kamu işçi maaş

Konu: Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Hk.

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Hk.

2011 yılında iki adet Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavı yapılacaktır. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavlarının birincisi 20-21 Ağustos 2011, ikincisi ise 17-18 Aralık 2011 tarihlerinde yapılacaktır. Sınavlara başvuru tarihleri ve diğer ayrıntılar internet sayfamızda ayrıca duyurulacaktır.

SPK tarafından bu duyuru yayınlanmıştır. İlgili arkadaşlarıma duyurulur aşağıdaki linkte yer alıyor duyuru herkese iyi çalımlar dilerim...

http://www.spk.gov.tr/duyurugoster.a...=c&yanmenuid=1

Ynt: Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Hk.

Tabi bu konuyla çok yakından ilgili olan yeni TTK'ya göre denetime vugu yapmadan geçmemek lazım. 2 Hafta önce gittiğim ruhsat töreninde (SMMM) Sayın Başkan Yahya Arıkan SMMM meslek mensuplarının zaten yeterince sınava tabi tutulduklarını ve ayrıca sınava girmeden TÜRMOB TESMER aracılığıyla belli bir eğitim verilerek bağımsız denetçi (TTK denetçisi) ünvanı alacağımızı söylemiştir. Fakat şu anda TÜRMOB'dan bu konuda yayınlanan herhangi bir tebliğ yoktur. Ve SPK bağımsız denetçiler için lisanlama sınavı açmaya devam etmektedir. Bu durumda değerli meslekdaşlarım SPK'ya tabi firmalar için denetçi olabilmek için bu lisansı almak gerekiyor. Fakat ilgili meslek kanunumuza göre bizler aynı zamanda birer SMMM olarak denetçiyiz. Bu karışık durumu yaratanlar için söyleyebileceğim hiçbir şey yok yorum sizlerin...

yalnız spk'nın bu dönem bağımsız denetimi sınavı yapmayıp diğer sınavları yapacağı da söylentiler arasında : ??? :

Değerli Meslektaşlar SPK'nın sınav duyurusu ile SPK Halka Açık Şirketlerin ( Borsa Şirketlerinin ) denetimi bende diyor Sermaye Piyasalarını düzenleyen SPK kanununu referans gösteriyor Turmobun yapacağı Sanayi Bakanlığı ile uzlaşarak Ticaret Kanunu denetiminde düzenleyici kuruluş olmak Bu aşamadan sonra 2 tür denetim karşımıza çıkıyor Halka Açık Şirketler için SPK denetimi ve Sanayi Bakanlığı yetkisinde Turmob gözetiminde Ticaret kanunu denetimi Kaanatimce şuanki tablo bu şekilde
    Şimdi diyeceksiniz ki bunların dışında kalan Enerji Şirketleri ( EPDK ) Sigorta Şirketleri ( Hazine Müsteşarlığı ) vb. denetimleri ne olacak? Düzenleyici Kurumların geneli şuanda SPK'yı esas alıyorlar Yakın gelecekte de bu durum kanımca böyle devam edecek Çünkü SPK'da sınav var Ticaret Kanunu denetiminde sınav düşünülmüyor SPK diyecek ki bende sınavdan dolayı kalite kontrol var Bu yüzden kalitede sağlanıyor Ancak Ticaret Kanununda böyle bir kalite kontrol görülmüyor Basit olarak durum böyle Saygılarımla

Yeni TTK'na göre yapılacak olan denetimleri öyle kafasına göre her mali müşavir ve yeminli mali müşavir ünvanı olan meslek mensubu yapamayacak öncelikle bu denetimi yapmak istiyorlarsa eğitim alacaklar bu eğitimide meslek odaları ve tesmer verecektir. Yani gerekli ve yeterli derecede kalite sağlanacaktır. Bu kalite meselesi dört büyük denetim firması tarafından çıkarılmış bizlere dikte edilen saçma sapan bir fikirdir. Herkes denetimden gerekli payı alacak artık tekelleşme önlenecektir bu denetimle ve SMMM'ler sadece defter tutmaya mahkum olmayacaktır.

