kamu işçi maaş

Konu: Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

Türk Ticaret Kanunu?nun komisyonuna
    katıldığımız zaman, Ticaret Bakanlığı temsilcisi Aynen dedi ki, ?Efendim biz bu işi SMMM?lere vermek istemiyoruz? TÜRMOB?daki
    arkadaşlar da oradaydı. Ben müdahale ettim. ?Efendim bunun SMMM?lere de verilmesi doğru
    olur? diye. (Tabii bunu söylerken, 3?üncü şahısların da aramızda kavga etmeyelim diye
    söyledik biz bunu). Şimdi zurnanın zart dediği yere geldik. Burada acaba bir işbirliği
    yapabilecek miyiz? Veya Üst Kurulumuz TÜRMOB ne kadar bu konularda etkili olabilecek?
    Kusura bakmayın. TÜRMOB Başkan Yardımcısı burada. TÜRMOB?da ki bizim de
    arkadaşlarımız var. Yani hangi gerekçeyle olursan, olsun, hala bizim tarifemizi
    yayınlayamayan TÜRMOB?la biz nasıl işbirliği yapacağız? Cai sualdir. Arkadaşımız burada,
    alınmasın. Tabii şahsen onu ilgilendirmiyor. TÜRMOB?daki devam eden 15 senelik bir kavga
    veya görüntü bizi ne yazık ki bu noktaya getirmiştir. Bütün bunlara rağmen DEMİREL?in
    dediği gibi, eteğimizdeki taşları atalım. Zurnanın zart dediği yerde, çünkü nihayet burada bir
    de mükellef var. Mükellefler bağımsız denetime para verecek. Hem gidip Ticaret Kanunu?na
    verecek. Bütün bunlar zaten mümkün değil, gerçekçi de değil.
    O yüzden bunun, bir defa daha salim kafayla düzenlenerek bir yere getirilmesinin doğru
    olacağını düşünüyorum. Burada işbirliği yapılmalı ve neyin olacağın, neyin olmayacağını hep
    beraber belirlemeliyiz.( ymm seminerinden)

ymm'ler ve sanayi bakanlığı aslında smmm 'lerin denetim alanına girmesini istemiyordu.Yeni düzenlemede sanayi bakanlığı smmm 'ler aleyhine ymm'ler lehine düzenlemeler yapacaktır.
    smmm'ler avcunu yalayabilir.!

CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Ynt: Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

syın stajyerzade dostum
    SMMM'lerin denetim dışında bırakılma çabaları hangi ymm odasının toplantısında dile getirildi. Birde yakın tarihte mi.? İyi çalışmalar

Ynt: Ticaret Bakanlığı temsilcisi , ? Biz denetim işini SMMM?lere vermek istemiyoruz!

2011 yılı. istanbul ymm.

ymm seminerinde ,smmm'ler devre dışı kalmalı sözünü telaffuz etmezler.Ama maksat ymm'lerin tek başına denetim alanına hakim olması.smmm'lerden ayrılarak kendi mesleki örgütünü kurması, nihai amaç...

genel manzara ymm'ler ve bakanlığa göre;
    1- ymm'ler açısından ;ymm'liğin tanımı değişecek mi? farklılaşmanın boyutu nasıl olacak?
    denetim işi için ayrıca müşteriden para alamayız. Denetim işi olacaksa bizim liderliğimiz de ve bizim belirlediğimiz koşullarda olmalı.

2-Bakanlık açısından biz bu işi smmm 'lere vermek istemiyoruz. Yasa smmm 'leri de kanuna eklesede ikincil mevzuatlar ve tüzüklerle onları ekarte etme imkanı olabilir mi? smmm 'ler yetersiz ve sayıları çok fazla denetim alanına girmemeliler.

3-Türmob ,etkisiz eleman

4-smmm'ler oyunun kuralları belirlenirken kaderi başkalarının elinde.Kurallarını başkasının belirlediği ve alanını çizdiği oyunda oynamak zorunda kalacak olan piyonlar....

