kamu işçi maaş

Konu: Lisans Sahipleri

Lisans Sahipleri

arkadaşlar öncelikle selamlar...

son sınavı kazanıp lisans için başvurumu yaptım lisans onaylandı hala hiçkimseye belge gönderilmiş değil.. o kadar çok belirsizlik var ki..

Dava açıldı, ne oldu ne olacak nasil olacak kimse net bir şey bilmiyor.. yeni dönem başvuruları hala başlamış değil...

ve bu sektörde buyuk bir pasta var ve bana verilen lisans numarası 564 ...

ki sınavsız lisans alanrda buna dahil oldugunu dusunursek lisans sayisinin ne kadar az oldugunu soylemek zor olmaz..

her kafadan sesler cikiyor.. sinav ingilizce yapilacak... lisansi olmayan calisamayacak gibi bircok sorun...

herkesin kafasi karisik...

goruslerinizi bekliyorum

Ynt: Lisans Sahipleri

merhaba....... okuyorum aslında forumu ama kendi içimde netleştirebilmiş değilim bağımsız denetim işini ....... şimdi ben smmm ruhsatımı aldım bu son sınavla ...... bağımsız denetim işine girebilmem için bu yeterli mi yoksa spk lisanslama sınavlarına mı gireceğim süre şartım var mı sm olarak 2007 den bu yana bağımlı olarak çalışmaktayım...... nasıl bir yol izlemem lazım şimdi uzmanlar var burda bu işi çok iyi bilen bana durumu bir özet geçebilirler mi teşekkür ediyorum

Alıntı tuana79 Nickli Üyeden Alıntı
    merhaba....... okuyorum aslında forumu ama kendi içimde netleştirebilmiş değilim bağımsız denetim işini ....... şimdi ben smmm ruhsatımı aldım bu son sınavla ...... bağımsız denetim işine girebilmem için bu yeterli mi yoksa spk lisanslama sınavlarına mı gireceğim süre şartım var mı sm olarak 2007 den bu yana bağımlı olarak çalışmaktayım...... nasıl bir yol izlemem lazım şimdi uzmanlar var burda bu işi çok iyi bilen bana durumu bir özet geçebilirler mi teşekkür ediyorum
    Bağımsız denetim şirketlerinde işe girebilirsiniz...bunun için smmm belgesine veya bağımsız denetim lisansına sahip olmanız gerekmez ama....

Bu iki belgeyede sahip olmadığınız sürece ünvanınız denetçi yardımcısı olarak kalır. Denetçi ve üzerindeki ünvanları alamazsınız ve yapılacak denetimlerde "denetçi" olarak görevlendirilemezsiniz. Bağımsız denetim şirketlerinin işi yürüten asıl kadrosu kanun de ve pratikte de denetçi ve üzeri kadrolardır. Bağımsız denetim şirketleri özellikle bu kadroları iş hacimlerine göre belirli sayıda bulundurmak zorundadırlar. Buna ilave olarak denetim şirketleri rotasyon muafiyetinden faydalanmak içinde belli sayıda denetçi ve üzeri kadrolardan bulundurmak zorundalar

Bir örneklede yazımı bitireyim...aşağıda büyük bir bağımsız denetim şirketinin SPK nın sitesinden aldığım denetim kadrosu bilgileri var. Muhtemelen son hali değildir ama bu dağılıma bakarak denetçi yardımcısı olarak kalmakla denetçi ve üzeri unvanları almak arasındaki farkı görebilirsiniz...

Denetim Kadrosu :
    --------------------------------------------------------------------------------

Unvan Sayı
    Denetim Kadrosunda Yer Almayan Ortak 3
    Başdenetçi 10
    Kıdemli Denetçi 17
    Denetçi 13
    Denetçi Yardımcısı 304

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    İyi forumlar

bende farkettim denetci sayisindaki azligi...

artik beklenecek ve gorulecek baska care olmayacak gibi gozukuyor maalesef. !

Lütfen forum kuralalrına uyarak küçük harf yazınız. Yoksa mesajınız silinecek.

silindi

Geçen sene eylül sınavı ile kazanıp, aralık sonunda aldığım lisansımın numarası 178. Demekki bir senede yaklaşık 400 kişi lisans almış. İyi rakam doğrusu.

Merhaba Alamet arkadaşımız denetimde büyük pasta var demiş. Gerek Önder bey gerekse ben denetimde smmmlerin yaşadıkları hak kayıpları vbç gibi başlıklar attık. Ankara çağdaş demokrat gruptan Ali İrfan Yılmaz dava açtıklarını söylemiş. O davanın da yanlış hükmü kalmadığı söyleniyor Fakat kimse doğru dürüst katkıda bulunmuyor. Ben diyorum ki denetimde büyük pasta hayali var. Fakat gerek ymmlerin bazı kurumlarda sadece kendilerinin alması sonucu gerekse bazı denetim sahalarının kısıtlanması yada sonraya bırakılması sonucu bu pasta belki de smmmler için hayal olarak kalacak. Mavi efe ifade etmişti oda yöneticileri görevlerini tam olarak yapıyorlar diye bence de doğru Bütün bunların sonucunda Biz de sınav sorularını tartışıp duaracağız. Tamam arkadaşlar lisans numaralarımızı tartışıp duralım Atı alan Üsküdarı geçeck biz de seyredeceğiz Öyle olsun bakalım Önder beyin dediği gibi paylaşımda bulundum Benim düşüncelerim bu başka düşüncelşer olursa da saygı duyarım Saygılar

Alıntı sahincolak71 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba Alamet arkadaşımız denetimde büyük pasta var demiş. Gerek Önder bey gerekse ben denetimde smmmlerin yaşadıkları hak kayıpları vbç gibi başlıklar attık. Ankara çağdaş demokrat gruptan Ali İrfan Yılmaz dava açtıklarını söylemiş. O davanın da yanlış hükmü kalmadığı söyleniyor Fakat kimse doğru dürüst katkıda bulunmuyor. Ben diyorum ki denetimde büyük pasta hayali var. Fakat gerek ymmlerin bazı kurumlarda sadece kendilerinin alması sonucu gerekse bazı denetim sahalarının kısıtlanması yada sonraya bırakılması sonucu bu pasta belki de smmmler için hayal olarak kalacak. Mavi efe ifade etmişti oda yöneticileri görevlerini tam olarak yapıyorlar diye bence de doğru Bütün bunların sonucunda Biz de sınav sorularını tartışıp duaracağız. Tamam arkadaşlar lisans numaralarımızı tartışıp duralım Atı alan Üsküdarı geçeck biz de seyredeceğiz Öyle olsun bakalım Önder beyin dediği gibi paylaşımda bulundum Benim düşüncelerim bu başka düşüncelşer olursa da saygı duyarım Saygılar
    haklisin ymm 'lerden smmm'lere denetim konusunda pasta kalmaz maalesef degismez bu ! .

Merhaba arkadaşlar spk sınavına girmek 2,5-3 aqy önceden başvuruyoruz ama spk.gov.tr den ne zaman başvurabileceğimize dair bilgi bulamadım.Ocak taki başvuruyu kaçırdım.Mayıstaki başvuruları kaçırmamam için haberdar olabaliceğim bi site var mı?Teşekkürler

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Henüz başvurular açılmadı, açılıp açılmaması konusunda da bir takım söylentiler var.Forumda araştırırsan bu konu hakkında yazılan yorumları okuyabilirsiniz.
    www.spk.gov.tr 'den takip edebileceğin gibi, forumumuzdan da sınav başvurularının açılıp açılmadığını öğrenebilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)