kamu işçi maaş

Konu: Kalkınma Ajanslarının Denetimi Nereye.?

Kalkınma Ajanslarının Denetimi Nereye.?

KALKINMA AJANSLARININ DENETİMİ NEREYE?

SMMM Gökhan DEDE (SOB)

Bağımsız denetim iş alanına 2009 yılında Kanun ve Yönetmeliği yayımlanan 26 adet kalkınma ajansı eklendi. Bu ülkemiz ve bağımsız denetim adına sevindirici bir gelişmedir.

Bu ajansların her birinin gelir bütçesi (ortalama) 25,6 trilyon TL olarak hedeflenmiş, kullanabilecekleri toplam kamu kaynağının yıllık yaklaşık tutarı ise 666 trilyon lira olarak hesaplanmaktadır.

5449 sayılı Kanun?la kurulan Kalkınma Ajanslarının amaçları Türkiye?de kamu kesimi, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak olarak belirlenmiştir.

Ajanslar, çeşitli bölgeler esas alınarak, Devlet Planlama Teşkilat (DPT) Müsteşarlığı?nın bağlı olduğu Bakanın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmaktadır. Ajansların ulusal düzeyde koordinasyonundan ise, DPT sorumludur.

Kalkınma ajanslarının yönetim kurulu, tek ilden oluşan bölgelerde vali, büyükşehir belediye başkanı, il genel meclisi başkanı, sanayi odası başkanı, ticaret odası başkanı ile kalkınma kurulu tarafından özel kesim ve/veya sivil toplum kuruluşlarından seçilecek üç temsilciden; birden fazla ilden oluşan bölgelerde il valileri, büyükşehir belediye başkanları veya büyükşehir olmayan illerde il merkez belediye başkanları, il genel meclisi başkanları ve her ilden birer kişi olmak kaydıyla ticaret ve sanayi odası başkanlarından oluşmaktadır. Ancak, birden fazla ilden oluşan bölgelerdeki illerde; ticaret ve sanayi odalarının ayrı ayrı kurulmuş bulunması halinde, yönetim kurulunda yer alacak temsilci Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Ajansın önemli büyüklükte gelirleri ve yöneteceği fonlar bulunmaktadır.
    Bunlar:
    a) Bir önceki yıl gerçekleşen genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtından, vergi iadeleri ile mahallî idarelere ve fonlara aktarılan paylar düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden, binde beş oranında her yıl ayrılacak transfer ödeneğinden, Yüksek Planlama Kurulunca her bir ajans için nüfus, gelişmişlik düzeyi ve performans ölçütlerine göre belirlenecek pay.
    b) Avrupa Birliği ve diğer uluslararası fonlardan sağlanacak kaynaklar.
    c) Faaliyet gelirleri.
    d) Bir önceki yıl gerçekleşen bütçe gelirleri üzerinden, bölgedeki il özel idareleri için; borçlanma, tahsisi mahiyetteki gelirler ile genel, katma ve özel bütçeli kuruluşlardan alınan yardım kalemleri hariç tutulmak üzere yüzde bir, belediyeler için; borçlanma ve tahsisi mahiyetteki gelir kalemleri hariç tutulmak üzere yüzde bir oranında, cari yıl bütçesinden aktarılacak pay.
    e) Bölgedeki sanayi ve ticaret odalarının, bir önceki yıl kesinleşmiş bütçe gelirlerinin yüzde biri oranında, cari yıl bütçesinden aktarılacak pay.
    f) Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarca yapılan bağış ve yardımlar.
    g) Bir önceki yıldan devreden gelirler.

Kalkınma ajansları hibe programları T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı koordinasyonunda ve ilgili bölgenin kalkınma ajansı tarafından yürütülen hibe programlarıdır.