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu kadar çok şikayet ettiğinize göre yol yakınken vazgeçin o zaman. Başka meslek mi kalmadı arkadaşlar?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şikayet değil durum tespiti.

champell59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    champell59 Guest

ymm ler de o zaman defter tutmayı bıraksın arkadaş....

demedi deme ibrahim bu smmm arkadaşlar denetim işini kapmak için ymm'lik için süre 3 yıla insin diye kanun teklifi de hazırlar artık ;D

Merhaba Arkadaşlar
    Yürürlük tarihi gelecek yıl olan yeni TTK'daki bağımsız denetim üzerinde çeşitli baskı grupları kendi çıkarlarına yönelik düzenlemeler yapma istedikleri sinyalerini vermektedirler Gerçi kanunda SMMM, YMM ve Bağımsız denetim şirketlerinin isimleri birlikte anılmakta ise de çıkarılacak tüzük tebliğ yönetmeliklerle SMMMlerin bağımsız denetim yetkisinde ortaya aleyhe bir durum ortaya çıkabilir
    Gerek 3568 sayılı meslek yasamızda gerekse SPK düzenlemelerinde SMMMler ile YMMler arasında bağımsız denetim alanında yetkilendirme bakımından bir fark yoktur Buna rağmen bazı kurumların bağımsız denetim ile ilgili yaptıkları düzenlemelerde YMMler lehine SMMMler aleyhine bazı yönetmelikler çıkarılmıştır. Örneğin Gümrük Müsteşarlığı'nın yaptığı düzenleme, Organize Sanayi Bölgelerinin denetiminde olduğu gibi Şimdi de yukarıda verdiğimiz örnekler gibi 1- Yeni TTK'da aleyhimize bir durum gerçekleşebilir 2- Bağımsız denetim bazı çıkar gruplarının istekleri doğrultusunda sınırlandırılabilir hatta kanun çıkmasına rağmen yeni bir düzenleme ile kaldırılabilir ( Türkiyede bazı kanun değişikliklerinin hızlı bir şekilde yapıldığını biliyoruz )
    Konuyu açıkladıktan sonra benim önerilerim:
    1-Tüm SMMM odalarının Tüm grup ve alt gruplarının biraraya gelip ortak bir konsensüs sağlanması 2-Özellikle Ankarada bu konunun gruplar üstü algılanması 3-Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu oluşturan fakat farklı listelerle seçimlere giren tüm yapıların bağımsız denetim konusunda ortak paydada buluşması 4-Çağdaş Demokratların yanında Meslekte Birlikle ortak adım atılması Oda Danışma Meclisinde konunun ele alınması 5- Bütün bu adımlardan sonra ortak bir açıklama yapılarak kamuoyuna duyrulması

Şimdi bazı arkadaşlar konunun büyütüldüğünü düşünebilirler Ancak geçmişteki tecrübelerimize dayanarak SMMMlerin bağımsız denetim alanında yetkilerinin sınırlandırılma tehlikesinde olduğunu söyleyebiliriz Böyle bir adımın Turmob içinde SMMM YMM ayrımı için atılmadığı aksine SMMM ve YMMlerin birlikte denetim yapması halinde mesleki yapının daha da güçleneceğinin hatta fiilen var olan ancak teoride yasak olan SMMM-YMM ortak bağımsız denetim şirketlerinin kurulmasının önünün açılması iyi anlatılması gerekmektedir.
    Şuanki ASMMMO yönetiminin bağımsız denetim konusunu yakından takip ettiğini çalışmalar yaptığını ve sorumluluklarını yerine getirdiğini biliyoruz Ancak bir çok meslektaşımız SMMMlerin bağımsız denetim alanında yetkilerinin sınırlandırılacağını hatta bu alanında dışında kalacakları endişesi taşımaktadırlar Bu yüzden önümüzdeki dönemde tüm SMMM yapılarının ortak hareket etme zorunluluğu bulunmaktadır

