kamu işçi maaş

Konu: Türmob' un Bağımsız Denetim lisanslama Sınavı Başlıyor...!

Türmob' un Bağımsız Denetim lisanslama Sınavı Başlıyor...!

TÜRMOB'un bu aylarda yayınlayacağı yeni bir yönergeyle bağımsız denetim merkezi devreye girecek ve denetim sınavlarını yavaş yavaş yapmaya başlanacak...

smmm olmak yetmiyor .spk mı türmob mu her ikisimi hiçbirimi ...

Ynt: Türmobun ,Bağımsız denetim lisanslama Sınavı Başlıyor..

SMMM lik yetiyor. Ama beklentileriniz daha farklı ise ayrıca SPK lisansı da gerekli.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Alıntı hanmiroğlu Nickli Üyeden Alıntı
    TÜRMOB'un bu aylarda yayınlayacağı yeni bir yönergeyle bağımsız denetim merkezi devreye girecek ve denetim sınavlarını yavaş yavaş yapmaya başlanacak...

smmm olmak yetmiyor .spk mı türmob mu her ikisimi hiçbirimi ...
    Değerli Meslektaşlar
    Söz edilen yönerge eğer ki çıkacaksa (bağımsız denetim gibi kapsamlı gibi bir konu da) yönergenin de kapsamlı olması gerekiyor. Spk Ser:X No:22 Nolu tebliği ile kapsamlı bir düzenleme yaptı. Türmob'un da kaanatimce kapsamlı bir yönerge hazırlaması gerekiyor Bir de spk'dan lisans alanların muafiyet durumları dahil bir çok belirlenmesi önem taşıyor Çünkü sınav dersleri büyük ölçüde aynı olacaktır diye düşünüyorum

Saygılarımla

Alıntı kanunkaide Nickli Üyeden Alıntı
    SMMM lik yetiyor. Ama beklentileriniz daha farklı ise ayrıca SPK lisansı da gerekli.
    denetim alanında
    smmm lik yetmiyor ya da şöyle söyleyeyim malesef yetmeyecek...

Neden?
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Ynt: Türmob' un Bağımsız Denetim lisanslama Sınavı Başlıyor...!

Alıntı hanmiroğlu Nickli Üyeden Alıntı

yüksek lisans mezuniyetini stajdan geçen sürelerden saymadıklarına göre spk dan bağımsız denetim lisansı alanlara da muafiyet getirmeyebilirler...

Merhaba Hanmiroğlu Arkadaş

Kanaatimce staj ile denetim farklı konulardır. Şöyleki 1-Spk bağımsız denetim lisanlama sınavı konuları ile yapılması düşünülen bağımsız denetim sınavı büyük ihtimalle benzer olacaktır Aynı konular ve dersleri kapsayacaktır Bu yüzden 1-2 ders yada tamamı muafiyet olması mantıklıdır 2-Halka açık şirketlerin denetimini yapan bir denetçiye sen normal şirketlerin denetimini yapamazsın demek varolan bir birikimi hiçe saymaktır bence 3- Yükseköğretim mezuniyetinde fiilen çalışmayı anlayamadım fakat muafiyetlerde genelde fiilen çalışma esas alınır. Örneğin Spk 10 yıl bağımsız denetimde çalışanlara muafiyet tanıdı Bu daha önce 3568 sayılı meslek yasamız da çıkarken böyle olmuştu
    Kısaca bu konuda görüşlerim böyle Başka görüşleriniz varsa burada paylaşabiliriz
    Saygılarımla

Herkese Merhaba, Mali Müşavir Stajeri olarak benim sahsi dusuncem kesinlikle bu sinavin SPK tarafindan yapilmasi gerektiğidir, neden bu sekilde dusundugumu izah etmeye calisayim. Öncelikle Yillardir SMMM olan veya YMM olan ancak suan ki SMMM staj baslatma sinavi ve staj süresi hakkinda bilgisi olmayan insanlar vardir, bu tecrube ile sabittir.

