kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetim Şirketi Açma Hakkında

Bağımsız Denetim Şirketi Açma Hakkında

burada genelde bağımsız denetim şirketlerinde çalışmaktan bahsediliyor, peki aramızda bağımsız denetim şirketi açmak isteyenler yok mu? bence var.. blogumda bununla ilgili bir yazı yazdım, link vermek yasak olduğundan yazıyı buraya kopyalıyorum. devamında görüşlerinizi bekliyorum.. bağımsız denetim şirketi açmak mantıklı bir iş midir? piyasada big four dışındaki denetim şirketleri bağımsız denetim mi yapıyor, yoksa klasik ymm işleri yapıp, denk gelirse sermaye piyasası kurumu da denetliyorlar mı?
    işte yazı:

Bağımsız Denetim Şirketi Açmak Öyle Kolay mı?
    blogumuzda burcu bağımsız denetim şirketlerinde çalışmak için (özellikle big four'da çalışmak için) neler gerektiğini belirten harika bir yazı yazmıştı. Ben de bağımsız denetim şirketi açmak için neler gerektiğine değinmek istedim. Çünkü son zamanlarda bu alana eğilim var, dersanelerde ders verdiğimiz mali müşavir adayları bağımsız denetim şirketi açmayı düşünüyoruz diyorlar. Peki nasıl açılacağı konusunda bilgimiz var mı?

Mali müşavirlerin denetim yetkisi var, ama tasdik yetkisi yok, o nedenle sermaye piyasası denetimi değil de normal inceleme/denetim yapmak için şirket açmamaları gerekir, YMM varken bu işten onlara pay düşmez. Sermaye Piyasası Kurumlarını yani halka açık şirketler aracı kurumlar vs şirketi denetlemek için ise SPK' nın kuralları geçerlidir.
    bağımsız denetim işini Türkiyede yasal çerçeveye oturtan kurum SPK' dır. Öncelikle temel referansımız SPK'nın Seri:X No:22 nl tebliğidir. Bu tebliğde Bağımsız Denetim Şirketi Kurmak için gerekenler şu şekilde sayılmıştır;

a) Anonim şirket şeklinde kurulmuş olması ve hisse senetlerinin nama yazılı olması,
    b) Ticaret unvanlarında ?bağımsız denetim? ibaresinin bulunması,
    c) Ortaklarının Tebliğin bu Kısmının ?Yönetici ve bağımsız denetçiler? başlıklı maddesinde sayılan nitelikleri haiz gerçek kişilerden olması (buna aşağıda değineceğim)
    ç) Esas sermayenin en az %51?inin sorumlu ortak baş denetçilere ait olması,
    d) Sadece bağımsız denetim ve mesleki alanda faaliyet göstermeleri,
    e) Organizasyon, mekan, teknik donanım, belge ve kayıt düzeninin bağımsız denetim işini yürütecek düzeyde bulunması ve
    f) Hazine Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde mesleki sorumluluk sigortası yaptırmaları şarttır.

burada önemli olan c maddesi. yani ortakların taşıması gereken özellikler şunlar, SMMM ve ya YMM olmaları, müflis olmamaları, Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı sahibi olmaları, sermayenin %51inin sorumlu ortak baş denetçiye ait olması. (detay için tebliğin 4. maddesine bkz)
    sorumlu ortak baş denetçi olmak için ise 2 kriter var, ya kurulun belirlediği bağımsız denetim şirketlerinde 2 yıl fiilen denetçilik yapmış olmalı. veya SPK kurul üyesi olarak 2 yıl. veya spk meslek personeli olarak 5 yıl çalışmak
    olmalı..
    anonim şirket olmak için ise en az 5 ortak gerekir. SPK bağımsız denetim işi için en 3 asil 3 yedek denetçiniz olması lazım geldiğinden, demekki size 6 kişi lazım..

sonuç olarak, yeni smmm olmuş 6 arkadaş hadi bağımsız denetim şirketi açalım diyemez, öncelikle 6 kişi olacaklar, spk bağımsız denetim lisansı almış olacaklar, aralarından biri sorumlu ortak başdenetçi vasıflarında olacak ve bu kişi şirketin %51ine sahip olacak. velhasıl, tecrübeli birini yanınıza almanız gerekir.
    bu işi yapacak kişilerin bağımsız denetim şirketlerinde çalışarak tecrübe etmesi ondan sonra şirket kurmaya karar vermesi isabetli olur.
    hali hazırda spk' nın yetki verdiği bağımsız denetim şirketi sayısı 95' tir.

yarın kimseye vaadedilmemiştir.

