve YMM) ın kaç tanesi,
    Halka açık bir şirketin denetim raporunu yazdı yabancı dilde hatta yazılanı okudu,swap sözleşmesi inceledi,aktüeryal hesaplama yaptı,hangi birimiz Libor ve İç verim oranı kullanıp kredi faiz ve ödemeleri hesapladık,orjinal standartları okuyup takip edenimiz var mı?Bu böyle uzar gider.Bence mantalite ve yaklaşımımız değişmeli herşeyden önce .
    It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

AOKTEN demiş ki;

"Avrupanın yarım yüzyıl önce uygulamaya başladığı ticaret ve muhasebe sistemi ülkemize ancak gelebildi."

Mali yapı üzerine yapılan bir tahmin olsa da katılıyorum.Global ölçüde bu yıl farkı 75 yıldır.Her ne kadar söylemese de bu hesaplamayı hermann Hess boncuk oyunu adlı eserde netleştiriyor.
    Tabii ki bu arada 25 yıl kazanmış olmamızın da gizli mutluluğunu yaşamamız kaçınılmazdır.
    Şirket bilançolarını reddeden yönetime, fon akım tablosu maarifeti ile kaçakları yakalayabileceğini söyleyen uzmanları da hatırlıyorum.Halka açık bir şirket,üç trilyon kar açıklayıp bir ay sonra iflas ettiğini de hatırlıyorum.Bunlarında bagımsız denetim raporları vardı.Zaman herşeyi unutturuyor galiba.Bunlar yirmi yıl önce idi.

"Uyum süreci basit deyip IFRS i hafife alan arkadaşlar (SMMM ve YMM) ın kaç tanesi,
    Halka açık bir şirketin denetim raporunu yazdı yabancı dilde hatta yazılanı okudu,swap sözleşmesi inceledi,aktüeryal hesaplama yaptı,hangi birimiz Libor ve İç verim oranı kullanıp kredi faiz ve ödemeleri hesapladık,orjinal standartları okuyup takip edenimiz var mı?Bu böyle uzar gider.Bence mantalite ve yaklaşımımız değişmeli herşeyden önce ."
    Libor +.... değişkenini yirmi iki yıl önce hesaplarken venture kapital ile de karşılaştırıyorduk.Gecelik faizlerin anlık değişimleri arasında ise şaşırıyorduk.Birde baktık ki biz en iyisi bond kredilerini piyasaya sürelim de diyorduk.Ama ticaret yasamız buna engeldi.
    Rasyolar,istatistik değerlemeler ve yeni dünya düzeninin yarattığı yada ürettiği teknik teferruatın ülkemize yansıması demokrasinin gelişmesi ile mümkün idi.
    Bugünün koşullarını geçmiş ile ilişkilendirmemek acımasızlıktır.Vefasızlıktır.
    Hala leasing işlemlerinde bile üç yılda al on yıla yay mantığı ile çalışan bankacılık sektörünü gözardı edebiliyor iseniz buna da sözüm yok.
    Elbette bu leasing işlemlerinde mülkiyetlerinde bulunan başkasının malına yürütülen amortismanların bile aslında karlarına eklenmesi gerektiğine de inanmıyorsunuzdur. :-*
    Bunların hayata geçtiği bir ülkede elbette uluslararası denetim şirketlerinin ergonometrik bürolarına daha çok şaşıracağız.
    SMMM ve YMM arkadaşlarımızın bugünün oluşmasındaki çabalarını ve duyarlılıklarını ben kendi adıma saygı ile selamlıyorum.

Saygılarımla,

Geri kalmışlığımız,sürü kültürü ile hareket etmemiz ve tembelliğimizin yanında bide "standartlarmı avrupa mı bırak abi bu işleri boş işler "şeklinde yaklaşımımız bizi kısır döngüden çıkarmaz.

