kamu işçi maaş

Konu: PWC'de ((pricewaterhousecoopers)) Çalışacağım Yardım lütfen !!!

PWC'de ((pricewaterhousecoopers)) Çalışacağım Yardım lütfen !!!

Merhaba foruma yeni üye oldum ve bir kaç sorum var.
    Bu sene yeni mezun oldum ve istediğim bir alan olan bağımsız denetim ve vergi alanında dünya çağında bir şirket olan PWC tarafından kabul edildim.
    Fakat kafamda çeşitli soruı işaretleri var.Forumda illaki buralarda çalışan çalışmış yada buralarla iş yapmış olanlar vardır.
    Bu şirketlerde çalışmanın gelecekte nasıl bir hal alacağı,ilerde ne gibi fırsatların oluşacağı ve nerelere geçiş yapılabilceği hakkında 3-5 kelam ederseniz mutlu olurum.

Ynt: PWC'de ((pricewaterhousecoopers)) Çalışcağım Yardım lütfen !!!

Yandın!.Allah kurtarsın!...
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Alıntı stajyerzade Nickli Üyeden Alıntı
    Yandın!.Allah kurtarsın!...
    sıradan laflar...
    bu kadar mı yani lütfen biraz bilenler cevaplasın !!!

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bence önemli bir fırsat yakalamışın. Konusunda en önde gelen şirketlerdendir. (big four) deyimi kullanılır.
    Buraya kabul edilebilmen bire önemli bir ayrıcalıktır.
    Bundan sonra ne olur? Kariyere başlamak için iyi bir adımdır ancak çok zahmetli yıllar seni bekler. (Başka her işte olduğu gibi)

Hiç bir kazanım çaba göstermeden, sabretmeden, ter dökmeden olmaz. Elde edilemez.
    Bu nedenle kendini iyice ölçüp biçmelisin. Bu zor zahmetli yıllara , eğitim ve deneyim yıllarına hazırsan. Hiç düşünme

Yok benim babamın çiftliği, fabrikası, bürosu var diyorsan ruhen hazır değilsen hiç başlama.

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Değerli Ranuna,
    Doğru yoldasınız. İlk birkaç sene zor olur ancak sonrasında, 25 yaşında piyasada 10-15 yılda elde edilecek tecrübe ile donanmış bir süpermen haline gelirsiniz. Bölüm vergi ise 3-4 sene sonra iyi bir firmada muhasebe müdürü olabilirsiniz, bölüm denetim ise 3-4 sene sonra finansal kontrol-raporlama vb. bir pozisyonda büyük bir şirkete girebilirsiniz.

pwc binasından boğaz manzarası izlemeye bile değer...
    saygılarımla

Ne bekliyorsun?
    Genel müdür pozisyonuna kabul edildin sanki
    bir süre iyi fotokopi çekersin.
    zayıf karakterli ve maymun iştahlı bir tipsen yandın ki ne yandın.
    kesin 1 yıl dolmadan işi bırakırsın.İşe yeni başladığın için önümüzdeki bir ay akşamları evde çok ağlarsın. Nerden başladım diye çok hayıflanırsın.
    Yok öyle olmaz diyorsan hayırlı olsun...
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

o kadar abartılacak bir durum değildir..önemli olan kendını geliştirmedir.pwc gibi şirketlerden cıkıp bir cacık olmayan cok ınsan varçbu kadar büyütmeyın lütfen..

Ne bekliyorsun?
    kesin 1 yıl dolmadan işi bırakırsın.İşe yeni başladığın için önümüzdeki bir ay akşamları evde çok ağlarsın. Nerden başladım diye çok hayıflanırsın.

Alıntıdaki ifadelerin alay ve kırıcılık içermeyen meali (bu şekilde yazmak hiç de zor değil):

Büyük ihtimal üstdüzey bir göreve kabul edilmediniz, ama herşeyin bir başlangıcı vardır; kimse iş hayatının başında yönetici olmuyor. İlk zamanlar işiniz yorucu ve biraz da sıkıcı olacaktır. Ama kararlı ve mesleğe meraklı biriyseniz, bu firmada hatrı sayılır bir tecrübe edinirsiniz. Hemen yılıp bıkmamanız gerekir -ki bu bir çok meslek için geçerli bir kuraldır.

Alıntı sleepingcat Nickli Üyeden Alıntı
    Ne bekliyorsun?

Alıntıdaki ifadelerin alay ve kırıcılık içermeyen meali (bu şekilde yazmak hiç de zor değil):

Büyük ihtimal üstdüzey bir göreve kabul edilmediniz, ama herşeyin bir başlangıcı vardır; kimse iş hayatının başında yönetici olmuyor. İlk zamanlar işiniz yorucu ve biraz da sıkıcı olacaktır. Ama kararlı ve mesleğe meraklı biriyseniz, bu firmada hatrı sayılır bir tecrübe edinirsiniz. Hemen yılıp bıkmamanız gerekir -ki bu bir çok meslek için geçerli bir kuraldır.

teşekkürler cevabınız için.
    biliyorum önü açık bir firma ve sektör ilk 2-3 sene yoğun tempo ile ve bol öğrenmeli geçecek.

ayrıca şunu sormak istiyorum.
    tax ve auditin arası keskin bir biçimde ayrı mıdır.
    yani tax te çalışan auditten auditte çalışan tax tan bi haber midir.
    örneğin tax de çalışan birinin finansal raporlamada (ufrs) çalışma olasılığı nedir.yada auditçinin vergi danışmanı olma olasılığı.
    hatta bir E&Y çalışanı verginin altı her zaman daha doludur ve kalifiyedir.audit biraz şişirilmiş bir iştir ve her iyi vergici auditten anlar gibi birşey söylemişti.
    katılır mısınız.
    lütfen cevaplayınız.en çok merak ettiğim şeyler arasında.

Sorunuza big four'dan birinde yeterince deneyim sahibi biri cevap verebilir. Ben sadece vaktiyle PWC'den hizmet alan büyük bir firmadan dolayı, az çok dışarıdan fikir sahibiyim. Tek bir örnekten yola çıkamam, ama bir konuda bilgi almak istediğimde (o konuda mevzuat ve Danıştay kararları arasında farklılık sözkonusuydu), telefonla ulaştığım kişi, ben "x konusunda uzmanım, y konusunda fikrim yok." türünden bir cevap vermişti. Sanırım işyerinin sunduğu olanaklar ne olursa olsun, merak eden ve araştıran kişi bizzat tecrübe kazandığı alanın ötesinde de bilgi sahibi olabilir. Kişinin sözkonusu özelliği anlaşılırsa, farklı alanlarda kendini geliştirmesine olanak da tanınabilir (burada PWC'den bahsetmiyorum, genel anlamda söylüyorum, kurumsal firmalarda denenip görülmüş bir şey).

Adımınızı bir atın, sorularınızın cevapları yavaş yavaş belirecek.

Başarılar,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)