kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetim Şirketlerinden Haberler

Bağımsız Denetim Şirketlerinden Haberler

Merhaba arkadaşlar
    Ben şuan bir denetim şirketinde değilim fakat sınava girenler olarak denetim şirketlerindeki gelişmeleri takip etmeye çalışıyorum Ben ilk katkıyı yapıyorum Siz de katkı yaparsanız bağımsız denetim şirketlerinde ne oluyor öğrenebiliriz Önder bey başta olmak üzere denetim şirketlerinde çalışanlardan katkı bekliyoruz Saygılarımla

Ynt: Bağımsız Denetim Şirketlerinden Haberler

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 2009/53 sayılı haftalık bülteninde bağımsız denetim şirketleriyle ilgili aşağıdaki kararlar alınmıştır:
    20. Avrasya Bağımsız Denetim ve Y eminli Mali Müşavirlik A.Ş.?nin(Kuruluş);
    a) Seri:X, No:22 ?Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Standartları Hakkında Tebliğ?in İkinci Kısmının 5?inci maddesinin (f) bendi uyarınca, anılan Tebliğin Dokuzuncu Kısmının 9?uncu ve Beşinci Kısmının 10?uncu maddeleri de dikkate alınarak, Kuruluşça bağımsız denetimlerde esas alınan bağımsız denetim plan ve programlarının Kurulumuzun finansal raporlama ve bağımsız denetim alanındaki düzenlemelerine uygun olarak güncellenmesi ve denetim programı ile çalışma kağıtlarını ilişkilendiren kodlama listesinin oluşturulması gerekliliğinin yerine getirilmesi hususunda Kuruluş?a 3 aylık süre verilmesine,
    b) Seri:X, No: 22 Tebliği?nin İkinci Kısmının 7 ve 8?inci maddeleri ile Dördüncü Kısım hükümlerine uyum konusunda azami dikkat ve özeni göstermesi hususunda uyarılmasına
    karar verilmi?tir.
    21. BKR Kaynak Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş.?nin(Kuruluş;
    a) Seri:X, No:22 Tebliği?nin İkinci Kısmının 5?inci maddesinin (f) bendi kapsamında, Kurulumuzun Seri:XI, No:1 ?Sermaye Piyasasında Mali Tablo ve Raporlara İlişkin İlke ve Kurallar Hakkında Tebliğ? hükümleri kapsamında hisse senetleri borsada işlem görmeyen halka açık anonim ortaklıklar ile yatırım fonları için ayrı olarak bir bağımsız denetim programı hazırlanarak Kurulumuza iletilmesi gerektiği hususunda bilgilendirilmesine,
    b) Seri:X, No:22 Tebliği?nin Be?inci Kısmının 11?nci maddesi ile Seri:X, No:22 Tebliği?nin Dokuzuncu ve Onuncu Kısım hükümlerine uyum konusunda azami dikkat ve özen gösterilmesi gerektiği hususunda uyarılmasına,
    c) Kurulumuzun Seri:X, No:22 Tebliği ve Seri:XI, No:29 Tebliği hükümleri ile Kurulumuzun ilgili diğer düzenlemeleri ve Kurulumuzca alınan genel ve özel nitelikteki kararlara uymada azami dikkat ve özenin gösterilmesi gerektiği hususunda uyarılmasına,
    d) Seri:X, No:22 Tebliğinin ?kinci Kısmının ?Bağımsız Denetim Kurulu?ları ve Bağımsız Denetçilerin Uyacakları Etik ?lkeler? ba?lıklı Üçüncü bölümü hükümlerine uyum konusunda uyarılmasına,
    11
    e) Yukarıda (a) ve (d) bendinde belirtilen hususlarla ilgili olarak gerekli tedbirlerin alınması için Kurulu??a üç ay süre verilmesine
    karar verilmi?tir.
    22. I?ık Yeminli Mali Mü?avirlik ve Bağımsız Denetim A.?.?nin(Kurulu?);
    a) Seri:X, No:22 Tebliği?nin ?kinci Kısmının 5?inci maddesinin (f) bendi kapsamında, Kurulumuzun Seri:XI, No:1 ?Sermaye Piyasasında Mali Tablo ve Raporlara ?li?kin ?lke ve Kurallar Hakkında Tebliğ? hükümleri kapsamında hisse senetleri borsada i?lem görmeyen halka açık anonim ortaklıklar ile yatırım fonları için ayrı olarak bir bağımsız denetim programı hazırlanarak Kurulumuza iletilmesi gerektiği hususunda bilgilendirilmesine,
    b) Bağımsız denetim çalı?malarında, Kurulumuzun Seri:X, No:22 Tebliği hükümleri ile Kurulumuzun ilgili diğer düzenlemeleri ve Kurulumuzca alınan genel ve özel nitelikteki kararlara uymada gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi gerektiği hususunda uyarılmasına,
    c) Kurulumuzun Seri:X, No:22 Tebliğinin ?kinci Kısmının ?Bağımsız Denetim Kurulu?ları ve Bağımsız Denetçilerin Uyacakları Etik ?lkeler? ba?lıklı Üçüncü bölümü hükümlerine uyum konusunda uyarılmasına,
    d) Yukarıda (a) ve (c) bendinde belirtilen hususlarla ilgili olarak gerekli tedbirlerin alınması için Kurulu??a üç ay süre verilmesine
    karar verilmi?tir.
    23. AAC Bağımsız Denetim Danı?manlık ve Yeminli Mali Mü?avirlik A.?.?nin, denetçilerinin tam zamanlı olarak Kurulu??ta çalı?maya ba?ladıklarına dair Kurulumuza bildirimde bulunmasını takiben, Sermaye Piyasası Kanunu?nun 22/(d) ve Kurulumuzun Seri:X, No:22 Tebliği?nin ?kinci Kısmının 5?inci maddesi uyarınca Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetimle Yetkili Kurulu?lar Listesi?ne alınmasına karar verilmi?tir.

