kamu işçi maaş

Konu: SPK Denetçi olma Şartları.

SPK Denetçi olma Şartları.

Arkadaşlar ben şuan smmm olarak kendi bürom mevcut ve halen devam etmekteyim.. SPK bağımsız denetim lisanslama sınavında başarılı olduktan sonra denetçi olmak için bağımsız denetim kruruluşunda belli bir süre çalışmak şartmıdır.

yoksa;
    SMMM+BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSLAMA BELGESİ=DENETÇİ olunabilirmi?

Ynt: SPK Denetçi olma Şartları.

Olamazsın.
    Spk bağımsız denetim lisansın var diye bağımsız denetçi olmuyorsun. En fazla spk bağımsız denetim lisansım var, dersin.
    Çünkü bağımsız denetim alanında tecrüben yok.Bağımsız denetçi olmak için bağımsız denetim şirketinde denetçi yardımcılığından itibaren işe başlaman gerekir.O kadrolara da çoğunlukla yeni mezun elemanları düşük ücretle alıyorlar.
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Bağımsız denetçi olayım demiyorum yani bu belgeyi alınca ünvan noktasında diyorum. direkt smmm belgesi olduğu için denetçilik ünvanı verilecekmi yoksa bu spk bağımsız denetim lisansı belgesi mi olacak.
    kısaca TTK kanununda denetçi diyor eğerki türmob sınav yapmaz ise ve smmm lere denetçilik hakkı verilmez ise bu belge ile direkt TTK'da geçtiği gibi denetçi ünvanı ile yapılabilirmi? veya diyelimki bir bağımsız denetim şirketi ile çalışılmaya başlandı orada denetçi yrd. ünvanından mı başlanacak yoksa denetitçi yrd. ünvanı ile mi?

bir de bu ünvanlara belge veriliyormu (denetçi, baş denetçi vb.)yoksa belli bir süre çalıştıktan sonra kıdem esasına göremi.

Tecrübem yok. Bağımsız denetim alanında faaliyet göstermeyeceğim ama etiket olarak kartvizite birşey yazılır mı diyorsun.Kullanmadığın bir ünvanı etiket olarak kartvizite yazsan ne olacak?

Türmobun eğitimini vereceği ttk ya göre kobi ufrs denetimi spk 'nın uluslararası finansal raporlama standartına göre spk 'ya tabi şirketlerin denetimi...

Türmob sınav yapmasa da bir eğitim verecek. Ayrıca sanayi bakanlığı bir sınav yapabilir.
    spk bağımsız denetim lisansını alayım. Sınavlardan belki muaf olurum . Ayrıca bir köşede bulunsun diyorsan spk lisansını almanın bir zararı yok ..
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Alıntı İSOCAN Nickli Üyeden Alıntı
    Bağımsız denetçi olayım demiyorum yani bu belgeyi alınca ünvan noktasında diyorum. direkt smmm belgesi olduğu için denetçilik ünvanı verilecekmi yoksa bu spk bağımsız denetim lisansı belgesi mi olacak.
    kısaca TTK kanununda denetçi diyor eğerki türmob sınav yapmaz ise ve smmm lere denetçilik hakkı verilmez ise bu belge ile direkt TTK'da geçtiği gibi denetçi ünvanı ile yapılabilirmi? veya diyelimki bir bağımsız denetim şirketi ile çalışılmaya başlandı orada denetçi yrd. ünvanından mı başlanacak yoksa denetitçi yrd. ünvanı ile mi?

bir de bu ünvanlara belge veriliyormu (denetçi, baş denetçi vb.)yoksa belli bir süre çalıştıktan sonra kıdem esasına göremi.
    Merhaba İsocan Arkadaş Seri: X No: 22 teliğde denetçilik unvan ve süreleri belirtilmiştir. SMMM ruhsatı + Bağımsız Denetim SPK sertifikası + denetçililik için 3 yıl - kıdemli denetçilik için 6 yıl başdenetçilik için de 10 yıl mesleki deneyim gerekiyor Yeni başlayacaksan unvanın denetçi yardımcısıdır TTK yönetmelik ve tüzükleri henüz çıkmamıştır Yukarıda sayılanlar Spk için geçerlidir Kolay gelsin

Şu an bu sınavla ilgili herhangi bir çalışma yapmıyorum.Ancak TTK eğer spk'yı kabul ederse o zaman iş işten geçmiş olmaz inşallah.
    Bu sınava çalışmak için zaman ve sabır lazım.

Alıntı yeterlilik Nickli Üyeden Alıntı
    Şu an bu sınavla ilgili herhangi bir çalışma yapmıyorum.Ancak TTK eğer spk'yı kabul ederse o zaman iş işten geçmiş olmaz inşallah.
    Bu sınava çalışmak için zaman ve sabır lazım.
    Gözünüzde çok büyütmeyin sn yeterlilik... SMMM belgeniz varsa mutlaka bu belgeyi de alın... ileride sırf SPK belgeniz yok diye kaçırdığınız bir hak olmasın... Belli olmaz bu işler...

Denetim firmalarında gözüm yok,ruhsatım var ama dediğiniz gibi ilerde sırf bu yüzden herhangi bir olumsuzlukla karşılaşırsam diyerek git geller yaşıyorum.
    Geçen sene hiç çalışmadan kendimi deneme amaçlı girdim.Sorular pek kasmamıştı.Her ne kadar sadece denetimden geçtiysemde

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)