kamu işçi maaş

Konu: TÜRMOB Bağımsız Denetim Tebliğ Geçici 2. ve 4. maddeler

TÜRMOB Bağımsız Denetim Tebliğ Geçici 2. ve 4. maddeler

Merhaba Arkadaşlar;

Bilindiği üzere TÜRMOB BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ KURULMASINA İLİŞKİN ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ yayınlandı. Bu tebliğin Geçici 2.ve 4.maddesinde ;

GEÇİCİ MADDE 2- (1) Bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle SPK ve BDDK?dan yetki almış olan bağımsız denetçiler veya yetki alma hakkına sahip meslek mensupları için bu Tebliğde belirtilen ?Bağımsız Denetim Lisanslama Eğitim ve Sınavı? şartı aranmaz. Baş denetçi unvanına sahip olanlar için kalite güvence sistemi inceleme uzmanlığı eğitim programı ve sınavı şartı aranmaz.

GEÇİCİ MADDE 4- (1) Bu Tebliğin yayımı tarihi itibariyle SPK Bağımsız Denetim Lisans sınavlarına girerek ya da girmeksizin sermaye piyasasında bağımsız denetim yapma yetkisi almış olan meslek mensubu mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu Tebliğ kapsamında bağımsız denetçi unvanına hak kazanmış sayılırlar.

deniyor.

Bu maddeler uyarınca muafiyet için başvuru yapan arkadaşlar varsa izledikleri prosedürleri bizlerle paylaşabilirler mi?

Herkese iyi forumlar

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: TÜRMOB Bağımsız Denetim Tebliğ Geçici 2. ve 4. maddeler

Merhaba ;

Peki , alıntı yapmaya gerek var mı ?
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

ibrahimsuslu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ibrahimsuslu Guest

ttoroman arkadaşım
    Kasım-2010 sınavında spk'dan bağımsız denetim lisansı almaya hak kazandım. Hemen bu Cuma Turmob'tan Zafer beyi arıyarak ne yapmam gerektiğini sordum. Bana tebliğde her şeyin açıksa yazdığını söyleyip lisans belgesiyle birlikte dilekçe yazmamı söyledi yani durumun kritik olduğunu söyledi. Bende hemen zaman kaybetmeden Cuma günü dilekçemi yazıp muaf tutulmam gerektiğini ve neticede bir hak kaybının olduğunu belirterek Bağımsız denetim Lisans sınavından muaf tutulmam gerektiğini yazdım gönderdim. Şimdi ne mi olacak? Turmob ya hakkımız olan belgemizi verecek yada siz muaf değilsiniz diyecek yüzlerce BÖLGE İDARE MAHKEMELERİNDE bu tür davalarla uğraşacak kısaca kişisel olarak bana bu muafiyet tanınmasa mahkemeye başvuracağım. Eminim bir çok arkadaşımızda böyle yapacak. İzlenecek yol budur diye düşünüyorum. Çünkü bir çok avukat arkadaşlarla yaptığım görüşmelerde Bölge idare mahkemelerinde açılacak davalarda mutlaka kazaınalacak bir dava olduğu yönünde görüş belirtildi. (13 kasım 2010 tarihinde yine zefer beyle yaptığım görüşmede sonuç açıklansın belgenle müracat et yönetim kurulu toplanacak dedi. Bende bu konu için yönetim kurulu toplanacak ise umutlu olmam gerektiğini kendisine söyledim. Bana tabi umutlu olun yönetim kurulu olarak bir karar vereceğiz dedi.)

Sevgili hıghpower arkadaşım,

Dikkat çekmeyi istediğim noktalar diğer başlıkların konusu değil. O yuzden yeni başlık açtım.

Alıntı ibrahimsuslu Nickli Üyeden Alıntı
    ttoroman arkadaşım
    Kasım-2010 sınavında spk'dan bağımsız denetim lisansı almaya hak kazandım. Hemen bu Cuma Turmob'tan Zafer beyi arıyarak ne yapmam gerektiğini sordum. Bana tebliğde her şeyin açıksa yazdığını söyleyip lisans belgesiyle birlikte dilekçe yazmamı söyledi yani durumun kritik olduğunu söyledi. Bende hemen zaman kaybetmeden Cuma günü dilekçemi yazıp muaf tutulmam gerektiğini ve neticede bir hak kaybının olduğunu belirterek Bağımsız denetim Lisans sınavından muaf tutulmam gerektiğini yazdım gönderdim. Şimdi ne mi olacak? Turmob ya hakkımız olan belgemizi verecek yada siz muaf değilsiniz diyecek yüzlerce BÖLGE İDARE MAHKEMELERİNDE bu tür davalarla uğraşacak kısaca kişisel olarak bana bu muafiyet tanınmasa mahkemeye başvuracağım. Eminim bir çok arkadaşımızda böyle yapacak. İzlenecek yol budur diye düşünüyorum. Çünkü bir çok avukat arkadaşlarla yaptığım görüşmelerde Bölge idare mahkemelerinde açılacak davalarda mutlaka kazaınalacak bir dava olduğu yönünde görüş belirtildi. (13 kasım 2010 tarihinde yine zefer beyle yaptığım görüşmede sonuç açıklansın belgenle müracat et yönetim kurulu toplanacak dedi. Bende bu konu için yönetim kurulu toplanacak ise umutlu olmam gerektiğini kendisine söyledim. Bana tabi umutlu olun yönetim kurulu olarak bir karar vereceğiz dedi.)
    ibrahimsuslu arkadaşım;

Peki buradaki geçici 2 madde ile ilgili bir yorumları oldumu veya senin bir bilgin varmı

ibrahimsuslu Guest

Sayın ttoroman arkadaşım
    Hiç bir şekilde hiç maddeye açıkca değinip yorum yapmıyorlar. Sadece kimlerin muaf tutulduğunu açıkca tebliğde olduğunu söylüyorlar. Burda da muaafiyet 2 ila 4. madde olduğuna göre ne diyelim artık.

Maalesef dediğin gibi söylüyorlar ama ben çıkça bir şey göremiyorum tebliğde...

Turmob un yayınladığı tebliğe göre 3 farkılı belge var.
    TÜRMOB Bağımsız Denetçilik Lisansı
    TÜRMOB Bağımsız Denetim Uzmanlık Lisansı-BDDK
    TÜRMOB Bağımsız Denetim Uzmanlık Lisansı-SPK

Hangi lisanstan nasıl muaf olabiliryoruz bunu açıkça belirtmiyorlar.

Ayrıca BDDK nın şu anda bir yetki belgesi yok. Kaydi olarak liste tutuyorlar umarım bu geçerli olur

ibrahimsuslu Guest

zafer beyin yeni açıklaması var onu okuyun. Çok üzüleceğiz gibi görünüyor.Selamlar

Alıntı ibrahimsuslu Nickli Üyeden Alıntı
    zafer beyin yeni açıklaması var onu okuyun. Çok üzüleceğiz gibi görünüyor.Selamlar
    evet İbrahim bey okudum. Geçiş sürecinden faydalanamayacak tüm arkadaşlar için üzüldüm.

Ben "sayın arkadaşlarımdan" biraz farklı olarak, 1 kasım itibariyle BDDK ve SPK da denetçi olarak gözüküyorum. Benimle aynı durumda olan arkadaşlar tecrübelerini aktarırsa sevinirim.

Herkse iyi forumlar

ibrahimsuslu Guest

Anlamadım nasıl denetçi gözüküyorsun

ibrahimsuslu Guest

anladım.Tşk.ler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)