Bazen cevap yada görüşlerimi biraz mizahi biraz kızdırıcı yazmamın sebebi, kişilerin daha hararetli ve kızgın araştırmacı cevaplar vermesini saglıyor ki son virajda sevgili AOKTEN bunu farketmiş.Kendisine teşekkür ederim.
    Kimseyi incitmek asla kasdım olmamıştır.
    Asla olamaz da.
    Bağımsız denetimin uluslarası niteliklere ulaşması elbette gelecekteki vizyondur.Yıllarca saçma sapan uygulamaların,vesayetlerin ve hukuk'un esiri olduk.Ticarileşemedik.Her mükellef ister istemez sırları ile birlikte dostumuz oldu.Tek taraflı bir dostluk.Onları hep sevdik ve kanunların en ince yanlarını onlar için yorumladık.
    %140 ve yukarısı enflasyonlar ile %46 lık kurum vergilerine %25-27 ye varan kdv'leri eklediğinizde kazanılan her 100 kurusun mukellefe yansımasının 213 kurus vergi olduğunu görünce bilançoların gerçeği yansıtmasının bir intihar olduğunu da gördük.Her kaybedilen müteşebbis ruhunun bizi yokoluşun çukuruna gömeceğini de biliyorduk.
    Unutmayalım ki her büyük işletme küçücük doğar.Büyür ve gelişir.
    Aile tipi şirketlerin yoğunluğu,kurumsallaşmanın önünde hep engel teşkil etmiştir.Şirketleşme çoğunlukla kurumsallaşma değil,vergi avantajlarından yararlanmanın bir şekli olmuştur.

Mükemmel bir yemek sunmak istiyor iseniz,
    1-Malzemeleriniz mükemmel olmalıdır.
    2-Ustanız mükemmel olmalıdır.
    3-Ambiyansınız mükemmel olmalıdır.
    4-Servisiniz mükemmel olmalıdır.

Elbette bu arada müşterinin de memnuniyetini hesaplamak gerekiyor.
    Bagımsız denetim de tıpkı bunun gibidir.
    Her safhada sadelik,netlik,titizlik ister.
    Bunları başarabilmek için mutfakta yer almak gerekecektir.
    sevgilerimle,

Amacımız insanların faydalanacağı ,arama motoru ve teori ile ulaşamayacağı pratik bilgileri ortaya koymak olmalı diye düşünüyorum.Buna yönelik her fikri eleştiriyi doğrulama veya düzeltmeyi yeni şeyler öğrenme ufuk açma adına faydalı görürüm.
    Şimdi üniversitede maliye politikası dersi hocası olan ve birazda esprili ders anlatan hocamız derdiki;Türkiyenin sorunlarını ekonomik olsun diğerleri olsun sosyolojik vaka olarak ele almalıyız yoksa çözüme ulaşamayız.Bu ne demek:Çıkan kanunlarla veya tebliğlerle veyahut ideal düzenlemelerle ülkemizde düzelme iyileşme trendi yakalamak çok zor,imkansız değil ama uzun zaman alacaktır.Türkiyede;
    Kurumlar vergisi %30 lu rakamlardan %20 li rakamlara indirilebilir ama bu iyileşme kurumsal olmayan şirketler veya vergi ödememeyi hak olarak gören kişiler de vergi bilincini geliştirmez.
    İş kanununa göre; 1 günde fazla çalışma en fazla 3 saat veya haftalık normal çalışma süresi 45 saat olabilir ama bu normal maaşı veririm gece gündüz haftasonu bayramlar dahil sınırsız çalıştırırım mantığını uygulayan ve uygulanan kişilerin insanlığına ve aklına bir etkisi olamıyor.
    Liyakatsız konuyla ilgisiz kayırma ile bir yerlere gelmiş eleman veya yönetici seçme yöntemi ile zaten ideali yakalamak mutlak butlan ile batıldır.Bir de bir işi bin yapmış göstererek bu insanlara yalakalık yapanlar çarkta yerini alınca sistem çekilmez hale geliyor.Yeni standartlar yeni sistem ve kanun gelebilir ama uygulamanın nasıl şekilleneceğini ülkemizde kestirmek mümkün olmuyor.Yani işin teknik üretim yönü bir yana sosyal yönüde çok önemli.