Merhaba Arkadaşlar
    Şahin arkadaşımızı bu paylaşımından dolayı kutluyorum. Paylaşım için teşekkür ediyorum. Çünkü bazı arkadaşlarımız kusura bakmasınlar bilinçsizçe sınava giriyorlar fakat hedefleri nedir ne yapacaklar tam olarak bilmiyorlar fiilen denetim nasıl yapılıyor? Bağımsız denetim şirketlerinde ne olup bitiyor bilmiyorlar? Şahin arkadaş tabi ben de zamanla katkıda bulunacağım. Sana selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Her iş gibi denetim işi de sevilmeden yapılmaz diyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Şahin beyi gerçekten bende kutluyorum. Asıl olan sınav ve sistemi değil denetim sektörünün bütünü hakkında ortak bilgiyi yakalamaktır. Yeniden yapılanma sürecinde bulunan denetim sektöründe şu an önemli gelişmeler olmakdır. Bu süreçte yaşananları takip etmek ve bilgilenmek açısından bu paylaşım çok isabetli olacaktır.
    Ayrıca değerli forum arkadaşımız Önder beyi de fikirleri ve payşaşımlarından ötürü canı gönülden kutluyorum.

SPK 13 kasım 2009 tarihinde aldığı bir kararla, rotasyon zorunluluğunu (7 yılda bir denetçi değiştirme) denetim firmalarının birbirleri ile paslaşarak aşmasını önleyecek bir dizi kararlar aldı.
    Alınan kararla;
    Aynı uluslararası kuruluş ile lisans anlaşması bulunan bağımsız denetim kuruluşları arasında rotasyon kapsamında müşteri değişimlerine izin verilmeyeceğini ilan eden SPK'nın aldığı karar, şu anda İMKB'de işlem gören 43 şirketi, bağımsız denetim faaliyeti yürüten 6 yerli bağımsız denetim şirketini ve 3 uluslararası bağımsız denetim kuruluşunu doğrudan ilgilendiriyor. Fakat SPK'nın hedefi sadece bu şirketler değil, ileride rotasyondan kaçışa imkan verebilecek denetim şirketi transferlerinin de önüne geçmek

