kamu işçi maaş

Konu: YMM' lik kaldırılmalı.!

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2009
  Mesajlar
  65

  YMM' lik kaldırılmalı.!

  Dünyada "eşi benzeri "olmayan ve esas kuruluş amaçları vergi kaçakçılığını önlemek olan ancak kuruluş amacında "başarılı" olamayan çoğunluğu "sınavsız" olarak mesleğe giren ve bazılarının emekli olduktan sonra yaptığı, Türkiye'ye özgü YMM müessesi kaldırılarak, SMMM adı altında meslek tek unvan altına alınmalıdır.

  *Mesleğin dinamik ve üretken çoğunluğunu oluşturan tamamı üniversite veya yüksek lisans mezunu olan 2 yıl staj yapmış (yeni yasayla 3 yıl) ve stajın sonunda zorlu mesleki sınavlarda başarı göstererek mali müşavir olan serbest muhasebeci mali müşavirler yok sayılmakta ve sadece beyanname düzenlemeye mahkum edilmektedirler.

  Birlik Denetim Kurulu üyesi 3 kişiden birinin Yeminli Mali Müşavir olma zorunluluğu demokratik seçime açık bir müdahale ve 70.000 mali müşavirin iradesini hiçe saymaktır. Sayıları ancak 3-4.000 civarında olan ve bunlarında 3400-3500'ü sınavsız mesleğe giren vergi inceleme elemanlarından oluşan yeminli müşavirlerin çoğunluğa tahakkümüdür.

  Türkiye Mali Müşavirleri olarak aktif, dinamik, bağımsız, onurlu ve eşit üyeleri olarak genel başkanını ve icra kurullarını kendisi seçebilen haklarını, yetkilerini başı dik cesurca arayan ve maliye bürokrasisinin etkisinde olmayan sivil bir örgüt olarak yolumuza devam etmeliyiz. *Alıntı. Dünya Gazetesi, Hüseyin Toksöz


  Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
  Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.! 2. #2
  SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SİBEL Guest

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  +1

 3. #3
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.043

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  +1

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  169

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  Kesinlikle katılıyorum... SMMM liğin artık YMM liğin stajyeri olarak görülmemesi ve hak ettiği değeri alması gerekiyor.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  1.861

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  Kesinlikle, bir meslek bu kadar zorlaştırılmamalı...
  ?Şahsiyetli kişiler inandıkları gibi ve tavizsiz yaşarlar. Böyle insanların hayat çizgilerini dünyevi endişeler değil, ulvi inançları belirler. Muhsin YAZICIOĞLU ömrü boyunca taviz vermeden yaşayan yüce bir kişilik??

 6. #6
  battibalikyangider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  battibalikyangider Guest

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  kesinlikle katılıyorum, ayrıca kamudan emekli olup YMM olanlarında ayrıca bir haksız üstünlükleri olduğunu ve mükellefce çok daha fazla tercik edildiklerini düşünüyorum.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  394

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  Yukarıda arkadaşların görüşlere katılmakla birlikte ben de bir katkıda bulunayım

  24 Eyl 2010 tarihinde Ankarada toplanan XVIII. Türkiye Muhasebe Kongresinde SPK Başkanı Vedat AKGİRAY'ın konuşmasının bir bölümü aşağıdadır
  Türkiye'de Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMM ) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) lisansı olduğuna işaret eden Akgiray, yıllardır belli işleri belli şekilde yapmaya alışıldığını, ancak alışkanlıkların artık değişmesi gerektiğini de söyledi.

  ''Artık bu kadar rahat etme lüksümüz kalmadı. Değişime açık olmak gerekiyor, bu bir zorunluluk'' diyen SPK Başkanı, muhasebe denetiminin de değiştirilmesi gereğinin altını çizdi.

  Bu alanda sürekli eğitime ihtiyaç bulunduğunu da ifade eden Akgiray, kendini yenilememenin hem ülke hem de dünya için risk olduğunu belirtti.

  SPK Başkanı Akgiray, Türkiye'de çok deneyimli ve değerli yeminli mali müşavirler bulunduğunu, ancak dünyada YMM diye bir fonksiyonun kalmadığını da belirtti. Akgiray, bu nedenle önümüzdeki dönem YMM mesleğinin yeniden tanımlanması gerektiğini de vurguladı

  Bu konuşmada bence en ilginç cümle "ancak dünyada YMM diye bir fonksiyonun kalmadığını"
  Şimdi bu cümleden yola çıkarak kaanatimce denetim dahil tüm mesleki işlevler yeniden sorgulamlıdır

  Paylaşım her zaman gereklidir
  Saygılarımla

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2008
  Mesajlar
  486

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  Görüşlere katılıyorum. Ancak bunun imkansız olduğunu da söylemek istiyorum. Bunun imkansız olduğunu da hepimiz çok iyi biliyoruz. Hani Türkiye'de ki mali sistemin denetim boyutunu/alışkanlığını bir yana koyuyorum, Yeminli Mali Müşavirlerin bürokratik gücünü görmezden gelmek imkansızdır.

  Asıl sorun, meslektaşların dayanışma sorunudur. Avukatlara bakın, kooperatiflerde "avukat" zorunluluğu bile getirdiler, daha doğrusu getirttiler. Nasıl mı yaptılar? Meclisteki avukatlar sayesinde... Peki biz ne yapıyoruz? Hiç...

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Nisan.2010
  Mesajlar
  186

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  Benim anlamadığım YMM ile SPK denetçileri arasındaki yaptığı iş 2 side mali tabloların uygunluğunu vs. inceliyor. Bu iki kurumdan bence YMM fazlalık değil mi sizce?? üstelik SMMM lerin üstünde yükler,biz büroda onların tutanaklarını doldurmaktan bir oluyoruz, onların internetten maliye bakanlığının yetki verdiği şekilde istediği beyannameyi çıkarabiliyor ama bizden istiyorlar, kendileri denetim yapıyor ama işin hammaliyesini SMMM yüklüyorlar SMMM ücret bile ödenmiyor. Evet sizlerin değerli görüşlerinizi sormak istiyorum YMM ve SPK arasındaki uçurum fark nedir??(yada varmıdır)

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2008
  Mesajlar
  806

  Ynt: YMM' lik kaldırılmalı.!

  geçenlerde bir üstad ymm'liğin aslında faydalı birşey olabileceğini aslında mali noter gibi bir çalışma yapılabilir demişti ilk başta biraz tuhaf gelse de sonradan hak ta vermedim değil çünkü bazen çok değişik olaylar meydana gelebiliyor ve bunun da kayıt altına alınması veyahut oluşmuş kaydın görüldüğüne onaylandığına dair bir şeye ihtiyaç duyulabilmekte bu nokta da faydalı olabilir gibi :

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Kasım.2017, 11:15
 2. EK1 EK2 Kaldırılmalı
  Konu Sahibi aknsbs Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 02.Temmuz.2008, 12:45
 3. İşkur ve Bölge Çalışma' ya Bildirimler Kaldırılmalı mıdır?
  Konu Sahibi denizdarici Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Haziran.2008, 15:58
 4. Tezkiye Notu Kaldırılmalı
  Konu Sahibi gursoyorman Forum Stajyer Sorunları
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2008, 21:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36