kamu işçi maaş

Konu: Türmob Bağımsız Denetim merkezi kuruyor.!

Türmob Bağımsız Denetim merkezi kuruyor.!

Türmob bağımsız denetim merkezi kurulmasına ilişkin esaslar hakkında tebliğ yayınlandı

1 Kasım 2010 PAZARTESİ
    Resmî Gazete Sayı : 27746

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    Bağımsız Denetçi

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Türmob Bağımsız Denetim merkezi kuruyor.!

01 Kasım 2010 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 27746

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden :

TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ KURULMASINA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ

(SERİ I, NO:1)

BİRİNCİ BÖLÜM

BAŞLANGIÇ HÜKÜMLERİ

Amaç

MADDE 1 ? (1) Bu Tebliğin amacı; denetim mesleğinin performansının ve kalitesinin yükselmesine, muhasebe mesleğinin bağımsızlığının ve tarafsızlığının korunmasına katkı sağlamak, ulusal ve uluslararası düzeyde, muhasebe denetimine ve meslek mensuplarına olan güveni sürdürülebilir kılmak üzere Birlik meslek mensuplarının oluşturdukları bağımsız denetim şirketleri ile bağımsız denetçilerin onaylanmasını, tescilini, takibini, kamuya duyurulmasını sağlamak, bağımsız denetçilerin ve denetim şirketlerinin kalite güvence sistemlerinin kurulması ve bağımsız denetim lisansına, meslekte uzmanlaşmaya, iç denetim ve kurumsal yönetime ilişkin uygulamaları yürütmek üzere Birlik bünyesinde oluşturulan TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezinin kuruluş ve çalışma esasları, görev ve yetkileri ile bağımsız denetim şirketleri kütüğüne ilişkin esasları belirlemektir.
    ...............
    Devamı

Sınavlarla ilgili kısmı

BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSI
    Denetim Lisansı

MADDE 22- (1) Bağımsız denetim, denetim lisansına sahip bağımsız denetçiler tarafından yapılır.
    (2) TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi tarafından açılan sınavlarda başarılı olan meslek mensupları denetim lisansı almaya hak kazanırlar ve bağımsız denetçi unvanını alırlar.
    (3) Bağımsız denetim lisanslama eğitim, sınav ve işlemleri TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi ?Bağımsız Denetim Eğitim Sınav ve Lisanslama Müdürlüğü? tarafından yürütülür.

Denetim Lisanslama Sınavı

MADDE 23- (1) Sınav komisyonu Bağımsız Denetim Merkezi tarafından önerilen ve Birlik tarafından onaylanan belirlenen beş üyeden oluşur.

(2) Sınav A Grubu dersler; B Grubu dersler ve C Grubu dersler olmak üzere üç aşamalıdır.

A Grubu dersler;

-Finansal Muhasebe ve Raporlama Standartları

-Denetim Güvence Standartları

-İç Denetim Standartları

-İç Kontrol Sistemi

konularını kapsar.

B Grubu dersler;

-Türk Ticaret Kanunu (Şirketler ve Denetim Hukuku)

-Denetim Deontolojisi ve Etik Uygulamaları

-Kurumsal Yönetim

konularını kapsar.

C Grubu uzmanlık dersler;

- SPK Mevzuatı

- BDDK Mevzuatı

konularını kapsar.

A Grubu derslerin sınavlarını tamamlayanlar, B Grubu derslerin sınavlarında da başarılı olmaları halinde ?TÜRMOB Bağımsız Denetçilik Lisansı?nı almaya hak kazanırlar. ?TÜRMOB Bağımsız Denetçilik Lisansını? alan bağımsız denetçiler isterlerse C Grubu derslerinden her biri için açılan özel bağımsız denetçilik sınavına girerek ayrıca ?TÜRMOB Bağımsız Denetim Uzmanlık Lisansı?nı da alabilirler.

(3) Sınavlar öncesi TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi tarafından açılan eğitimlere katılmak zorunludur. Bu eğitimler A Grubu dersler için 60 saatten, B Grubu dersler için 45 saatten, C Grubu uzmanlık alanlarının her birisi için 12 saatten az olamaz. Merkez Yönetim Kurulu eğitim saatlerini yüzde elli azaltabilir veya artırabilir.

