kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetçi Defter Tutabilir mi?

Bağımsız Denetçi Defter Tutabilir mi?

Selam..Muhasebe bürosu olan bir Smmm bağımsız denetim lisasını aldığı zaman defter tutmaya devam edebilir mi? Sorumun tam tersini; Defter tutan meslek mensubu defterini tutmadığı şirketlerin bağımsız denetimini yapabilir mi? Muhasebecilik ile denetim işi aynı çatı altında yapabilir mi?

Ynt: Bağımsız Denetçi Defter Tutabilir mi?

Merhaba Hidalgo 34 Arkadaş

Öncellikle aynı çatı altında hem bağımsız denetim hem de muhasebe defter tutmaya mevzuat engel İkincisi farklı şirketler ayrı büro olduğunu düşünürsek defterini tuttuğumuz şirketin denetimini yapmamak kaydıyla olsa bile 31.12.2010 tarihinden itibaren tam zamanlılık zorunlu olduğundan bunun da imkanı kalmıyor Bildiğim kadarıyla konu bu şekilde Fakat kısa sürede tebliğ ve yönetmeliklerin değiştiği bir ortamda bekleyip görmek gerekiyor
    Paylaşım her zaman gereklidir
    İyi çalışmalar

Sayın Önder bey cevabınız için teşekkürler..
    Acaba bağımsız denetim lisansı alan biri bu yetkiyi pasif durumda tutabilir mi? Yani lisansı alan defter tutmayı bırakacak mı? (YMM lerde olduğu gibi)..Ben bu bağımsız denetçi yetkimi şimdilik kullanmayacam deme gibi bir şansımız olacak mı?

Alıntı Hidalgo_34 Nickli Üyeden Alıntı
    Acaba bağımsız denetim lisansı alan biri bu yetkiyi pasif durumda tutabilir mi? Yani lisansı alan defter tutmayı bırakacak mı? (YMM lerde olduğu gibi)..Ben bu bağımsız denetçi yetkimi şimdilik kullanmayacam deme gibi bir şansımız olacak mı?
    Spk bağımsız denetim lisansı ile denetçilik şartları ayrıdır. Denetçilik fiilen çalışma ile smmm ruhsatı gerektirir Lisans için smms şartı yoktur Yani smmm olmayan biri de lisans alabilir Ancak denetçi olarak görev yapmaya başlayınca smmm ruhsatı istenir 31.12.2010'da tam zamanlılık şartının ne şekilde olacağını göreceğiz Eğer tam zamanlılık kavramı sadece denetim faaliyeti olarak uygulanırsa kaanatim lisansınızı dileğiniz zaman kullanısınız fakat 3 yıllık denetçilik 6 yıl kıdemlidenetçilik 10 yıl başdenetçilik için gerekli süreler kesintiye uğrar
    Paylaşım her zaman gereklidir.

bağımsız denetimi artık türmob yapacak ancak spk geçiş sürecinde borsaya kote olan şirketleri denetlemeye devam edecek anladığım kadarıyla ve türmob bağımsız denetim için eğitime tabi tutarak klasik sınav yapacak yani artık smmm ruhsatı olmayan kişiler bu sınavlara giremeyecek ve 1 kasımda spk lisansına sahip olanlar eğitime tabi olmayacak ancak 1 kasımdan sonra lisansı olmayanlar bu eğitime tabi olacak yani 6 kasımda olan sınava girenler lisansı alsalar bile eğitime tabi olacaklar tekrar bi değişiklik olmadığı sürece, bağımsız denetime gelince smmm bağımsız denetim belgesine sahipse defter tutabilecek ancak kendi mükelleflerinin defterlerini denetleyemeyecek diğer meslek mensuplarının defterlerini denetleyebilcek yani hem defter tutup hem bağımsız denetim yapabilecek , ancak yine de bu konular daha net değil netleşmesi için biraz zaman geçmesi gerekiyor

Denetçi eğer defter de tutabiliyorsa o zaman ünvanı bağımsız denetçi değil, bağımlı denetçi olur. Türmob'un lisansını kim ne amaçla kullanacak onu da anlamış değilim. Bağımsız denetim dış bilgi kullanıcıları için yapılır. Halka açık olmayan veya halka açılmak istemeyen bir şirket, birleşme vs. de yapmayacaksa, niye denetim yaptırsın. Kim için ? veya Ne için o kadar masrafa girsin. Türmob lisansının şu an için bir fonkisyonun olabileceğini sanmıyorum. TTK'dan da öyle her şirket denetçi tutacak, dentim raporu hazırlacak vs. gibi birşey olabileceğine ihtimal vermiyorum. Yine belli büyüklük faktörü devreye girer o boşluğu da YYM üstatlar fazlasıyla doldurur. Zaten kuvvetli şirketlerin YYM hizmetleri alıyorlar. Türmob lisansı kurs sertifikası gibi birşey olur bence.

Meslek mensubu lisansı aldıktan sonra defterini tuttuğu mükelleflerin denetimini yapamayacak denetimini yapacağı mükellefle geriye doğru 3 yıl ilişkisi olmayacak,bu meslek mensubunun yanında çalışan veya ortağı diğer meslek mensubu veya çalışanlar içinde geçerlidir.
    It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

Sarbanes oxly act

zaten mantık olarak da kendi yaptığı işi kendisinin kontrol etmemesi lazım değil mi ?
    SMMM

Hah. Tebrikler Spk ;D

Evet. Şimdi kırtasiyeye gidiyorsunuz. 3 ortalı kareli bir defter alıyorsunuz. Bunu götürüyorsunuz "Spk Lisanslama" bölümüne. Orada Microsoft'un windows lisansına benzer bir "LİSANS" yapıştırıyorlar defterin ilk sayfasına (karekodlu) Sonra her sayfasına SPK mühür basıyor.

Böylelikle şirketin defterini tutabiliyorsınız ama UFRS ye göre ;D

Not: Şahsınıza algılamayın sadece durum değerlendirmesi. Ayrıca tahminin 2-3 yıl sonra SPK öyle bir yetki verecek gibime geliyor.

Denizde dalga olur da denetimde olmaz mı?
    Belirsizlikler, çokbaşlılıklar ve Türkiye gerçekleri nedeniyle o haldeyiz galiba...

SMMM Gökhan DEDE (SOB)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)