kamu işçi maaş

Konu: TÜRMOB un bağımsız denetimle ilgili ilk semineri İzmirde yapıldı

TÜRMOB un bağımsız denetimle ilgili ilk semineri İzmirde yapıldı

Merhaba arkadaşlar

Dün İzmirde Bağımsız denetim tebliği ile ilgili ilk seminer yapıldı.Ankara dan Zafer Bey katıldı.

İlk OLarak şunu söyleyeyim Kasım ayında Spk NIN SINAVINA GİRENLER İÇİN kasımda belgesini almaya hak kazananlar bize dilekçeyle başvusun gerekirse bir tebliğ daha çıkarırız sizi mağdur etmeyiz mealinden birşeyler söyledi.
    İkinci konu ise Oda tarafından bağımsız denetim eğitimi ve sınavının ücretsiz olacağını söyledi.Ancak hocaların kalitesiyle ilgili ciddi bir çalışma yapılacağını ekledi.

Bundan sonra SMMM VE YMMM LER İÇİN ORTAK ŞİRKET AÇMA HAKKI DOĞUYOR BU ŞİRKET TÜRÜ İSTER A.Ş. İSTER LTD. olabiliyor.
    Denetimde kalite güvence sistemi diye bi konuya çok önem veriyorlar.Bununla ilgili odalarda birimler kurulacak.
    Tebliğde bi çok konu eksik ama konular düzenlendikçe tebliğlerle duyurular yapılacak.

Ocak ayı içinde Yeni ttk ile ilgili kanuni gelişmeler olacakmış ve burada özellikle 800.000 civarında kobinin denetimi zorunluluk haline gelecekmiş.

Denetim şu anda çok önemli tüm meslek mensubu arkadaşlarıma aklımda kalanları aktarmaya çalıştım.Birde spk ile turmob un sınav hakkında ciddi bir mutabakatsızlığı var turmob ne olursa olsun kendi bünyesinde yapılmasını istiyor. Bakalım neler olacak.

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

Ynt: turmob un bağımsız denetimle ilgili ilk semineri İzmirde yapıldı

merhaba,
    işlerimin yoğunluğundan ben bu toplantıya katılamamıştım..
    Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler..

Odanın bağımsız denetim ile ilgili eğitiminin ve sınavının ücretsiz olması beklemediğim bir gelişme.
    Hoca kalitesi ile ilgili de eğer Ali Osman Cörüt ve Serdar Özkan Hocalarımız eğitimlere iştirak eder ve bizilerde bu eğitimlere canı gönülden katılırsak, fikirleri paylaşırsak; kalitenin üst seviyeye taşınacağını düşünüyorum.

TTK yasalaşır yasalaşmaz, denetim ile ilgili herşey çok güzel şekillenecek.

İrem35 Guest

Ynt: TÜRMOB un bağımsız denetimle ilgili ilk semineri İzmirde yapıldı

İzmirde tanıdığım YMM lerle bu durum karşısında fikir alışverişinde bulunuyorum.
    Onlar sizin düşündüğünüz gibi düşünmüyorlar.
    Tanıdığım YMM üstadlarımızın dediklerine görede; mesleki birliğin oluşması için hep birlikte (SMMM+YMM) hareket etmemiz gerektiğini söylüyorlar. Yani hiç birisi SMMM lerin bu işe girmelerine soğuk bakmıyor. Yada bir pastadan aslanpayının kendilerinde olduğunu dile getirmediler. En azından benim konuştuklarım öyleydi.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı
    İzmirde tanıdığım YMM lerle bu durum karşısında fikir alışverişinde bulunuyorum.
    Tanıdığım YMM üstadlarımızın dediklerine görede; mesleki birliğin oluşması için hep birlikte (SMMM+YMM) hareket etmemiz gerektiğini söylüyorlar. Yani hiç birisi SMMM lerin bu işe girmelerine soğuk bakmıyor. Yada bir pastadan aslanpayının kendilerinde olduğunu dile getirmediler. En azından benim konuştuklarım öyleydi.

Bu doğru benim izlenimim de böyle. Ayrıca YMM ler smm olmadan hiç birşey yapamaz. tamamlayıcı bütünleyici unsurlardır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

İrem35 Guest

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı İrem35 Nickli Üyeden Alıntı

Bu doğru benim izlenimim de böyle. Ayrıca YMM ler smm olmadan hiç birşey yapamaz. tamamlayıcı bütünleyici unsurlardır.
    ewet kesinlikle.. Her yönden iki meslek grubuda birbirlerine ihtiyaçları var.

