kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetim Yapmak İçin Ortak olmak İsteyen SMMM Varmı?

Bağımsız Denetim Yapmak İçin Ortak olmak İsteyen SMMM Varmı?

Değerli Meslektaşlarım;
    Malum yeni TTK ile 01.01.2013 den itibaren Tüm şirketler Bağımsız Denetime tabi tutulacaktır.
    Seminerlerde, sempozyumlarda yada forumlarda duyduğunuz ve gördüğünüz gibi KURUMSALLAŞMAK kaçınılmaz olup,
    biz smmm ler güçlerimizi birleştirerek şirket kurmalı ve bu işi yapmalıyız.
    özetle; ........ Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik Ltd.Şti. kurarak, hem defter tutmak, hem danışmanlık yapmak ve hemde denetim yapmak için bu işte ben de varım demek isteyenlerin düşüncelerini paylaşmasını rica ederim...
    Saygılarımla

Ynt: Bağımsız Denetim Yapmak İçin Ortak olmak İsteyen SMMM Varmı?

Antalya da bir ortaklık veya antalya da bir ortak ve şube düşünürseniz ben değerlendirebilirim. Düşünürüm yani Geniş katılımlı bir ortaklık
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Alıntı ates_smmm Nickli Üyeden Alıntı
    Değerli Meslektaşlarım;
    ....
    özetle; ........ Bağımsız Denetim ve Mali Müşavirlik Ltd.Şti. kurarak, hem defter tutmak, hem danışmanlık yapmak ve hemde denetim yapmak için bu işte ben de varım demek isteyenlerin düşüncelerini paylaşmasını rica ederim...
    Saygılarımla

Mevzuatsal engel var
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Sn rooniin

nasıl bir engel var açabilirmisiniz. Bağımsız denetim ve defter tutma birarada yapılamaz anlamında mı
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

Evet. Tabi denetimden kasıt Yeni TTK. 3568 in alt yönetmelikleri ile yeni TTK çelişir halde.
    Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

3568 deki yönetmeliklerde revize edilmeli biran evvel..
    herkes yeni TTK daki denetim bölümüne bakıyor çünkü.. halbuki bizim meslek yönetmeliklerimizde bu doğrultuda güncellenmeli.

Yalnız benim kafama takılan şey şu; standartlarla birlikte yeni TTK geldiğinde, bunların gelişi sebeblerinden bir taneside var olan yatırımıcıya sağlıklı finanasal raporlar sunmak ve yabancı sermayeyi ülkeye çekmek,
    peki yabancı sermaye ülkemize geldiğinde ya gelen yabancı şirket ortakları bünyesinde kendi denetçisini, kendi mali müşavirini getirirse ne olacak?

3568 sayılı kanunda yabancı serbest muhaebeci mali müşavirler hükmüde var??

yani herkes, ne güzel TTK değişti, kutlu olsun, hep bunu bekliyorduk diyor ama işin bu tarafına kimse bakmıyor..

Vatikanlı kardeşim , zaten olacak ve olmakta olan da bu. Piyasa ekonomisi küçük balığı istemez, nedir küçük balık, muhasebe bürolarıdır. Denetim denetim denip duruyor ttk daki bazı kavramların tanımları daha belli değil, kaldı ki spk kobilere yönelik borsa oluşturursa ne olacak deyip dururum 3 yıldır hala cevap alamadım ki SPK bu konuda son hız ilerliyor.

battibalikyangider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    battibalikyangider Guest

Sizlerinde bildiği gibi yeni TTK nin en önemli yeniliklerinden biri bu denetçilerin firmaların bünyesinde olamayacağı ve bağımsız olmalarının ilk şart olması hükmü,

yabancı sermaye olarak yatırım yapan firmaların zaten çok büyük bir oranı küçük ve orta ölçekli şirketler olmadığından, bunların özellikle bağımsız denetim firmalarınca denetlenmesi zorunludur. zaten bu yabancı bağımsız denetim firmaları da, yabancı ünvanlarla çoktaaan ülkemizde yerleşmiş olduklarından herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum. mevcut durum zaten bu şekilde.

tabi birde bir yabancı denk mali müşavirler için bakanlar kurulu kararı almak gerecek ki ben bu tip ihtimallerin az olduğunu düşünüyorum.

saygılar

battibalikyangider Guest

sayın Ates_smmm siz hangi ildesiniz?
    bir bağımsız denetim firması kurup işlem yapmak üzere fikir paylaşımını yüz yüze yapmak isterim.

Malum artık güçleri birleştirme, rekabetle mücadele, masrafları minimize etme ve uzmanlaşma dönemine girmiş bulunuyoruz.

Bu doğrultuda neler yapabilirizi konuşmak isterim.

Saygılar

battibalikyangider Guest

Alıntı rooniin Nickli Üyeden Alıntı
    Vatikanlı kardeşim , zaten olacak ve olmakta olan da bu. Piyasa ekonomisi küçük balığı istemez, nedir küçük balık, muhasebe bürolarıdır. Denetim denetim denip duruyor ttk daki bazı kavramların tanımları daha belli değil, kaldı ki spk kobilere yönelik borsa oluşturursa ne olacak deyip dururum 3 yıldır hala cevap alamadım ki SPK bu konuda son hız ilerliyor.
    Kobilere yönelik borsa konusunda gerçekten önemli bir noktaya temas ettiniz.

spk kapsamındaki şirketlerin bağımsız denetimi ile, ttk kapsamındaki şirketlerin mali tablolarının denetimi sizinde bildiğiniz gibi farklı. ama temas ettiğiniz noktada benim en çok ilgimi çeken nokta şu oldu, spk kobilere yönelik bir borsa faaliyetini icraya başlarsa

ve küçük sandığımız anonim şirket patronu gelip, borsaya açılmak istiyorum derse, muhasebe büroları ne yapacak? zannediyorum tıpış tıpış işlemleri bir bağımsız denetim firmasına vermek zorunda kalacak.

zaten dün şişli ilçe toplantısında hem Yahya beyin hemde Esin hocanın özellikle dikkat çekmek istediği nokta buydu bürolara yoldan çekilin diyecekler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)