kamu işçi maaş

Konu: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Değerli Meslektaşlar

02.11.2011 tarih ve 28103 sayılı Resmi Gazete'de KAMU GÖZETİMİ, MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMUNUN TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KARARNAME yayınlanmıştır
    Söz konusu kararname aşağıdaki linktedir

http://www.resmigazete.gov.tr/main.a...1/20111102.htm

Muhasebe ve Denetim mesleğimiz açısından bu gelişme kanımca dönüm noktalarından biri ve bundan sonra olacak diğer gelişmelerin habercisidir

İyiçalışmalar

Saygılarımla

Önder TUNABOYLU
    SMMM - Sorumlu Ortak Başdenetçi
    Önder Bağımsız Denetim A.Ş

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

Bu kanun hükmündeki kararnamede sınavlama,lisanslama ile ilgili hiç bir yetkilendirmede TURMOB ismi geçmiyor. Biz sınav yapılsınmı yapılmasınmı diye tartışırken bence sınav konularını artık turmob belirleyemeyecek diye düşünüyorum.

Ynt: Muhasebe ve Denetim Mesleğimiz Açısından Dönüm Noktası Olan Düzenleme Yayınlandı

ç) Bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarının kuruluş şartlarını ve çalışma esaslarını belirlemek, bu şartları taşıyan kuruluşları ve bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarını yetkilendirerek listeler halinde ilan etmek ve bunları oluşturacağı resmi sicile kaydederek Kurumun internet sitesinde kamuoyunun erişimine sürekli olarak açık tutmak.

d) Bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarının faaliyetleri ile denetim çalışmalarının, Kurumca yayımlanan standart ve düzenlemelere uyumunu gözetlemek ve denetlemek.

e) İnceleme ve denetimler sonucunda aykırılıkları saptanan bağımsız denetçiler ve bağımsız denetim kuruluşlarının faaliyet izinlerini askıya almak veya iptal etmek.

f) Bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarına yönelik sınav, yetkilendirme ve tescil yapmak, disiplin ve soruşturma işlemlerini yürütmek, sürekli eğitim standartları ile mesleki etik kurallarını belirlemek, bunlara yönelik olarak kalite güvence sistemini oluşturmak ve bu alanlardaki eksikliklerin düzeltilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak.

-----------------------------
    Güle güle Türmob...

SMMM Aydın AY

Bu arada Türmob'un bilmem kaç saat eğitim sonra bitirme denetim raporu ve alsana bağımsız denetçi hayalide f bendiyle tarihe karışıyor gibi. Ne dersiniz?
    SMMM Aydın AY

Tekrar Merhaba Arkadaşlar

Sanayi Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı 2şer Hazine SPK BDDK TOBB ve Turmobta 1er kişi önerebiliyor Yani 9/1 gibi durum ile karşı karşıyayız Yanlış yorumlamadıysam durum bu şekilde

Saygılarımla

arkadaşlar bende yeni smmm oldum bu KHK nin bize smmm lere ne getirisi olacak bundan sonra ne yapmalıyız arkadaşlar yardımcı oursanız sevinirim.

hiç bir şey anlamadım?? anlamadığım şey bu khk değil gerçi herşey gayet açık anlatılmış.... da buna benzer bir yetkilendirme tmsk' da da zaten mevcut değil mi? hatta ilginçtir,üye sayısı bile aynı şekilde belirlenmiş?? lisans ve eğitimler konusunda da türmob' la çakışıyor..standartları kim belirleyecek eğitimleri,yetkilendirmeyi kim yapacak?? daha ortada standartlar şu şekilde uygulanacak diyen kurum yok,kim neyi ne zaman yapacak belli değil..

arkadaşlar bende yeni smmm oldum bu KHK nin bize smmm lere ne getirisi olacak bundan sonra ne yapmalıyız arkadaşlar yardımcı oursanız sevinirim.

TTK da ilk sulandırma;
    ğ) Kamu yararını ilgilendiren kuruluşlar: Halka açık şirketler, bankalar, sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri, faktoring şirketleri, finansman şirketleri, finansal kiralama şirketleri, varlık yönetim şirketleri, emeklilik fonları, ihraççılar ve sermaye piyasası kurumları ile faaliyet alanları, işlem hacimleri, istihdam ettikleri çalışan sayısı ve benzeri ölçütlere göre önemli ölçüde kamuoyunu ilgilendirdiği için Kurum tarafından bu kapsamda değerlendirilen kuruluşları,
    Her şirket denetime tabi olmakdan çıkıyor gibi bir şey.
    Ayrıca hem TÜRMOB hemde SPK denetçi konusunda devre dışı kalmış durumda. Belkide bağımsız denetim konusunda SPK nın açabileceği son sınav aralıkda yapılacak.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    FruitJuice Guest

TMSK ya nolmuş öyle

Hak ve alacakların devri

GEÇİCİ MADDE 5 ? (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun her türlü varlıkları, borç ve alacakları, yazılı ve elektronik ortamdaki kayıtları ve diğer dokümanları ile nakit ve benzerleri hiçbir işleme gerek kalmaksızın Kuruma devredilmiş sayılır.

(2) Devir konusunda ortaya çıkacak tereddütleri gidermeye Bakan yetkilidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)