Son söz olarak kaliteli iyi denetçiler yetiştirilecek hiç kimse meraklanmasın...

ne yazık ki büyükler denetim pastasından küçüklere pay vermek istemiyor hatta outsourcing departmanlarını büyütmeye başlamış diyorlar tabi bu durum bir çok ymm'nin de sıkıntıya girmesine sebep olabilir çünkü hafif gürbüz firmalar sadece tam tasdik yaptıracağıma bu firmaya gider hem tam tasdik yaptırır hem halka arz durumu olursa yardımcı olurlar hem ufrs uygulamaları ile ve danışmanlık hizmetleri sayesinde yabancı ortak bulurken değerleme hizmetini de buradan alırım diyor bu sebeple oluşmuş olan bu piyasadan bazı ymm üstadlar da rahatsız o sebeple türmob'un bir an önce haksız rekakebetle mücadele kurulunun piyasada oluşan mevcut ve potansiyel geliri tespit edip meslek mensupları arasında pazarda payların nasıl dağıtılacağına dair adil bir düzenleme yapması ve yüksek paya sahip firmalarda belli bir meslek mensubu çalıştırma şartı vb uygulama yapılmalı :

battibalikyangider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    battibalikyangider Guest

Bu memlekette onların "o" denetim ücretlerini ödeyebilenler zaten onlarla çalışıyor. Geri kalan işletmeler mevcut pozisyonlarını korurlar.

Ha acayip fiyat indirimine giderler mi? sanmıyorum. ama neden olmasın o da olabilir.

saygılar.

Şimdi diyeceksiniz ki bunların dışında kalan Enerji Şirketleri ( EPDK ) Sigorta Şirketleri ( Hazine Müsteşarlığı ) vb. denetimleri ne olacak? ..........

Sigorta şirketleri denetimi için lisans Hazinede ayrıca bu uygulamaya yeni TTK denetimleri kapsamında sigorta aracılarıda dahil edilebilir izlenimi uyndırdı (sig.. acente ve brokerleri)

Alıntı bil57 Nickli Üyeden Alıntı
    Yeni TTK'na göre yapılacak olan denetimleri öyle kafasına göre her mali müşavir ve yeminli mali müşavir ünvanı olan meslek mensubu yapamayacak öncelikle bu denetimi yapmak istiyorlarsa eğitim alacaklar bu eğitimide meslek odaları ve tesmer verecektir. Yani gerekli ve yeterli derecede kalite sağlanacaktır. Bu kalite meselesi dört büyük denetim firması tarafından çıkarılmış bizlere dikte edilen saçma sapan bir fikirdir. Herkes denetimden gerekli payı alacak artık tekelleşme önlenecektir bu denetimle ve SMMM'ler sadece defter tutmaya mahkum olmayacaktır.

Son söz olarak kaliteli iyi denetçiler yetiştirilecek hiç kimse meraklanmasın...

Sayın Bil57
    SM'den SMMM'ye geçiş bile sınavla oldu Eğitime katılanların hepsinin bu belgeyi hakettiğinden emin olamayız Sınav olmasın Kalite kontrolde söyleminize saçma O zaman geriye ne kalıyor? Kalite kontrol şuanda AB standartında uygulanmakta olan bir uygulama Merak etmeyin iyi denetçiler yetişecek sözü somut olamayan bir veriye dayanmayan bir söz bence Kusura bakmayın bence popilzm tatlıdır Ancak sonu her zaman tatlı olmaz Bir arkadaşımız da bu forumda şikayet edenler kendisi geliştirsinler diye ifade etmiş şuanda fiilen denetim dünyası içinde biri sorumluluğu hissederek söyleyeyim olarak eğer kalite kontrol + sınav olmazsa şuanda bulunan haksız rekabet derinleşecektir.
    Saygılarımla

bir forumdan alıntı..

ozkan@ozkancengiz.net
    (06.06.2011)

SPK Bağımsız Denetim Lisansı Ne İşe Yarar?

