kamu işçi maaş

Konu: Denetim tebliği için spk Türmob'a dava açıyor.!

Denetim tebliği için spk Türmob'a dava açıyor.!

beklenen oldu ve spk türmob'un ne tebliğini tanıdı ne lisansını,
    SPK haftalık bültende şöyle karar verdiğini duyurdu:

2. Kurulumuzun 11.11.2010 tarih ve 34/1037 Sayılı Kararı:
    1.11.2010 tarihli ve 27746 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu?nun 16, 22/(d), 22/(e), 22/(t), 30 ve 39. maddeleri ile Kurulumuza verilen ve Danıştay kararları ile de sabit olan, sermaye piyasasında bağımsız denetim faaliyetine, bu faaliyette bulunacak bağımsız denetim kuruluşlarına ilişkin Kurulumuzun münhasır yetkilerini, kanuni bir dayanak olmaksızın bertaraf ederek, anılan yetkilerin Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği bünyesinde kurulacak bir merkeze verilmesi sonucunu doğuran, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği?nin Seri:I, No:1 sayılı ?TÜRMOB Bağımsız Denetim Merkezi Kurulmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ?inin yürütülmesinin durdurulması ve iptali için dava açılmasına Kurulumuzca karar verilmiştir.

http://www.spk.gov.tr/apps/haftalikb...fn=2010_47.pdf

bu dava uzar.
    hayırlı olsun..

yarın kimseye vaadedilmemiştir.

Ynt: denetim tebliği için spk türmob'a dava açıyor

Birlik SPK nın çekilip Türmob un bu işi yapmasını kabul etmesini umuyordu. Şimdide anca ummakla kaldılar bunlar SPK yı sessiz SMMM ler yada gariban stajerler zannetti galiba. Ben yaptım oldu bitti sende buna uy ne güzel memleket ben.
    Kim ne derse desşn en baştan beri demiştim ve halada diyorum gene oldu bittiye getirerek ilköğretim mezunlarına lisans mezununun alması gereken belgeyi veren bir kurumu SPK tanımaz ve tanımamaklada en güzelini yapar. Bir düşünün müşteri olan SPK ve kendini denetleyecek adamı kendi seçmek istiyorbundan daha doğal ne olabilir ki. Üstüne sınav bedelleride uygun ortada birlikte olduğu gibi bir soygun yok, bizimkiler işi azıtmış,utanmamış gider kalemlerine not bedeli gideri diye bir kalem bile eklemiş.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Denetim tebliği için spk Türmob'a dava açıyor.!

Bu iş için tez elden tek elde toplanacak şekilde yeni düzenlemeler getirilmeli, kurumların (Türmob' un yaptığı gibi) kendi kafalarına göre yapacakları işler değil.
    Bizler ortada kalıyoruz ve ne yapacağımızı şaşırıyoruz.
    Hükümetin, Maliye Bakanlığının bu işe bir el atması gerekiyor.

Bir iş de yerinde olmaz mı arkadaş
    Oldum demek öldüm demektir.

Türmob'u savunan arkadaşları göremiyorum bu aralar.İnşallah Spk kazanır.Stonhand çok güzel özetlemiş Türmob'un amacını.Sınava 1 hafta kala kafalarımızı karıştırmayı başarabilen tek kurum.

Denetim ile ilgili kanun yasalaşana kadar bunlar olacaktır.Denetimi tek merkez de toplayan kanunun yürürlüğe girmesi en iyimser tahminle seçimlerden sonraya kalacaktır. Oyüzden SPK bağımsız denetim Lisans sınavına girenler açısından 6 kasımda lisansı alamayanlar pes etmesin,derim . Martttaki sınavda spk lisansını almak için çalışsınlar.

herkes türmoba yükleniyor

kimse kendinin de türmob mensubu olduğunu düşünmüyor

artı olarak ilkokul mezunlarına takılmış durumda bu durumu kanunlaştıran türmob değil meclistir

5786 yı kimin çıkardığını unutmayalım lütfen

sizin seçtiğiniz vekiller onaylamıştır

türmobu beğenmiyorsanız mali müşavir olmayınız zorla kimse türmoba getirmiyor

Alıntı smmmstaj Nickli Üyeden Alıntı
    herkes türmoba yükleniyor

kimse kendinin de türmob mensubu olduğunu düşünmüyor

artı olarak ilkokul mezunlarına takılmış durumda bu durumu kanunlaştıran türmob değil meclistir

5786 yı kimin çıkardığını unutmayalım lütfen

sizin seçtiğiniz vekiller onaylamıştır

türmobu beğenmiyorsanız mali müşavir olmayınız zorla kimse türmoba getirmiyor

işte budur.Bu düşünceyle devam ettiğimiz müddetçe sırtımıza semer vuran çok olur.Siz devletin yanlış karar verdiğinde kimliğinizi mi değiştireceksiniz ?

ayrıca öğrenim şartını yerine getirmeyer bağımsız denetçi ve ymm olamaz

alttakı bağlantıyı okuyunuz lütfen bursa smmm odasının yönetim kurulu açıklamasıdır

kendi mevzuatımızı okuyalım

http://forum.alomaliye.com/index.php/topic,40232.0.html

Başka bir tartışma başlatacağım ama arkadaşlar sizce bu tebliğ kanuna da aykırı değilmi
    Kazanılmış hakları yeniden bir sınava tabi tutuyor. Bence bu maddeden bu tebliğin iptali istenebilir. Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Kanun Ad SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNU
    Madde No 2
    Kapsam
    A) Muhasebecilik ve malî müşavirlik mesleğinin konusu:

Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;

a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.

b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, malî mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.

c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, malî tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.

Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci malî müşavir denir.

B) Yeminli malî müşavirlik mesleğinin konusu:

(A) fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yazılı işleri yapmanın yanında Kanunun 12 nci maddesine göre çıkartılacak yönetmelik çerçevesinde tasdik işlerini yapmaktır.

Yeminli malî müşavirler muhasebe ile ilgili defter tutamazlar, muhasebe bürosu açamazalar ve muhasebe bürolarına ortak olamazlar.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)