Ynt: Bağımsız Denetim Şirketi Açma Hakkında

Merhaba Arkadaşlar
    Öncellikle Özkan arkadaş yerinde bir konuya temas etmiş kendisine selamlarımı gönderiyorum. Detaylı değil ama basitçe fikirlerimi aktarmak istiyorum Özkan arkadaşın yazısına eklemek istediğim birinci konu:Özkan arkadaş 6 kişinin gerekli olduğunu ifade etmiş bu doğru Sorumlu ortak Başdenetçi isteniyor Bu doğru Fakat bundan sonrası da var Bunu da ben devam edeyim SPK diyorki şirketiniz kurumsal olacak Yani denetimlere bir kadro halinde çıkacasınız En az 3 kişi Bu da kademeli olacak Yani 1 Sorumlu Ortak Başdenetçi 1 Başdenetçi veya Kıdemli Denetçi 1 de Denetçi istenirse denetçi yardımcısı da eklenebilir Bir de bunların yedekleri olacak Demekki her bağımsız denetim kuruluşunda 2 Sorumlu Ortak Başdenetçi 2 Başdenetçi veya Kıdemli deneti 2 Denetçi bulunması gerekiyor Bunların toplamı da 6 ediyor Tabi kadroyu sağladınız iş bitmiyor SPK başvuru aşamasında bir çok belge ve kriter istiyor Çalışma kağıtları denetim programı denetim planı vs. Diyelimki bunlarıda tamamladınız denetçilerin tam zamanlı olması gerekiyor Diyelimki her şartı yerine getirdiniz Kurulduktan sonraki zorlukları şuanda bağımsız denetim şirketlerinin içinde bulunduğu durumu da istendiği taktirde daha sonraki yazılarda aktarırım
    Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Not:TToraman arkadaşlar da kuruluşla ilgili bir çalışmaları vardı. Son durumu bilmiyorum Ona da buradan kendisine selamlarımı gönderiyorum

Önder Tunaboylu
    Önder Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş
    Sorumlu Ortak Başdenetçi

Birçok kurulmuş bağımsız denetim şirketi var fakat spk'dan standartları sağlayıp yetki alamıyorlar Öyle ticaret kanunu bekliyorlar Yani kurmak yetmiyor faal olarak çalışmak gerekiyor Sonuçta böyle giderse yakında Türkiye bağımsız denetim şirketi enkazına ve mezarlığına dönecek korkarım

selam,

ben de bağımsız denetim kuruluşunda kurucu olarak yer almak istiyorum.onun için de spk denetçi sınavına girip lisansı almaya çalışıcam.alışılagelmiş fatura vs. işlemlerinden ziyade denetim işinde çalışmak tam bana göre.muhasebeyi seviyorum ama matematiksel,tablosal,yorumsal işlemleri daha çok. sn.sahıncolak71 in de dediği gibi faal olarak çalışmak gerek.inşallah en kısa zamanda gerçekleşmesi dileğiyle.
    sn.önder68 ve ozkan.ank a da selamlarımı iletirim.

iyi çalışmalar

Alıntı Önder68 Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba Arkadaşlar
    Öncellikle Özkan arkadaş yerinde bir konuya temas etmiş kendisine selamlarımı gönderiyorum. Detaylı değil ama basitçe fikirlerimi aktarmak istiyorum Özkan arkadaşın yazısına eklemek istediğim birinci konu:Özkan arkadaş 6 kişinin gerekli olduğunu ifade etmiş bu doğru Sorumlu ortak Başdenetçi isteniyor Bu doğru Fakat bundan sonrası da var Bunu da ben devam edeyim SPK diyorki şirketiniz kurumsal olacak Yani denetimlere bir kadro halinde çıkacasınız En az 3 kişi Bu da kademeli olacak Yani 1 Sorumlu Ortak Başdenetçi 1 Başdenetçi veya Kıdemli Denetçi 1 de Denetçi istenirse denetçi yardımcısı da eklenebilir Bir de bunların yedekleri olacak Demekki her bağımsız denetim kuruluşunda 2 Sorumlu Ortak Başdenetçi 2 Başdenetçi veya Kıdemli deneti 2 Denetçi bulunması gerekiyor Bunların toplamı da 6 ediyor Tabi kadroyu sağladınız iş bitmiyor SPK başvuru aşamasında bir çok belge ve kriter istiyor Çalışma kağıtları denetim programı denetim planı vs. Diyelimki bunlarıda tamamladınız denetçilerin tam zamanlı olması gerekiyor Diyelimki her şartı yerine getirdiniz Kurulduktan sonraki zorlukları şuanda bağımsız denetim şirketlerinin içinde bulunduğu durumu da istendiği taktirde daha sonraki yazılarda aktarırım
    Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Not:TToraman arkadaşlar da kuruluşla ilgili bir çalışmaları vardı. Son durumu bilmiyorum Ona da buradan kendisine selamlarımı gönderiyorum

Önder Tunaboylu
    Sorumlu Ortak Başdenetçi
    Merhaba arkadaşlar ve Önder Bey;
    Selamlarınız ve yeniyıl tebriğiniz için teşekkür ederim....Cevaben attıgım mail size ulaşmıştır sanırım..