Alıntı aokten Nickli Üyeden Alıntı
    Amacımız insanların faydalanacağı ,arama motoru ve teori ile ulaşamayacağı pratik bilgileri ortaya koymak olmalı diye düşünüyorum.Buna yönelik her fikri eleştiriyi doğrulama veya düzeltmeyi yeni şeyler öğrenme ufuk açma adına faydalı görürüm.
    Şimdi üniversitede maliye politikası dersi hocası olan ve birazda esprili ders anlatan hocamız derdiki;Türkiyenin sorunlarını ekonomik olsun diğerleri olsun sosyolojik vaka olarak ele almalıyız yoksa çözüme ulaşamayız.Bu ne demek:Çıkan kanunlarla veya tebliğlerle veyahut ideal düzenlemelerle ülkemizde düzelme iyileşme trendi yakalamak çok zor,imkansız değil ama uzun zaman alacaktır.Türkiyede;
    Kurumlar vergisi %30 lu rakamlardan %20 li rakamlara indirilebilir ama bu iyileşme kurumsal olmayan şirketler veya vergi ödememeyi hak olarak gören kişiler de vergi bilincini geliştirmez.
    İş kanununa göre; 1 günde fazla çalışma en fazla 3 saat veya haftalık normal çalışma süresi 45 saat olabilir ama bu normal maaşı veririm gece gündüz haftasonu bayramlar dahil sınırsız çalıştırırım mantığını uygulayan ve uygulanan kişilerin insanlığına ve aklına bir etkisi olamıyor.
    Liyakatsız konuyla ilgisiz kayırma ile bir yerlere gelmiş eleman veya yönetici seçme yöntemi ile zaten ideali yakalamak mutlak butlan ile batıldır.Bir de bir işi bin yapmış göstererek bu insanlara yalakalık yapanlar çarkta yerini alınca sistem çekilmez hale geliyor.Yeni standartlar yeni sistem ve kanun gelebilir ama uygulamanın nasıl şekilleneceğini ülkemizde kestirmek mümkün olmuyor.Yani işin teknik üretim yönü bir yana sosyal yönüde çok önemli.

Kesinlikle katılıyorum.Ne yazık ki ulusal trendimizi yol haritalarımızı yada ufuk çizgimizi hep bunlar yönlendirdi.Anlatmaya çalıştığımda zaten bu idi.Yeni TTK ve BK ile bunlar değişti.
    Bu arada Maliye bakanlığı Turmob'un zaafiyetini öyle güzel yakalamış ki 2008 yılında meslek yasasına eklediği 9.gecici madde ile kamu denetçiliğinin maliyenin vesayetinde yürütülmesinin yolunu açtı.
    İncelenmesini şiddetle öneririm.
    Özel yeminli mali müşavirlik için yetkilendirme yetkisini yayınladı.
    Yakında SPK'nında aynı yolu kullanacağını sanıyorum.
    Ciddiyetinin farkında olanlar yakında meslek yetki savaşlarının başlayacağına emin olsunlar.
    sevgilerimle,

3568 Sayılı Yasamız;
    Geçici Madde 9 ? (5786 Sayılı Kanunun 20. Maddesi ile eklenen Geçici Madde Yürürlük: 26 /07/2008)
    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte;
    a) Türkiye genelinde mali denetim yapan kamu bankalarının müfettişleri ile kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisi almış olanlardan, bu yetkilerini aldıkları tarihten itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında sekiz yıllık hizmet süresini dolduranlar ile 5 inci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde sayılan konularda en az sekiz yıl öğretim üyesi veya görevlisi olarak çalışmış olanlar için serbest muhasebeci mali müşavirlik,
    b) Kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavını vermiş olanlardan 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen süreyi tamamlamış olanlar ile aynı maddenin ikinci fıkrasında sayılan konularda profesörlük unvanını almış olanlar için yeminli mali müşavirlik,
    sınav şartı aranmaz.
    Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce kanunları uyarınca vergi inceleme yetkisini almış ve mesleki yeterlilik sınavını vermiş olanlardan 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen 10 yıllık süreyi tamamlamamış bulunanlar, usul ve esasları Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek ve Bakanlıkça yapılacak özel yeminli mali müşavirlik sınavında başarılı olmaları kaydıyla, yeminli mali müşavir unvanını almaya hak kazanırlar. Ancak, bunların yeminli mali müşavir ruhsatını alabilmeleri için 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki süreyi tamamlamaları şarttır.
    Buna her zaman itiraz ettim haksız olduğunu düşündüm öğretim elemanı sınavsız gelsin,vergi denetmeni gelsin,kamuda müfettiş gelsin mesleğe en tepeden girsin hakkaniyete aykırı bu istisnalar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)