kamu işçi maaş

Konu: SPK Bağımsız Denetim Sınavlarına Yönelik Kaynak Tavsiyeleri

KEMALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    KEMALİST Guest

SPK Bağımsız Denetim Sınavlarına Yönelik Kaynak Tavsiyeleri

Selam Arkadaşlar;

Spk Bağımsız Denetim Sınavına girmek isityorum ve kaynak tavsilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Kemalist

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Sınavlarına Yönelik Kaynak Tavsiyeleri

Gazi yayınlarını tavsiye ediyorlar birde kadıköyde bir kursun ders notları varmış notları yılbaşından sonra gidip alcam ama kitap konusunda bende emin değilim
    Bitermişşşşşşşşş (:

yenibir kariyerle ben iletişime geçtim sağolsun dursun bey yardımcı oldu notları almaya giden olmayınca
    bastırmamışlar ama ben h.sonu ctesi günü gitceğim için hazırlanacak uygun bir ücret karşılığında veriyorlar
    isteyen arasın bi de gazi yayınları yeterli mi notlarla
    Bitermişşşşşşşşş (:

Ben gazi yayınlarından çalıştım. İlk girişte sınavı verdim. Yeterince zamanı olmayan mali müşavir arkadaşlara sınavla ilgili tavsiyem:
    1-Kitapta önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin, mali müşavir olan arkadaşlar az çok hangi yerden soru geleceğini tahmin eder, eğer tahmin edemiyorsanız çıkmış sorulara bi göz atın.
    2-Konular arasında bağlantı kurarak ve benzer konular arasındaki farklılıkları anlayarak okuyun.
    3-Muhasebe standartlarında işin mantığını anlayın, ayrıntılara çok girmeyin
    4-Aynı şekilde SPK mevzuatında da çok ayrıntıya girmeyin
    5-Bağımsız denetim konusunda ise tüm ayrıntıya inin, kitap bağımsız denetim mevzuatı konusunda yeterli, kitabı bitirdikten sonra başa dönüp her konu ile ilgili soruları çözün, daha sonra altını çizdiğiniz yerleri tekrar okuyun ve birer cümlelik notlar çıkarın, tüm konular bittikten sonra çıkmış soruları da çözün. Kısaca denetimden 100 almayı hedefleyecek şekilde çalışın.
    6-Mutlaka Standartlar ve Mevzuatın çıkmış sorularını çözün,
    7-Çıkmış soruları da çözdükten sonra ortalamayı tutturabiliyorsanız büyük ihtimalle sınavı vereceksiniz. Eğer ortalamayı tutturamıyorsanız işiniz şansa kalmış. Çünkü sorular genellikle eski sınavlara paralel bir şekilde çıkıyor.
    Ben standartlara ve mevzuata yüzeysel olarak baktım ve sadece çıkmış soruları çözdüm. Standartlarla ilgili olarak sadece eski bilgilerimi kullandım. Biraz da şansın yardımıyla standartlardan 64 mevzuattan 68 aldım. Ama denetimden 92 aldım.
    Denetim bana en kolay gelen bölüm olduğundan denetime ağırlık verdim. Eğer size başka bir bölüm kolay geliyorsa siz de ağırlığı o bölüme verin ama hedefiniz en az bir bölümden 100 olmalı.

türmobun yapacağı sınavın kaynakları neler notlar olan varmı nerden çalışcaz sınavlara.

arkadaşlar 2011 yılındaki ilk sınav tarihi ne zaman bilen var mı spk sitesinde daha belli değil diyor...

Alıntı vedatd Nickli Üyeden Alıntı
    Ben gazi yayınlarından çalıştım. İlk girişte sınavı verdim. Yeterince zamanı olmayan mali müşavir arkadaşlara sınavla ilgili tavsiyem:
    1-Kitapta önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin, mali müşavir olan arkadaşlar az çok hangi yerden soru geleceğini tahmin eder, eğer tahmin edemiyorsanız çıkmış sorulara bi göz atın.
    2-Konular arasında bağlantı kurarak ve benzer konular arasındaki farklılıkları anlayarak okuyun.
    3-Muhasebe standartlarında işin mantığını anlayın, ayrıntılara çok girmeyin
    4-Aynı şekilde SPK mevzuatında da çok ayrıntıya girmeyin
    5-Bağımsız denetim konusunda ise tüm ayrıntıya inin, kitap bağımsız denetim mevzuatı konusunda yeterli, kitabı bitirdikten sonra başa dönüp her konu ile ilgili soruları çözün, daha sonra altını çizdiğiniz yerleri tekrar okuyun ve birer cümlelik notlar çıkarın, tüm konular bittikten sonra çıkmış soruları da çözün. Kısaca denetimden 100 almayı hedefleyecek şekilde çalışın.
    6-Mutlaka Standartlar ve Mevzuatın çıkmış sorularını çözün,
    7-Çıkmış soruları da çözdükten sonra ortalamayı tutturabiliyorsanız büyük ihtimalle sınavı vereceksiniz. Eğer ortalamayı tutturamıyorsanız işiniz şansa kalmış. Çünkü sorular genellikle eski sınavlara paralel bir şekilde çıkıyor.
    Ben standartlara ve mevzuata yüzeysel olarak baktım ve sadece çıkmış soruları çözdüm. Standartlarla ilgili olarak sadece eski bilgilerimi kullandım. Biraz da şansın yardımıyla standartlardan 64 mevzuattan 68 aldım. Ama denetimden 92 aldım.
    Denetim bana en kolay gelen bölüm olduğundan denetime ağırlık verdim. Eğer size başka bir bölüm kolay geliyorsa siz de ağırlığı o bölüme verin ama hedefiniz en az bir bölümden 100 olmalı.
    tebrik ederim verdiğin bilgiler için teşekkürler

arkadaşlar özellikle spk mevzuaattan herkes kalıyor bu derse ait tavsiyeleriniz ne olur.

A.Ş. Hukuku
    İcra İflas Hukuku
    Kurumsal Yönetim İlkeleri
    Bankacılık Hukuku
    Bireysel Emeklilik Sistemi
    Bu konularda özet önemli noktaları içeren döküman bulup okumanız gerekiyor.En az 6 soru.
    Diğer konular SPK mevzuatı ve Kurumları;Aracı Kurumlar,Yatırım fonları,Yatırım Ortaklıkları
    En spesifik şekilde konular bunlar SPK veya TSPAKB sitesinden ilgili bazı tebliğler indirilebilir.
    Bende bu dersten 56 ile kalmıştım ortalamam tutuyordu yani bir soruyla lisansı kaçırdım.
    It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

SPK Bağımsız denetim ile ilgili bir kitap edindim. Fakat sanırım yanlış kitap aldım. Kitap TEMEL DÜZEY SPK LİSANSLAMA SINAVLARINA HAZIRLIK yazıyor. Bağımsız denetim ile ilgili değil sanırım.
    Bağımsız denetimin konuları nelerdir nereden bulabilirim.?
    Herkese saygılar ve sevgiler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)