Saygılarımla
    Önder TUNABOYLU
    SMMM-Sorumlu Ortak Başdenetçi

Merhabalar,
    Önder Bey'in haklı endişelerine katılmamak elde değil. Ancak ilave etmek istediğim bir husus var:
    İğneyi kendimize, çuvaldızı istediğimize batıralım. Peki biz SMMM'ler ne kadar hazırız denetime. Daha şu yasa yasalaşıncaya kadar kaçımız denetimin d'sinden haberdardık.
    Peki TURMOB ne yaptı? Geçmişte TTK'nın çıkma sürecinde mesleki kaliteyi artırmak yolunu mu izledi? Mesleki kaliteyi artırmak sureti ile SMMM camiasının itibarını artırıcı hamleler mi yaptı? Yoksa 20 sene evvel vergi dairesine girip "selamun aleykum ben muhasebecilik yapacağım kaydediverin şuraya" diyen hemen hemen herkese bugun SMMM unvanını vermek sureti ile acaba şimdi SMMM'leri ekarte etmek isteyenlerin elini mi güçlendirdi.
    Şimdi hadi hep birlikte empati yapalım.
    Kendimizi bu yasanın ikincil mevzuatını düzenleyecek bürokratların yerine koyalım.
    Bürokrat Ahmet: "Mehmet Bey, bakın kanun SMMM'lere de yetki vermiş, nasıl düzenleme yapalım?"
    Bürokrat Mehmet: "Bırakın Ahmet Bey, kanun koyucu bu kanun ile şirketlerde denetimin ehil ellere verilmesi yönünde irade beyanında bulundu. Şimdiye kadar hep eleştirmiyor muyduk biz eski TTK?yı denetçi de vasıf aramıyor diye. Eeee SMMM olmak için bir vasfa gerek yok ki. Şu anda orta mektebin kapısından içeri girmemiş SMMM?ler var. Şimdi bu adamlara koskoca A.Ş.?nin denetim yetkisini mi vereceğiz??
    Bürokrat Ahmet: ?Mehmet Bey iyi de sektörde çok kaliteli SMMM?ler de var ? Gerek 4 büyüklerde gerekse diğer birçok denetim şirketinde SMMM ünvanı ile denetim yapan kişiler var. Bu arkadaşlar denetçilik yapmasın mı??
    Bürokrat Mehmet: ?Ahmet Bey, bu arkadaşlar da kalitelilerse YMM ünvanını alıp öyle denetçilik yapsınlar. Zira SMMM ünvanı birkaç yıl önce yapılan bir yasa değişikliği ile önüne gelene dağıtıldı. ?
    Bu diyalog nereye kadar sürer ve kim kimi ikna eder bilmiyorum.
    Bir SMMM?yim. SMMM?lerin sistem dışında bırakılmasına tabii ki karşıyım. Ancak iğneyi kendimize batıralım. Bizim meslek örgütünün yıllarca izlediği popülist politikaların hiç mi etkisi yok şimdi bu yeni ?bağımsız denetim? işinden dışlanmak istenmemizde?
    Ne dersiniz?

zaten ymm olmak için gerekli süre örneğin 3 yıla inerse ve smmm'ler bu sınava alınırsa zaten sorun kalmaz ama tabi smmm'ler burada yol ayrımında gerçekten denetim yapmak ymm olup riski yüksek sorumluluk almak isteyecekler mi?bir kısmı kesinlikle sınava girmek için ymm olmak için kimisi de hiç oralı olmayacaktır zaten ilk dönem sınavla smmm olup ymm süresini dolduran ama ymm sınavlarına baya bir çoğunluk mevcut ve sorduğunuzda ymm'liği düşünmediğini söylemekte ama genç denetimi hedefleyen azimli smmm arkadaşların da önünün açılması gerekir tabi asıl sorun şu bu kadar zamandır mesleğimiz için böylesine önemli konular kapalı kapılar ardında tartışılacağına odalarca sempozyumlarda ele alınıp tartışılsaydı çok daha faydalı olurdu :

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)