Genç ve idealist bir meslek mensubu adayi olarak, şuan ki yönetim ve sistemi anlayabilmiş değilim, öncelikli sorum şu olacak, 45 yaş ve üstü SMMM'lerin yüzde kaçı üniversite mezunu? İstisnalar elbette ki mevcuttur, ancak malesef ki istatistiki bilgiler icler acisi, kısa bir süre önce bir gece içerisinde ruhsat almış olan meslektaşlarmiz olduğundan herkes haberdardır. Sizler hiç Hukuk Fakültesi bitirmeden Avukat veya Hakim/Savci olmus birisini tanidiniz mi? Yada Tip Fakültesi bitirmeden Hekim olabilmiş birisine rastladiniz mi? Ancak bizim mesleğimizde çok enteresan bir durum mevcut, şimdi biz yeni nesil SMMM'ler ve adaylari olarak, 4 yıl boyunca fakülte eğitimimizi tamamliyoruz, daha sonra staj başlatma sınavına giriyoruz, staj başlatma sinavinda başarılı olduğumuz takdirde 3 yıl gibi uzun bir süre staj yapmak zorunda birakiliyoruz, yetmiyor staj sonrasinda yeterlilik sinavlarinida veriyoruz. Tabi bu arada yaptigimiz masraflari ve omrumuzden gecen yillari kimse umursamiyor. Staja karşı değilim ancak 3 yil gibi uzun bir süreyi sorguladiğimda aldiğim cevap şu oluyor ; daha kaliteli meslek mensubu kitlesi istiyoruz. Evet bu cevap Turmob'un ciddiyetini ortaya koyuyor, daha kaliteli meslek mensubu! Bu yüzden mi SM olarak çalışan yüzlerce insan uyduruk bir sinava tabi tutularak SMMM olabiliyor. Bizler bu işin stajina başlamak için bile 16 dersten sinava giriyoruz, Sm'den SMMM'ye geçiş sınavı sorularını hepimiz gördük, tamamen formalite, hadi bunuda gectik, staj süresine geri dönelim, hangi meslek grubunda 3 yil kadar uzun bir staj süresi mevcut? ufak bir hesaplama yapalim, 18 yaşında ilk üniversite giriş sınavında başarılı olmuş bir öğrenci fakülte yaşamı boyunca hiç dönem uzatmadan mezun olmaya hak kazandı diyelim 22 yaşında mezun oldu, ve SMMM staj baslatma sinavina girdi ve ilk hakkinda bu sinavida kazandi, 3 yil staj yapti 25 yaşına geldi, bitti mi hayir, daha yeterlilik var hadi onlarida ilk sinavda verdi 26 yaşına geldi ve bu örnek hiç zaman kaybı olmadan tüm sinavlardan başarıyla geçmiş bir insanin yaşı, evet bizler Türmob'un sistem kurbanlariyiz, malesef ki Türmob piyasaya daha fazla meslek mensubu cikmasini istemiyor bu çok açık ortada şartları düşündüğünüzde farketmek zor değil, çünkü sayi ne kadar artarsa pastadan alinan dilim küçülüyor.

3 yil staj süresinden Yüksek Lisans diplomasinin 1 yil eksiltmesi uygulamasida sonlandirilmiş durumda gözüküyor, oysa Türmob belli ücretler karşiliği verdiği yeterlilik eğitimi ve staj baslangic hazirlik eğitimi sürelerini bu süreden düşüyor, hani kaliteli meslek mensubu isteniyordu?

Şimdi SPK Bağımsız Denetim Lisanslama sinavı yapıyor diye bakiyorum bizim dinazorlar köpürüyor, ne oldu? Sınava girmek size göre değil sanirim? Hemen kanuna siğindiniz her SMMM YMM denetçidir diye, kendinize güvenin biraz kaliteli meslek mensubu büyüklerim, bu sinavi Türmob veya SPK yapsa ne değişecek, zaten tebliğde açıkça belirtilmiş SMMM ruhsati olmayanlar bu ruhsati kullanamayacak, 3 dersten sinava girmekten bu kadar mi korkuyorsunuz? Hiç düşündünüz mü acaba bizler şuana kadar kaç sinava girmişizdir? Sinavi Türmob'da yapabilir ancak belirli bir kalite standarti icersinde SM'den SMMM'ye geçiş şeklinde değil, yada astronomik ücret karşılığında değil!

Evet bu sinavi kesinlikle SPK yapmalidir, Kanun açıkça belirtmiş SMMM ruhsati şarttır diye, korkmayın gelin haydi şimdi eşit koşullarda yarışalım, sinavi yapan kurumun adi Türmob olsa ne SPK olsa ne olacak. Acaba Ankara SMMM odasinin Bağımsız denetim eğitimleri başlatıp 850 tl eğitim ücreti talep etmesinin bir sebebi mi var? 2.000 TL ye staj dosyası actırıp 3.000 TL ye ruhsat bedeli bicmek zaten yeterli değil mi? Artik rant peşinde koşmayın, hepiniz birleşip sadece bir gecede aldığınız ruhsatlarınızla Bağımsız Denetim yapabileceğinizi düşünüyorsaniz çok ütopiksiniz, uğraşmayın boşuna, yada sinavi Turmob yapiyor diyelim gercekten seviyeli bir sinav yapinda her meslek mensubunda bulunmasın bağımsız denetim sertifikasi, kaliteyi düşürmeyin çıtayı yükseltmeye bakın.

Yazdıklarım tartışma amaçlı değildir, elbette ki üstadlarimiz mevcuttur, hepsine saygimiz sonsuzdur, zaten onlarda bizi anlayisla karsiliyorlar. Son olarak demek istediğim biz bu mesleğe girerken kanunlar 4 yıllık fakülte mezunu olmak şartından bahsediyordu, ancak bir günde ortaokul lise mezunları SMMM oldu, ne oldu demek ki her SMMM YMM denetçidir. kismina ters olunca kanun algınız oluştu sanirim?

Herkese saygılar, sevgiler

45 yaşında, 13 yıl önce sınıvala smmm ruhsatı alan bir meslektaş olarak yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum. :

keynes' e katılmakla berber, sm den smmm geçiş yapanları Yüksek Öğretim şartını yerin getirmeyenlerin bağımsız denetim lisansı alma hakları yoktur. bu bağlamda TURMOB'un yapacağı eğitimler ile SMMM ruhsatlarını eşitlemesi mümkün değildir.

şahsi kanaatim SPK nın lisanslamaya devam etmesidir. Önümzdeki dönem bende başvuru yapacağım.

Sevgilerimle;

Alıntı deeper_blue Nickli Üyeden Alıntı
    keynes' e katılmakla berber, .......
    Ben de diyorum, keynes ile bağımsız denetim arasında nasıl bir bağıntı kurdunuz, meğersem kullanıcı adı keynes miş.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)