İrem35 Guest

Alıntı hıghpower Nickli Üyeden Alıntı

Sizler işin içinde olmadığınız için böyle söylemeniz normal. İki güzel söze, İnsanları kandırmak kolay oluyor.Geri planı çok farklı işliyor.Şirketleşmenin önündeki en büyük engel yeminli mali müşavirler.Tebliğin çıkmasını da onlar engelledi. Pastayı paylaşmak istemiyorlar.Mali Müşavirler birşey bilmez diyorlar.3900 kişi herşeyi yönetmek istiyor.
    "pastayı paylaşmak istemiyorlar, mali müşavirler bişey bilmez diyorlar"

kim diyor bunları Allah aşkına.. Yani ortada sayısız apokrifa bilgi dilden dile dolaşıyor. Herkes aynı şeyi söylüyor ama kimin bunları bu şekilde dediği konusunda ortada net bir açıklama yok.
    Hangi YMM kalkıpta bunu bu şekilde dile getirmiş,
    Ben izmir ymm odasına geçen gün bir mail attım. Bu durumdan bahsettim, gelişmeler karşısında odanızın tavrı neolacaktır diye.
    oradan aldığım yanıtta aynı YMM lerden aldığım yanıtla paralellik gösteriyor. Herkesin ortak düşüncesi;
    mesleki birliğin denetim alanında gelişmesi karşısında her iki meslek grubununda bağımsız denetimde ortak hareket etmesi yönünde.

Dolayısıyla apokrifa bilgilere pek rağbet etmeyin, yeni TTK çıksın ozaman herşey şekillenecek, denetim; standartlarla beraber uyumlu bir oluşum içinde mesleki grupların önüne yerleşecek.

Şirketleşme açısından highpower doğru söylüyor. Onun ,Söylediklerine katılıyorum. SMMM ,YMM Şirketleşmesini YMM ler istemedi. Tebliğ de o yüzden çıkmadı.Bilmeden ,yorum yapmamak lazım.
    Dİğer konu türmob bağımsız denetim lisansı için aynı görüşte değilim .Bence, Türmob bağımsız denetim lisansı bu lisansı alanlar için faydalı olacaktır.

Arkadaşlar birde İzmir SMMM oda başkanı YMM LER le ilgili tam olarak neyi kastettiğini söylemedi ama böyle giderse YMM ler sadece kdv iadesiyle uğraşırlar bazı şeyleri komisyonda konuşuyoruz engelliyorlar dedi.YMM ler bu belgeyi almadan kesinlikle denetim yetkisine sahip değil ve mutlaka smmm lerle ortaklık kurmalılar diyor.Sanırım ymm ler sadece kendilerinin bu yetkiyi kullanmalarından yana.

birlikte YMM ler çoğunluk olduğu sürece, o YMM lerin çoğu yeni SMMM lerden değil, devletten emekli olmuş memurlar olduğu sürece denetimmiş rapormuş vb. şeylerden YMM kaşesi olmadan SMMM lere ekmek yedirmezler. YMM lerin SMMM lere ihtiyacı olduğuda doğru ancak YMM lerin bedava SMMM işgücüne ihtiyacı var hansi SMMM doldurduğu karşıt inceleme vb. raporlar için YMM lere makbuz kesipde ücret istemiş.
    YMM ler bedava işgücüne alışmış tabiki SMMM lere ihtiyaçları olacak. Hangi YMM ücret almadan kaşe basıyor yada iki satır rapor yazıyor adamların derdi aslında belli yeni TTK da gene bunlar pastanın aslan payını alıp çer çöpünü SMMM lere bırakacaklar ben bundan dolayı ne yeni TTK dan nede bağımsız denetimden umutlu değilim.

Değerli Meslektaşlar
    Gerek 3568de gerekse SPK mevzuatında hatta yeni çıkan 01.11.2010 tarihli Turmob tebliğinde denetim alanında YMMler ile SMMM arasında fark yoktur. Yeni Ticaret kanunu taslağında da denetim alanında fark gözükmemektedir.
    Yukarıda belirtilen görüşler somut olmayan düşüncelerdir. Uygulama somut olarak yazılı mevzuat üzerinden yapılır YMMler ile SMMMlerin mesleki alanında fark olduğu açık olmakla beraber denetim alanında eşitlik söz konusudur. Bunun dışındaki görüşlere saygı duymakla psikolojik ve somut olmayan görüşler olduğunu söylemeliyiz Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)