Son günlerde görmüşsünüzdür, her SMMM odasında bir SPK Bağımsız Denetim Lisanslarına hazırlık kursu var. SMMM odaları bir kenara özel kurslarda, üniversitelerde her yerde bir Bağımsız Denetim Lisansı kursu açıldı açılıyor. Hatta işin trajik yanı ortada sınav yok kurslar tam gaz.

Kursları çok ta suçlamamak lazım, her açılan kurs öğrenci sıkıntısı çekmeden doluyor. Kurslara giden meslektaşlarımıza soruyoruz. Neden alıyorsunuz bu lisansı, cevap yok. Lisansı alıp ne yapacaksınız cevap yok. İşin özü de kimse neyi almaya çalıştığını bilmiyor. Gelin bu konuya bir eğilelim ne işe yarıyor bu lisans bir bakalım.

Sermaye Piyasası Kurulu?nun yayınlamış olduğu Seri X No:22 Sayılı tebliğin bağımsız denetçi ve yöneticilerin sahip olması gereken özellikleri sayarken ?Bağımsız Denetim Lisanı Sahip Olmaları? diyor. İşte bu lisansın çıkış noktası bu. Sermaye piyasalarında bağımsız denetçi veya yönetici olmak isteyenler için bu lisans kesin gerekiyor. Başka neler gerekiyor bakarsak;

1.SMMM veya YMM ruhsatı almış olmak,
    2.4 Yıllık fakülte mezunu olmak,
    3.Unvanın gerektirdiği mesleki deneyime sahip olmak,
    4.Sermaye Piyasalarından yetki almış bir bağımsız denetim şirketinde aktif ve tam zamanlı olarak çalışmak.
    5.
    Bu saydıklarımızdan hareketle, henüz ruhsatını almamışların, ruhsatını almış ama 4 yıllık fakülte mezunu olmamış olanların, mesleki deneyimleri yetersiz olanların hepsinden de önemlisi Sermaye Piyasalarından Yetki Almış bir bağımsız denetim şirketinde tam zamanlı çalışmayan veya çalışma ihtimali bulunmayanların bu sınav ile yakından uzaktan alakası yok.

Burada bir de tam zamanlı öğesine dikkat çekmek lazım. Siz eğer bir SPK yetkisine sahip şirkette çalışıyorsanız, kişisel mükellefiyet açarak defter tutmanız, başka bir meslek şirketi (YMM veya SMMM) altında faaliyet göstermeniz mümkün değil.

Bütün bu bilgiler ışığında değerlendirdiğimiz de sınava girmeye çalışan sınavı vermeye çalışan binlerce insan işlerine hiç yaramayacak bir lisansı alabilmek için kendilerini yeni bir strese sokuyorlar.

Genel kitle için bu kadar gereksiz olan bir lisans neden bu kadar kıymete bindi. Tabi ki burada yayınlanıp geri çekilen TÜRMOB tebliğinin büyük katkısı var. O tebliğde bu lisansa sahip kişilere verilen belirsiz muafiyet, yeni muafiyet beklentisi oluşturdu ve sınava olan ilgiyi de artırdı.

Uzun lafın kısası ülkemiz gibi değişik gelişmelerin aniden yaşandığı bir coğrafyada kesinlikle işinize yaramaz demek çok mümkün değil ama bu lisans çoğu kişinin işine yaramayacak o sebeple hiç peşinden koşmaya gerek yok. Affedersiniz ama zaten ortada sınav da yok.

truman

Alıntı truman
    Gönderim Zamanı:
    Ne işe yarar diye soranlar lisansı aldıklarında onların hiçbir işine yaramayacaktır.
    yukardaki yazıyı yazan genç meslaktaşımızada bu ne perhis bu ne lahana turşusu demek gerekir.Madem bir işe yaramayacak işe yaramayacak kurslarda eğitmenlik neden yapıyorsun
    amaç sadece keriz söğüşlemek mi?
    smmm odaları da buna alet oluyorlar. Odalarda spk bağımsız denetim kursu açıyorlar .Sonra da kursiyer avına çıkıyorlar.
    Burası Türkiye..
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)