Kuruluşla ilgili son virajda oldugumuzu umuyorum

Konumuzla ilgili bende ufak bir ekleme yapmak istiyorum...
    sizinde bahsettiğiniz gibi bir çok belge ve evrakı tamamlamanız, spk nın son dönemlerde özellikle üzerinde durdugu kriterleri sağlamanız gerekiyor. Başvurudan sonraki 3 ay içindede spk yetkilileri sizi ve varsa önceki denetim çalışmalarınızı ve oluşturdugunuz şablon denetim planınızı ve çalışma kağıtlarınızı incelemeye geliyor.

İçinde bulundugumuz süreç tamamlanınca edindiğim bilgileri sizinle paylaşmaktan mutlu olacagım...

Alıntı Önder68 Nickli Üyeden Alıntı
    Diyelimki her şartı yerine getirdiniz Kurulduktan sonraki zorlukları şuanda bağımsız denetim şirketlerinin içinde bulunduğu durumu da istendiği taktirde daha sonraki yazılarda aktarırım

Önder Tunaboylu
    Sorumlu Ortak Başdenetçi

tabi ki isteriz önder bey, ben ciddi anlamda bağımsız denetim şirketi kurmak içn neler gerektiğini, ve sonrasındaki olası problemleri bilmek isterim.

Alıntı ozkan.ank Nickli Üyeden Alıntı

tabi ki isteriz önder bey, ben ciddi anlamda bağımsız denetim şirketi kurmak içn neler gerektiğini, ve sonrasındaki olası problemleri bilmek isterim.
    Merhaba Arkadaşlar
    Şimdilik kısaca genel olarak basitçe bahsedeyim Birincisi bildiğiniz gibi bağımsız denetim pastasının %80i 4 büyüklerin kontrolündedir. Diğer kalan kısımın sahipleri ymm şirketleri ve bazı kurumlarda yetkilendirilen ymmlerdir Demekki smmm bağımsız denetim şirketleri denetim pastasından %5-%10 arasında bir pay almaktadırlar SPKnın standartları ve kurumsallaşma konusunda taktir edersiniz ki finansman gerekmektedir Bu pastadan pay alma oranı artmalıdır ki yeterince kurumsallaşma sağlasın Fakat tam tersine 4 büyükler paylarını arttırmaktadırlar Bu konuda görüş bildiren arkadaşlar olursa sorunları detaylandırabiliriz Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

Bence en büyük sorun yeni bir bağımsız denetim sahasında bağımsız denetimin bağımsız denetim şirketlerine değil ymmlere verilmesidir Örneğin Gümrük Müsteşarlığı, Sendikalar denetimi böyle olunca smmler bağımsız denetimden yeni bağımsız denetim sahalarından dışlanmaktadırlar Turmob yönetiminde ymmler çoğunluktadırlar SMMM Odalarıda bağımsız denetime bihaberler Bu yüzden bağımsız denetimde smmmler sahipsizdir diyebiliriz Özellikle smden smmlere geçişin sağlanmasıyla spkda bile smmmlerim varlığı tartışmalı hale gelmişştir. Korkarım 5-10 sene sonra smmlere bağımsız denetim tamamen dışlanacaklardır Gidişat bu göstermektedir Üstadlarla konuştuğumda bunun tek çaresi bir Bağımsız Denetim Birliğinin kurulması olduğunu anladım Yanlışım varsa Önder bey başta olmak üzere tüm arkadaşlar hatalarımı söyleyebilirler düzeltebilirler

Merhaba Arkadaşlar kısaca ifade edeyim. Daha sonra geniş konuyu detaylandırabiliriz. Şahin arkadaşın haklı olduğu yönler vardır ve çoğunluğu doğru tespitlerdir kaanatimce. Önemli olan odaların harekete geçip fikir üretmesidir maalesef böyle bir durum şu an için biryesel çabalar dışında ufukta gözükmemektedir Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

önder bey ve diğer ilgililere benim bir sorum olacak,
    bağımsız denetim şirketlerinin bazıları smmm a.ş., bazıları da ymm a.ş. olarak kuruluyor. (spk'ya tabi denetim şirketlerinden bahsediyorum.)

bir XYZ SMMM VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. kursak, hem defter tutup hem de (spk yetki verirse) bağımız denetim yapabilir miyiz? (tüm şartları sağladığımız varsayımıyla)

ben olabilr diye düşünüyorum, sonuçta meslek mensupları kuracakları şirketlerde mesleki faaliyetleri dışında işle uğraşamazlar deniyor. dolayısıyla defter tutmak da dnetim de mesleğn konusuna giren işler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)