kamu işçi maaş

Konu: TÜRMOB ruhsatı olana, SPK lisanslama yapamaz

TÜRMOB ruhsatı olana, SPK lisanslama yapamaz

Dava Danıştay'da görülüyor

TÜRMOB cephesi ise SPK'ya tabi denetim şirketlerinin sadece borsaya açık şirketleri denetleyebileceğini, bunların sayısının da 350 civarında olduğunu, geri kalan şirketlerin ise TÜRMOB kütüğüne bağlı denetim firmalarınca denetlenebileceğini söylüyor. Türkiye şuan 650 bin tane şirket bulunduğunu söyleyen isminin açıklamasını istemeyen bir TÜRMOB yetkilisi, "Yeni TTK yürülüğe girdiğinde ve bu uygulama başladığında bu şirketlerin aşağı yukarı tasfiye olacak. Geriye 300 bin civarında şirket kalacak. Ama SPK'ya tabi şirketlerin sayısı şu an 350 civarında. Bunun iştirakleri ve yan kuruluşları da eklenince sayıları 3 bini geçmez. Sadece bu 3 bin şirketi bağımsız denetim şirketleri denetleyecek. Geri kalan 300 bin civarındaki şirketi SPK'ya tabi olmayan TÜRMOB'un kütüğüne kayıtlı olan bağımsız şirketler denetleyecek" şeklinde konuştu. TÜRMOB, SPK'ya tebliğle tanınan yetkilerin iptaline ilişkin dava açtı. Davanın Danıştay'da devam ettiği öğrenildi.Öte yandan söz konusu denetim sürecine Avrupa'da, TÜRMOB gibi mesleki organizasyonlar tarafından ruhsatlanan denetleme şirketleri tarafından yapılarak başlanıldığı belirtiliyor.

TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı Yahya Arıkan ise davanın şu an Danıştay'da olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Bizim SPK ile tartıştığımız konu ise şöyle: SPK, denetim yapılacaklarla ilgili bir lisanslamaya gitti. İlgili yasaya göre, SPK denetimi yapanlar da bizden ruhsat alan kişiler. Dolayısıyla TÜRMOB'un ruhsat verdiği kişileri ayrıca SPK'nın bir lisanslamaya tabi tutması bize göre uygun değil. Dünyada da bunun örneği yok. Bu nedenle biz SPK'ya bir dava açtık. Bu SPK'nın işi değil. Bunun lisanslama boyutunu meslek örgütünün yapması gerekiyor. Bu işi yapan bir meslek örgütü var."
    "alıntı"

Ynt: TÜRMOB ruhsatı olana, SPK lisanslama yapamaz

bir sonuç var mı? :

türmob ne kadar kompleksli davranıyor anlamak mümkün değil.
    neymiş efendim türmob'un yetki verdiği kişiler spk'nın değerlendirilmesine tabi tutulamazmış.
    sizin yıllardır yeterlilik sınavında sorduğunuz sadece birkaçı birbirinden farklı denetim soruları mı bu insanların yetkinliğini ölçecek. spk bu ülkede işini en iyi yapan en sağlam adımlar atan kurumlardan birisi, türmob siyasetine doymasın.
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

TURMOB haklı. Zaten yapılan açıklamaya dikkat edilirse, söylenen "eğer lisanslama yapılacak sa bunu TÜRMOB un yapacağı", ki zaten öyle de olacak. Sürü psikolojisi ile SPK Lisanslama sınavına girmemek lazım.
    Mali Danışman

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

İşin kompleksle ilgisi yok.
    Bir kurum iyi düzgün çalışıyor diye kanunda yazan şeyleri uygulamaması istisnası kendisine tanınamaz.
    Bir gruba, kuruma vs vs kanunsuzluk yapma hakkı tanınamaz. O zaman kanun diye bir şey kalmaz.Kanunları uygulamamak desteklenemez.
    SPK gidip kanunu değiştirmeye çalışsın.

bakın yukarıda türmobun açıklamasında ne yazıyor?

