kamu işçi maaş

Konu: Karmaşa

Karmaşa

mrb.ortada bağımsız denetim sınavları ile ilgili farklı bilgiler dolaşıyor.önümüzdeki dönemlerde halka açık olmayan şirketlerle ilgili bir denetim zorunluğunu geleçekmi ve bu denetim yetkisi konusunda nasıl bir yol izlenecek bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyorum.

Ynt: Karmaşa

Merhaba Hakan arkadaş öncelikle hemen belirteyim Bu görüşler yazılı bir tebliğ yönetmelik yada taslak değildir Fakat ilgili çevrelerce dile getirilen görüşlerdir Bu görüşlere ben de 1995'ten beri fiilen denetimlere katılan biri olarak yorumlarımı katarak konu aktarmak istiyorum Konu basitçe şöyle biliyorsunuz spk halka açık şirketlerin denetimi için 22 nolu tebliği çıkardı ardından da sınavı anadolu üniversitesi ile anlaşarak yürürlüğe koydu Tabi bir de gündemde olan ticaret kanunu yasa tasarısı vardı Bu tasarıda da denetim maddesi var Yani halka açık olmayan şirketlerin de denetimi söz konusu Bu denetimi büyük ölçüde Turmob sahiplendi Şimdi söylenti kısmına geçelim ( Çünkü söylentiler bir süre sonra da somut öneri ve yazılı mevzuata dönüşebilir bunu örnekleri yaşanmıştır )Ticaret kanunu tasarısındaki bu denetim içinde bir sınav düşünülüyor Fakat spk lisans belgesi olanların muafiyeti de söz konusu Bu arada ymmlerin de sınav muafiyeti talepleri olduğunu 2009 Mayıs ayındaki YMM smpozyumndakiş görüşlerden biliyoruz Haklısnız bir karmaşa olarak görülebilir Fakat Türk milleti olarak kurumlar arası fikir ayrılıklarına kısacası bu karmaşalara alışığız diyorum Bu konu bir düzene koyulursa iyi olur fakat düzen sağlanmazsa da bir şekilde yürür diyorum Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

belki ne kadar karışırsa o kadar iyidir çorba da buna en güzel örnektir bu konuda ilgili kurum ve gruplar çıkar çevreleri bir araya gelip en son ortak bir payda da buluşacak diye umuyorum... :
    pazarda rekabet düzenlemeleri çok büyük önem arz ediyor bence....

mrb.
    halka açık olmayan şirketlerin denetimi derken tam olarak neyi kast ediyoruz.mevcut durumda böyle bir denetim yok.yeni ticaret kanunu şirketler için nasıl bir denetimi zorunlu hale getireçeği konusunda somut bir bilgi varmı acaba ortada.mevcut uygulama nasıl değişebilir.meslek bürolarında bir değişimden söz edebileçekmiyiz.halka açık olmayan orta ölçekli kemikleşmiş yapıda bir değişim olurmu!!

Merhaba Hakan arkadaş ben halka açık şirketlerin denetimi dışında denetim derken ticaret kanunu denetimini kastediyorum Somut bir bilgiden bahsedemeyiz çünkü somut bilgi ancak kanun çıktıktan sonra ve yönetmelik taslakları belli olduktan sonra ortaya çıkar diye düşünüyorum Orta ölçekli yapıya etkisini o zaman görebiliriz Şimdiden yapılan tahminler yanıltıcı olabilir Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla

merhaba,
    ticaret kanununun yasalaşlması ile nasıl ki büyük şirketler için UFRS konusu önemli ise, kobiler için de UFRS KOBİ standartları yürürlükte olacak. şu an bu standartlar neredeyse oluşturuldu. UFRS nin özetlenmiş hali diyebiliriz.
    http://www.tmsk.org.tr/index.php?opt...d=24&Itemid=73
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

paylaşımınız için teşekkür ederim

SAYIN ÖNDER BEY SİZİNLE ÖZEL OLARAK KONUŞMAK İSTİYORUM BU MÜMKÜNMÜ ACABA

Lütfen forum kurallarına uyarak küçük harf yazınız. Yoksa silinecek.Ayrıca özel yazınızı özelden mesajla yapabilirisiniz

KOBİ standartları bildiğim kadarıyla bitti, şu an çeviri aşamasında.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Merhaba Özkanank arkadaşımızın dediği teknik olarak doğru hatta kanunkaide arkadaşın dediği gibi bitti denilebilir Fakat ben olayı denetimi kimler yapar orta ölçekli işletmeleri kim denetler şekilde yaklaştığım için olayın teknik yönüne girmemiştim
    İbrahim Ayan arkadaş özel mesajdan bağlantı kurabiliriz
    Paylaşım her zaman gereklidir
    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)