3 ULUSLAR ARASI ŞİRKET TÜRKİYE'DE İKİŞER LİSANSLA ÇALIŞIYOR
    Baker Tilly Güreli YMM ve Bağımsız Denetim 22
    Baker Tilly AGD Bağımsız Denetim 2
    BDO International Denet Bağımsız Denetim 13
    BDO International Baylan Bağımsız Denetim 2
    Nexia International Oluşum Bağımsız Denetim 2
    Nexia International As Bağımsız Denetim ve YMM 2

Merhaba Önder ve Orhan beylere katkı koymaya çalışan bizim gibi gençleri taktir ettikleri için kendilerine ayrıca teşekkür ederim Orhan bey rotasyondan bahsetmiş yanlış hatırlamıyorsam denetim kadrosunda 75 ve fazla denetçi buluanan bağımsız denetim şirketleri rotasyon dışı tutulacaktır hükmü vardı Bence bu hukuken eşitlik ilkesine aykırı Tabi üstadlarımız bu konuda daha sağlıklı yorum yapacaklardır Eğer yanlış düşünüyorsam üstadlarımızn yorumlarını bekliyorum Bir de Ogün bey Mavi efe ncyldz ttoraman hamdilevent kaan atalay arkadaşlar ebru ve arzu hanımlar gibi arkadaşlarımızı paylaşımda bulunmaya davet ediyorum Önder beyin de dediği gibi paylaşalım ki bilgilerimiz büyüsün Saygılarımla

Bilgilerini,deneyimlerini,yorumlarını paylaşan herkese çok teşekkür ederim adıma.Çok uzun zmndır denetim başlığının sadık bir takipçisiyim,denetim alanında çalışmıyorum ama fazlasıyla ilgi duyuyorum.O yüzden yazılanları okumak bana çok keyif veriyor.

Saygılarımla

merhaba, bence bağımsız denetim faaliyetleri spk tarafından her hesap dönemi için avukatlık sisteminde olduğu gibi veya bilgisayar ortamında belirlenebilecek veya adını siz koyun daha geliştirilmiş bir sistemle bir bağımsız denetim şirketine verilmeli.. hem bu şekilde mesleğimizin en büyük ilkesi olan bağımsızlık ve dürüstlük ilkelerii daha isabetli yürütülebilir hem de bazı spekülasyonların önüne geçilmiş olabilir düşüncesi içerisindeyim..

Sn. Şahincolak71 bahsettiginiz gibi yeterli denetçi sayısına ulaşan denetim şirketleri rotasyon muafiyetinden faydalanabiliyor.
    Ancak; SPK'nın 13 kasım tarihinde aldığı karar, denetçi kadrosu rotasyon kapsamında bulunan şirketleri ilgilendirmektedir. (hali hazırda 2 şirket bu rotasyon muafiyetinden faydalanabilmektedir.) Uygulama da rotasyondan kurtulmak (müşteri kaybetmemek) için,
    -Aynı organizasyona bağlı denetim şirketlerinin birbirleri arasında paslaşma yapmasını engellemek amaçlanmıştır.
    -Rotasyondan kaçabilmek için denetim şirketlerinin satın alınmasını da kapsamaktadır.
    -Bir şirketin 2 ayrı denetim şirketiyle sözleşme imzalaması yasaklanmıştır.
    -Daha önce denetim yapılan şirkette çalışan denetçi/denetçilerin transfer edilerek yine aynı şirkette denetim yapmalarınının önüne geçilmiştir.
    -Denetçilerin tümünün 2010 sonuna kadar tam zamanlı olarak çalışması zorunluluğu getirmiştir.
    -Bağımsız denetçileri ise yetersiz kalacaklarını bilerek sözleşme imzalamamaları konusunda uyarmıştır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)