"TÜRMOB cephesi ise SPK'ya tabi denetim şirketlerinin sadece borsaya açık şirketleri denetleyebileceğini, bunların sayısının da 350 civarında olduğunu, geri kalan şirketlerin ise TÜRMOB kütüğüne bağlı denetim firmalarınca denetlenebileceğini söylüyor."

burada karıştırılan bir durum var, SPK'ya tabi denetim şirketleri sadece SPK'ya tabi şirketleri denetliyor. (ayrıca sadece halka açık şirketler değil, aracı kurumlar, fonlar vs. de SPK'ya tabidir.)

ortada zaten farklı bir uygulama yok.
    SPK'ya tabi denetim şirketleri, SPK'ya tabi olmayan diğer şirketleri denetlerken zaten SPK mevzuatına göre denetlemiyor.
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

sn özkan.ank,

3568 sayılı kanunla SMMM ünvanı alan herkes denetçidir. SPK, lisanslama yapamaz. Öyle bir yetkisi yok. SPK kenidne bağlı şirketler için ilgili düzenlemeleri yapar vs. Ama bunun kimin denetleyeceği gayet açıktır.

EPDK, BDDK, TSRSB da çıkar yarın hoop bende lisans vereceğim der benim kurumlarımı denetleyeceklere.
    Duvarlarınızda lisans kaynar her hafta sınava gidersiniz.

Türmob siyasete doymasın demişsiniz. Kim nere bulaşmış bir göz atın; :

Dört büyük şirket istedi, bağımsız denetim tebliği değişti

Denetim şirketlerinin üst üste aynı şirketi 7 dönemden fazla denetlemesinin önüne geçen tebliğde değişiklik yapıldı. SPK, 25 Ekim 2009'da yaptığı düzenleme ile yeterli kurumsal yapıya ve denetçi bağımsızlığına sahip olduğunu kanıtlayan denetim şirketlerinin 7 dönemde bir şirket rotasyonu yapmak yerine, sadece sorumlu ortak başdenetçiyi değiştirmelerinin önünü açtı. Böylece dev denetim şirketlerinin kaybettiği veya kaybedeceği Garanti, Akbank, İş Bankası, Turkcell gibi büyük müşterileri geri kazanma umudu da belirmiş oldu
    En büyükler kazançlı çıktı
    Aslında bu değişiklik özellikle dört büyük denetim şirketi için kritik bir önem taşıyor. Çünkü 2006 yılından beri yürürlükte olan tebliğe göre, Pricewaterhous Coopers'ın (PwC) Türkiye'deki denetim şirketi olarak bilinen Başaran Nas denetlediği 41 şirketi, Deloitte&Touch Tohmatsu'nun Türkiye'deki denetim şirketi (DRT Bağımsız Denetim) denetlediği 28 şirketi, Ernst&Young'ın Türkiye'deki denetim şirketi Güney Bağımsız Denetim denetlediği 9 şirketi, KPMG'nin Türkiye'deki denetim şirketi olan Akis Bağımsız Denetim ise denetlediği 4 şirketi elinden kaçırmak riskiyle karşı karşıya. PwC'ın denetimini kaybedeceği şirketler içerisinde Akbank, Eczacıbaşı, Migros, Pınar, Arçelik, Tesco Kipa, Deloitte'un ise Anadolu Hayat, Aygaz, Ereğli Demir-Çelik, Fenerbahçe Sportif A.Ş., Halkbank, İş Bankası gibi dev şirketler bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Garanti Bankası'nın denetimi zaten KPMG'den Deloitte'a geçti. Önümüzdeki günlerde de rotasyon gereği KPMG'nin Turkcell'i başka bir denetçiye kaptırması bekleniyor.

Refarans Gazetesi Alıntı

çok merak ediyorum rekabet kurumu bu piyasayı izliyor mu ya da sorumluluk alanına giriyor mu? :

Sınav ücreti şu sıralar 80 Tl civarı idi yanılmıyorsam ama Turmob yaparsa bu sınavı Dosya ücreti vs 1500 - 2000 TL den aşağı olmaz sanırım

telaşa gerek yok...bu işi türmob eline geçirirse nasıl her muhasebeciye mali müşavirlik hakkı verdiler ondan sonra herkese bide denetcilik unvanı verir..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)