(4) Sınavlar yazılı olarak düzenlenir. Sınavda başarılı olabilmek için her bir sınav konusundan (dersten) 100 üzerinden en az 50 puan almak ve sınav ortalamasının en az 65 puan olması gerekmektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    Bağımsız Denetçi

çok ilginç.
    bir konuda birden fazla kurum lisans verip her biri bunu mecbur tutabilir mi?
    SPK Lisansımız var, bu lisansı almak zorunda mıyız acaba?
    amaçları ne anlamadım.
    yarın kimseye vaadedilmemiştir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    BAĞIMSIZ DENETÇİLER ŞAHSİ KÜTÜĞÜ VE BAĞIMSIZ DENETİM ŞİRKETLERİ KÜTÜĞÜ
    Başvuru
    MADDE 16 ? (1) Bağımsız Denetçiler bu Tebliğ kapsamında ?Bağımsız Denetim Lisans Belgesini? aldıktan sonra ve bağımsız denetçilerin kurdukları bağımsız denetim şirketleri ise kuruluşlarını takiben öncelikle onaylanmak üzere kütüğe kayıt için TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezine başvururlar. Kütüğe kayıt başvurusu TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi ?Bağımsız Denetim Kütüğü, Tescil ve Ruhsat Müdürlüğü?ne yapılır ve Tebliğin bu bölümündeki işlemler ilgili Müdürlük tarafından sonuçlandırılır. TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezine başvuru öncesi bağımsız denetçiler ilgili Odalarına başvurarak işlemlerini başlatırlar.
    (2) Bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim şirketlerinin, resmi ya da özel kurum ve kuruluşların bağımsız denetime yetkili şirketler Listesine girmesine ilişkin talepler bu tebliğ hükümlerine göre yürütülür. Bu Tebliğ tarihinden önce kurulmuş bağımsız denetim şirketlerinin ve yetki almış bağımsız denetçilerin hakları saklıdır.

Alıntı hanmiroğlu Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ozkan.ank Nickli Üyeden Alıntı
    çok ilginç.
    bir konuda birden fazla kurum lisans verip her biri bunu mecbur tutabilir mi?
    SPK Lisansımız var, bu lisansı almak zorunda mıyız acaba?
    amaçları ne anlamadım.

spk dan lisansı olanlar türmob bağımsız denetim lisansı almak zorunda değil. Şimdilik muaf tutuluyorlar.
    teşekkürler, ben de farkettim daha sonra, yine de kütüğe kaydolmalıyız sanırım, ama sınavsız.

"GEÇİCİ MADDE 4- (1) Bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle SPK Bağımsız Denetim Lisans sınavlarına girerek ya da girmeksizin sermaye piyasasında bağımsız denetim yapma yetkisi almış olan meslek mensubu mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu Tebliğ kapsamında bağımsız denetçi unvanına hak kazanmış sayılırlar."

Evet.

türmobun yaptığı sınav çok kolay olur eski uygulamalar da da yaptığı gibi tüm smmm lerin bu lisansı almasını sağlar.buna karşın spk lisansı almak da giderek zorlaştırılır .

şimdi hocam ilginç bir durum var,
    ben diyelim ki spk'dan yetki almış bir denetim firması sahibiyim, çalışanlarımın da bazılarının spk lisansı var, bazılarının yok.
    spk mevzuatına göre çalışan X a.ş. halka açık şirketinin denetimini yaparken, spk lisansı olmayan elemanların TÜRMOB lisansı mı alacak, bu durumda SPK için bu türmob lisansı yeterli olacak mı yoksa o da mı lisans isteyecek. çok ilginç bir durum. SPK yeni bir yasa yayınlayıp türmob lisansı benim için yeterlidir demediği sürece şu an lisansı olmayanlar iki lisansı da almak zorunda olacaklar gibi.

"GEÇİCİ MADDE 4- (1) Bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle SPK Bağımsız Denetim Lisans sınavlarına girerek ya da girmeksizin sermaye piyasasında bağımsız denetim yapma yetkisi almış olan meslek mensubu mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu Tebliğ kapsamında bağımsız denetçi unvanına hak kazanmış sayılırlar."

Hafta sonunda SPK sınavı var. Tebliğ yayım tarihinden sonra olacağı için, bu geçici maddeden yararlanılamayacak sanırım.

SPK kendi sınavını yapmaya devam mı edecek?

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Herşeyden önce tebliği baştan sona okumadım, ancak mesleğimizde bir devrim olduğunu kabul etmek gerekir, bunu şimdi farketedemesek bile ilerde daha iyi anlaşılır gibi geliyor bana.
    "Bağımsız Denetim" bölümünde bu işin Türmobun eline düşünce olabilecekler konusunda konuştuğumuz gibi aynen tebliğde açık açık sinyaller veriliyor.
    Kurslardan bahsediyor, sınav çeşitliliğinden bahsediyor, birden fazla belgeden bahsediyor, ücretler, herkese verilerek kalitesizlik ve bu işe para toplama işi olarak baktıkları açık açık ortaya çıktı...

Kendim açımdan da merak ettiğim şey, sınavlara müracat edenler için ne olacak.Ben mesela 3 dersin birinden geçer not aldım, diğerleri için sınava girecem, benim için sınavlara müracat etmişim, hakkımın saklı kalması gerektiğini düşünüyorum.?
    Ama belge alanları kasttediyor orada ki geçici maddede sanırım.Bir çok kişinin hakkı yenecek gibi geliyor.?En azından bir tarih verilir, daha önceden müracat edenlerin şu tarihe kadar sınavları vermesi şartıyla gibi bir koşul eklenmelidir.

Yorumlarınız nedir arkadaşlar.?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)