kamu işçi maaş

Konu: YTTK da işlem denetçisi

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

YTTK da işlem denetçisi

Yeni TTK'da, doğrudan bir işlem denetçisi tanımı yoktur.

Ancak, işlem denetçisini "şirketin kuruluşunu, sermaye artırımını, azaltılmasını, birleşmeyi, bölünmeyi, tür değiştirmeyi, menkul kıymet ihracını ve herhangi bir diğer şirket işlemini ve kararını denetleyen" denetçi olarak tanımlayabiliriz.

İşlem denetçisi, denetlemeyi bizzat yapan kişiyi, yani denetleme elemanını değil, kural olarak, denetleme kuruluşunu kast etmektedir.

Buna karşılık, orta ve küçük ölçekli anonim ve limited şirketler, bir veya birden fazla yeminli mali müşaviri veya serbest muhasebeci malî müşaviri işlem denetçisi olarak seçebilirler.

İşlem denetçisi olarak görev yapacak bağımsız denetleme kuruluşunun ortaklarının yeminli malî müşavir veya serbest muhasebeci malî müşavir unvanına sahip olması şarttır.

Anonim şirketlerde işlem denetçisini seçme ve görevden alma yetkisi, kural olarak şirket genel kuruluna tanınmaktadır.

Bununla birlikte, YTTK'da, esas sözleşmeye konacak bir hükümle, bu yetkinin başka bir şirket organına bırakılmasına da olanak sağlanmaktadır.

Bu çerçevede, şirket esas sözleşmesi ile işlem denetçisini seçme ve görevden alma yetkisinin şirket yönetim kuruluna bırakılması da mümkün olabilecektir.

Limited şirketlerde, işlem denetçilerinin atanması ve görevden alınması, anonim şirketlerde olduğu gibi, şirket genel kuruluna tanınmış, ancak, anonim şirketlerden farklı olarak, bu yetkinin devredilemeyeceği söylenmiştir.

Buna karşılık, YTTK, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğinden, işlem denetimi ancak bu tarihten sonra zorunlu hale gelecektir.

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ynt: YTTK da işlem denetçisi

burayı anlamadım "Limited şirketlerde, işlem denetçilerinin atanması ve görevden alınması, anonim şirketlerde olduğu gibi, şirket genel kuruluna tanınmış, ancak, anonim şirketlerden farklı olarak, bu yetkinin devredilemeyeceği söylenmiştir."

- hiçbirşey devir edilemez değildir bundan kasıt ne dir benmi yanlış anladım

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: YTTK da işlem denetçisi

Gayet net ve açık bence;
    AŞ lerde bu yetki yönetim kuruluna devredilebildiği halde ltd ler için bu ayrıcalaık tanınmamış, bunu söylemek istiyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)