kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetim Birliği

Bağımsız Denetim Birliği

Merhaba forumdaşlar
    Sadece sınavlar değil bu işin perde arkasına mutfağına da girmek istedim. Bu yüzden bu konuda tecrübeli üstadlar olmak üzere bir araştırma yaptım. Ortaya şu sonuç çıktı. Ülkemizde Bağımsız denetim yabancı partnerli kuruluşların tekelleştiği, ymmlerin 3568 yasaya rağmen bağımsız denetimde farklı standart ortaya çıkardıkları Turmobun yeterince sahiplenemediği, SPK' nın halka açık şirketlerin denetiminde yetkili iken şartlar dolayısıyla bütün denetim sahalarına hüküm edermiş gibi göründüğü aksaklıkların fazla olduğu çeşitli kesimlerim rant kapısı olarak gördükleri fakat özellikle Avrupa Birliği süreci nedeniyle de olmazsa olmaz bir meslek alanı diyebiliriz. Bu tablo da birkaç parametre tespit ettim. Birincisi edindiğim bilgilere göre 2004 yada 2005te Ülkemize gelen Dünya Bankası heyeti ROCS raporunda Bağımsız Denetim Birliğinden söz etti. Tıpkı şimdi spk bağımsız denetim lisanslarını veren TSPAKB (Aracı Kuruluşları Birliği) gibi. Fakat Turmob yetkilileri Turmob parçalanır diye bu fikre karşı çıktılar İkinci parametre de Mecilsteki Denetim Standartları Kurulu eğer bu kanun tasarısı yasalaşırsa denetimin tek elde toplanması söz konusu Yanlız bu kanunun Ticaret Kanunu ile bağlantılı olduğunu söylüyorlar O zaman ticaret kanunu ne kadar sürünceme de kalırsa bu kanun tasarısı da o kadar sürünceme de kalacak demektir Bu yazdıklarım bir yorum eleştiri değildir Bu yazdılarım bağımsız denetimin içinde olan üstadlardan ve kendi yaptığım araştırmalardan ortaya çıkan sonuçtur Önder beyin dediği gibi bu bilgileri paylaştım ve eksik hata yanlış varsa ben de Önder bey gibi düzeltmeye hazır olduğumu bildiriyorum
    Saygılar
    Not:Cümleler düşük olabilir kusura bakılmasın bence önemli olan içerik

Ynt: Bağımsız Denetim Birliği

Merhaba Arkadaşlar
    Şahin arkadaşı bu konuda kendi çapında araştırma yaptığı için tebrik ediyorum. Konu ile ilgili görüşlerimi daha sonra belirteceğim Paylaşım her zaman gereklidir
    Saygılarımla
    İyihaftasonları

Şahin bey çok güzel tespitlerde bulunmuşsunuz.
    Türkiye Denetim Standartları ve Kamu Gözetimi Kurumu kanun tasarı olarak beklemekte ve TTK'ya büyük oranda endeksli. Yeni TTK'nın hükümlerine yönelik bir altyapıya işletmelerimiz ve muhasebe camiası tam olarak hazır olmasa gerek ki hala 2-3 yıldır kanunlaşmayı beklemekte.
    Bağımsız denetim birliği ? ile ne kastediliyor Bağımsız denetim derneği mi?

Arkadaşlar bu başlığı 2010 Şubat ayında açmıştım. O günden bugüne konum olarak aslında fazla bir şey değişmedi. TTK ve ikincil düzenlmeler halen bekleniyor. YMM üstadların bağımsız denetimde çifte standartları devam ediyor. Eğer böyle olacaksa arkadaşlar bence bir an önce Bağımsız Denetim Birliği kurulmalı. Bağımsız denetimde SMMMlerin hakkını Türmob koruyamıyorsa Bağımsız Denetçiler Birliği ve Mali Müşavirler Birliği olarak 2 ayrı birlik kurabilir. Rocs raporunda da zaten belirtilmişti. Böyle giderse zaten bence Bağımsız Denetçiler Birliği kaçınılmazdır

hali hazırda dernekler kanununa bağlı olarak örgütlenmek halen mevcut. bir tüzük hazırlamaya bakar. hadi kuralım......

ve ben çok ciddiyim...

örgütleşmek çok mantıklı görünüyor,büyüklerimiz öncü bizler de peşlerinden gelmeliyiz.

Alıntı deeper_blue Nickli Üyeden Alıntı
    hali hazırda dernekler kanununa bağlı olarak örgütlenmek halen mevcut. bir tüzük hazırlamaya bakar. hadi kuralım......
    (Memur alırsanız) Bende gelebilirim)

Alıntı deeper_blue Nickli Üyeden Alıntı
    öneri güzel. destekliyorum. fakat önce düzenlemeleri görmek lazım.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Arkadaşlar bence TÜRMOB gerekse diğer mesleki konular son olarak ta bağımsız denetimde SMMMlerin hakkını korumakta yetersiz kalmıştır. Dernek hatta Denetçiler Birliğini konuşmanın zamanı gelmiştir. Deeper Blue, Merih12, Turkasıa arkadaşların fikirlerine katılıyorum. Benim şahsen fikrim bu. Fikirler paylaşıldıkça doğru bulunur. Fikirlerinizi bekliyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)