kamu işçi maaş

Konu: SPK Bağımsız Denetim Sınavına Dair "en" Temel Bilgiler

SPK Bağımsız Denetim Sınavına Dair "en" Temel Bilgiler

forumda bağımsız denetimin konuşulduğu her başlıkta bu sınava nasıl girilir ne zaman girilir gibi temel bilgiler tekrar tekrar soruluyor.
    ben buraya temel bilgileri yazıyorum, ekleyecek veya yanlışımı düzeltecek olan varsa devam etsin.
    artık forumlarda cok farklı şeyler konuşulup bilgiler paylaşılırken araya girip bu sınav ne zaman oluyo yaa diyen biri çıkmaz inşallah.

sınavı kim yapar
    cevap: sınav 2010/1. sınava kadar anadolu üni. yapardı, artık tspakb sorumlu bu işten, o da milli eğitim ile koordineli çalışyor.

tspakb de nedir?
    cevap: türkiye sermaye piyasaları aracı kuruluşları birliği

sınav ne zaman olur:
    cevap: spk lisanslama sınavları ki 8-9 adet ayrı lisans vardır, tek hafta sonunda hepsi bitecek şekilde ocak mayıs ve eylül aylarında olur. kanunda böyle yazıyor. ancak sınav tspakb sorumluluğuna geçtikten sonra geçici mi kalıcı mı olduğu belli olmayan bir değişiklik oldu ve ocaktaki sınav martta yapıldı. bundan sonra yine düzene oturacaktır ama henüz bilen yok. ben tspakb ye sordum onlar da henüz belli değil dediler, yani panik yok tamam?

smmm değilim, sınava girebilir miyim?
    cevap: evet

smmm değilim bu lisansı alabilir miyim?
    el cevap: evet

smmm değilim bu lisansı alınca denetçi olabilir miyim?
    cevap: hayır. spk seri 10 no 22 tebliğe göre denetçi olmak için smmm olmak da lisansı almak da şart. demekki lisansı alabilirsiniz, kimse smmm değilsin demez, cepte durur, denetçi olacağın zaman smmm de olman istenir.

üniversite mezuniyeti?
    smmm olmak için de üni. mezunu olmak gerektiğine göre denetçi olmak için de gerekiyor. lisansı almak için de..

sınav ücreti?
    cevap: sınav 125 TL. bu modül parası. yani bağımsız denetim lisansı almak için 3 derse de girseniz, daha önce iki dersi vermiş olup tek dersten de girseni bu ücreti ödersiniz.

sınav hani illerde yapılır:
    cevap: sınavlar Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Samsun illerinde düzenlenecektir.

sınavda hangi derslerden sorumluyuz:
    cevap: 1 spk mevzuatı, 2 muhasebe standartları 3 sermaye piyasasında bağımsız denetim.

kaç soru gelir?
    cevap: eşit puanlı 25er soru gelir.

hangi kaynaklardan çalışmalıyım?
    cevap: çıkmış sorularda dikkat ederseniz "... tebliğine göre" "... yönetmeliğine göre" der, o tebliğleri bulup okuyun, piyasadaki kitaplar da size tüm mevzuatı bir arada vereceği için yararlı olur.

kaç almalıyım?
    cevap: her dersten en az 60 almak üzere üç dersten toplam 210 puan alınmalı, yani ortalama 70 olmalı.

dersleri tek seferde mi vermeliyim?
    cevap: geçemediğiniz derslere bir dahaki sınavda tekrar girersiniz, geçtiğiniz derslere (ortalama yükseltmek gibi amacınız yoksa) tekrar girmenize gerek yoktur. tabi 4yıl içinde tüm dersleri veremezseniz verdiğiniz dersler sıfırlanır.

dersleri geçtim, ee?
    cevap: ee'si gereken bir dolu evrak ve 75 TL lisans ücretini tspakb'ne gönderirsiniz bir iki aya vasat kartondan bir lisansınız olur. hayırlı olsun. önemli olan işlevi zaten.

yenileme eğitimi falan diyorlar o nedir?
    cevap: lisans gerektiren işlerde çalışanlar 4, çalışmayanlar 2 yılda bir yenileme eğitimine girer, korkmayın sınav yoktur, 150 tl civarında bir ücret ödersiniz, iyi bir otelde bir sunum dinlersiniz, 4 yıl sonra görüşmek üzere ayrılırsınız.

yine de kafama takılan çok şey var?
    el cevap: tspakb sitesinde lisanslama sınavları bölümünde mart 2010 sınavının sınav klavuzunu okuyun, herşeyi bulacaksınız.

şimdilik aklıma gelenler bunlar, okuyun öğrenin, bilmeyenlere anlatın, diğer forumlarda -nacizane fikrim- artık bunlar sorulmasın.

Özkan DÜZGÜN, SMMM, Denetçi
    ANKARA

yarın kimseye vaadedilmemiştir.

Ynt: spk bağımsız denetim sınavına dair "en" temel bilgiler

Bilgilendirme için teşekkürler.

Ynt: SPK bağımsız denetim sınavına dair "en" temel bilgiler

Paylaşımınız için teşekkürler.

SPK bağımsız denetim sınavına dair "en" temel bilgiler

forum ma yeni katıldım smmm stajeriyim spk bagımsız denetmen sınavına girecem hangi kaynaklardan calısayım giren ve kazanan arkadaslar hangi kaynaklardan calısdı tavsiyelerinizi bekliyorum herkese basarılar dilerim

Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor. Ayrıca yardım, acil, lütfen, kişiye özel gibi başlıklar açmak yasaktır.

Ynt: SPK bağımsız denetim sınavına dair "en" temel bilgiler

Alıntı melina Nickli Üyeden Alıntı
    forum ma yeni katıldım smmm stajeriyim spk bagımsız denetmen sınavına girecem hangi kaynaklardan calısayım giren ve kazanan arkadaslar hangi kaynaklardan calısdı tavsiyelerinizi bekliyorum herkese basarılar dilerim
    Merhaba Melina arkadaş Özkan.ank arkadaşımızın açtığı SPK Bağımsız Denetim Sınavına Dair "en" Temel Bilgiler başlığında sorularınız yanıtlanmıştır
    http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,34852.0.htm
    Oradan bilgi edinmenizi tavsiye ederim Kitap konusunda sınav sistemi değişmeden Aydın Karapınar-Gazi yayınları , Beta yayınları Ebubekir Ayan ve Şenol Babuşçu-Akademi Bağımsız Denetim SPK lisanslama sınavına hazırlık kitapları vardı Yine onlar faydalı olabilir Bir de bildiğim kadarıyla diğer illeri bilmiyorum Ankarada ve İstanbulda çeşitli dersanelerde sınava doğru kurslar açılıyor fakat spknın sitesinden geçmiş sınav sorularına ve klavuzuna bakın Tavsiyelerim bu kadar Başarılar İyiçalışmalar

Not: Sınav hakkında yeni bilgi edinmek isteyen arkadaşlara tavsiyem bu forumda bağımsız denetim bölümünde açılmış sınava yönelik bir kaç başlıkta gerekli bilgiler mevcut yeni bir başlık açıp ta sormanıza gerek yok Bu forumda ve spknın sitesinde tüm bilgiler mevcuttur Size düşen görev bu bilgileri baştan sona okumaktır
    Başarılar
    Paylaşım her zaman gereklidir
    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)