5449 sayılı Yasa ve yönetmelik gereği kalkınma ajansları zorunlu olarak bağımsız dış denetime tabidirler. Kanun gereği ?dış denetimde; İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığınca müştereken belirlenecek esas ve usullere göre ajansın her türlü hesap ve işlemleri, yönetim kurulu tarafından her yıl en geç mart ayında ve gerekli görülen hallerde her zaman Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatına göre kurulmuş bağımsız denetim kuruluşlarına inceletilir. Bağımsız dış denetim kuruluşları, hazırladıkları raporu eş zamanlı olarak İçişleri Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığına sunarlar. Denetim sonucu suç teşkil eden hususlarla ilgili gerekli işlemleri yapmaya İçişleri Bakanlığı, performansla ilgili değerlendirmeleri yapmaya ve gerekli tedbirleri almaya Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı yetkilidir.?

Bağımsız denetim kuruluşlarının sorumlulukları oldukça ağırdır. Ajansların bağımsız denetimini yapan kuruluşların ortakları, yöneticileri ve çalışanlarının cezai sorumluluğu hakkında 28.7.1981 tarihli ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu?nun 47 nci maddesinin (B) bendinin (3) numaralı alt bendi ile 48 ve 49 uncu maddeleri hükümleri uygulanmaktadır.

Görüleceği üzere yukarıda belirtilen amaçları gerçekleştirmek üzere kurulan, yönetimleri oluşturulan ajansların, yukarıda belirtilen kaynaklardan oluşan gelirlerinin ve giderlerinin denetimi bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılacaktır. Bu denetimler, 2009 yılı itibarıyla yapılmaya başlandı.

Dolayısıyla kalkınma ajanslarının kuruluşuyla, bağımsız denetim kuruluşlarına, yani meslektaşlarımıza yeni bir iş alanı açılmıştır. Bu durum bağımsız denetim şirketleri açısından önemli bir gelişmedir. Diğer denetlenen alanlarda olduğu gibi kalkınma ajanslarının denetiminde de denetimin özünü oluşturan gerekli özen ve titizliği elbette ki göstermek gerekir. Bunun yanı sıra denetim şirketleri arasında haksız rekabetin en aza indirilmesi için çaba göstermek gerekmektedir.

Ancak, daha ilk yıldan başlamak üzere denetlenen ajanslara baktığımızda, özellikle denetim ücretleri konusunda tam bir keşmekeşin ve haksız rekabetin yaşandığını görmekteyiz. Üzülerek belirtmek istiyorum ki; bu olumsuzluk 2010 yılında daha fazla belirginleşti.

Kalkınma ajanslarının asgari bağımsız denetim ücreti henüz belirlenmemiştir. O nedenle iş edinmek için kıyasıya bir ?düşük ücret rekabeti? yaşanmaktadır. Özetle; kalkınma ajanslarının bağımsız denetimi tam bir düşük ücret yarışının yapıldığı alana dönüştü!

Bu ajanslarının birçoğunun bağımsız denetimlerini, daha ilk yıldan (2009) itibaren yabancı denetim firmalarının ülkemizdeki temsilcileri tarafından düşük ücretlerle alındılar, ya da verildiler. Bilinen birkaç ulusal bağımsız denetim firması ise, masraflarını dahi karşılamayacak kadar düşük ücretlerle, ?bu sektörde bağımsız denetim işi almış olmak için? iş aldılar! Edindiğim bilgilere göre düşük ücret rekabeti sonucunda denetim ücretleri 2010 yılında 2009?un da gerilerine düşmüştür. Sonuç, ulusal denetim şirketleri adına yürekler acısı bir durumdur.

2010 yılı için verilen yıllık denetim tekliflerinin çoğunluğunun 3.500, 5.000 ve 6.000 lira düzeyinde oluşu bunun kanıtıdır! Bu rakamlar neredeyse denetim şirketlerinin o denetime ilişkin giderlerini dahi karşılayamaz rakamlardır.

O nedenle, yetkililerin bu soruna çözüm bulmamaları halinde, denetimde kalite sorununun yaşanacağını ve saygınlığın ayaklar altına alınacağı gerçeğini şimdiden açıklıkla söylemek durumundayım!

SMMM Gökhan DEDE (SOB)
    20.12.2010

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
    Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Kalkınma Ajanslarının Denetimi Nereye.?

türmob denetim piyasasındaki haksız rekabeti tespit etmez ve çözüm sunmaz ise sorun devam edecektir :

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)