taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: SPK Bağımsız Denetim Sınavı

SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Arkadaşlar,mali müşavirim ve spk sınavlarına giriyorum 3 dersi de geçtim.Ancak ortalamayı tutturamıyorum
    Ortalama yükseltme sınavına hangi dersten girsem acaba

Ynt: spk bağımsız denetim sınavı

notlar önemli tabi..
    ama şu bir gerçek ki, 3 dersin notu da yakın ise herkes gibi siz de denetimden girmelisiniz.
    spk' da bunu farkettiğinden olsa gerek denetim modülü soruları da iyice zorlaştı.
    toplamda 210 almak için hangi dersten daha az almanız gerekiyosa ona girmek mantıklı görünse de,
    muhasebe standartlarından 70 almak- denetimde 80 almaktan zor.
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

en son aldığım bilgilere göre ki bende y.m.m. ofisinde çalışna bir s.m.m.m.'yim. bağımsız denetim lisansını türmob verecek. Ayrıca Y.M.M.'lerde bu sınavda formalite çok basit bir sınava tabi tutulup bağımsız denetim lisansı alacaklar...

Sayın Deffo,
    Bu söyledikleriniz gerçekten çok çok çok önemli bilgiler. Bilgiyi aldığınız kaynak sağlam mı ?

türmob ayrı bir lisans mı verecek?kurullarla(spk,epdk,bddk vb) ve maliye bakanlığı ile anlaşma sağlanmış mı?yoksa mevcut sınavda sorulara katkı mı sağlayacak?lisans kütüğünü tspakb'den alıp kendi bünyesinde mi düzenleyecek?bunun için kanuni düzenleme yoluna mı gidilecek?ya da 3568 sy'dan doğan zaten denetim yetkisi kanunla sadece smmm ve ymm'lere verilmişken bunu sadece bir yönetmelikle düzenleyebilir ve kurumlara dayatabilir mi?denetim firmalarını disipline edecek düzenlemeye girişebilecek mi?denetim firmalarında gerekli nitelikleri sağlamayan personelin tespitini ve denetimini yapabilecek mi? :

NESCAFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NESCAFE Guest

Alıntı deffo Nickli Üyeden Alıntı
    en son aldığım bilgilere göre ki bende y.m.m. ofisinde çalışna bir s.m.m.m.'yim. bağımsız denetim lisansını türmob verecek. Ayrıca Y.M.M.'lerde bu sınavda formalite çok basit bir sınava tabi tutulup bağımsız denetim lisansı alacaklar...
    TÜRMOB Denetime Ağırlık Verecek

Pazartesi, 30 Mart 2009 15:34

ANKARA (ANKA) - TÜRMOB bünyesinde dış denetim için bir Bağımsız Denetim Merkezi, ayrıca iç denetim için ayrı bir daire başkanlığı oluşturma kararı alındı.

Kurulacak bu birimler işletmelerin bağımsız iç ve dış denetiminin uluslararası standartlara göre gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Genel Kurulu?nda konuşan TÜRMOB Denetleme Kurulu Başkanı Masis Yontan, muhasebecilik, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin, dört işlevi bulunduğunu söyleyerek, ?Bu işlevler; finansal raporlama ve finansal danışmanlık hizmetlerinin yürütülmesi, bağımsız denetim, iç denetim ve muhasebe öğreticileri işlevidir.? dedi.

Yontan, Türkiye?de, ve yurtdışında bağımsız denetim işiyle uğraşan muhasebe firmalarının dışarıdan yardım yoluyla iç denetim faaliyetlerini yürütmekte olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

?TÜRMOB?un yeni yapılanma sürecinde; Kanundaki yeni düzenleme gereği, TÜRMOB bünyesinde dış denetim için bir Bağımsız Denetim Merkezi, ayrıca iç denetim için ayrı bir daire başkanlığı oluşturma kararı aldı. Meslek mensuplarımızın, iç denetim faaliyetlerini uluslararası kuralların gereği ve bizim mevzuatımız gereği outsourcing yoluyla da yürüttüklerini dikkate alarak iç denetime ilişkin düzenlemeler ve iç denetim standartlarının oluşturulması çalışmalarımız devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde uluslararası eğitim standartları gereği, meslekte uzmanlaşma bağlamında TÜRMOB tarafından ?iç denetim sertifikası? programı devreye girecektir.? dedi. (ANKA)

Merhaba
    Spk sınavları hakkında ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim?
    (Başvuru nereden yapılıyor? Hangi derslerden sorumluyuz? v.b.)

evet maviefe söylediklerim doğru
    denetim yetkisi turmob'a verilecek. Ve YMM'lerde çok basit bir sınava tabi tutulup belgeleri verilecek.Bizde spk sınavından geçtiğimiz derslerden muaf olacağız. Şu an ki aldığım bilgiler bunlar...

Herkese merhaba;

bende bir smmm yim. eylüldeki spk denetçilik sınavlarına girdim ancak bildiğiniz gibi cevaplar henüz açıklanmadı.
    bilgi rica ettiğim konu şu: smmm lere direkt denetçi yetkisi verilecek mi? boşuna mı spk sınavlarına giriyoruz?
    ayrıca sınav sonucunun türmob tarafından tanınmama durumu var mı?

ve son olarak yüksek lisans yamış olmak, denetim lisansını almak için gerekli olan 2 yıl denetim şirketinde çalışma zorunluluğunu azaltırmı? (1 yıla filan düşürür mü?)

cevaplarınız hayati önem taşımaktadır)))))

çok teşekkürlerrr

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Arkadaşlar ismmmo da eğitmen Nevzat Pamukçu taranfından aldığım bilgi doğrultusunda. Bu sınavı artık Türmob yapacak...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)