kamu işçi maaş

Konu: Ankara YMM Odasının Yeni TTK Denetimi Konulu Raporunun Düşündürdükleri

Ankara YMM Odasının Yeni TTK Denetimi Konulu Raporunun Düşündürdükleri

Değerli Meslektaşlar

Ankara YMM Odasının ilgili komisyonunun " Yeni TTK' da Denetim Hükümlerinin YMM Mesleğine Olan Etkileri " Konulu raporu aşağıdaki linktedir:

http://www.ankara.ymmo.org.tr/ekler/...ere_duyuru.pdf

Bu rapor SMMMler olarak bizi de yakından ilgilendirdiğinden, söz konusu raporu detaylı olarak incelememiz gerektiği kanatindeyim

Söz konsusu raporun kanaatimce sonuçları olacaktır. YMM üstadlarımız konusunda uzman akademisyenleri de yanlarına alarak kamuoyunu fikirleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışacaklardır. Biz biliyoruz ki gerek 3568 gerek SPK düzenlemeleri gerek Yeni TTK ve AB düzenlemelerinde SMMMler ve YMMler arasında fark yoktur. Bu yüzden söz konusu raporda denetimde SMMMleri dışlayan görüşleri kendi aramızda tartışıp bağlı bulunduğumuz odalara ilgili komisyonlara iletmeliyiz ve karşı görüşleri oluşturmalıyız diye düşünüyorum

Tüm SMMM Odaları ve Meslektaşlarımızın mesleğimizin önemli bir parçası olan denetime sahip çıkması gerekmektedir. Aksi taktirde denetimdeki yerimiz bakımından yarın geç olabilir Kendimize ve bizden sonra gelen SMMM kardeşimlerimize sorumluyuz diye düşünüyorum

Saygılarımla

Ynt: Ankara YMM Odasının Yeni TTK Denetimi Konulu Raporunun Düşündürdükleri

Rapordan;3568 SAYILI kanun çerçevesine göre YMM?ler SMMM?lere göre hem 10 yıllık ek tecrübeye,hem de ilave bir tam komples mesleki yeterlilik sınavında başarılı olma şartını haiz olduklarından,büyük ölçekli şirketlerin muhasebe denetimlerinden sadece YMM ?lerin yetkili kılınması gerekir.Büyük ölçekli işletmelerde çıkacak karmaşık denetim sorunlarının altından da sadece bu ehliyete sahip meslek mensupları çıkabillir.
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Alıntı stajyerzade Nickli Üyeden Alıntı
    3568 SAYILI kanun çerçevesine göre YMM?ler SMMM?lere göre hem 10 yıllık ek tecrübeye,hem de ilave bir tam komples mesleki yeterlilik sınavında başarılı olma şartını haiz olduklarından,büyük ölçekli şirketlerin muhasebe denetimlerinden sadece YMM ?lerin yetkili kılınması gerekir.Büyük ölçekli işletmelerde çıkacak karmaşık denetim sorunlarının altından da sadece bu ehliyete sahip meslek mensupları çıkabillir. Yahya arıkan hazırlatacağı rapora 'dağın öteki yakasındakiler' dışında "ymm" 'leri eklemeli...
    Tek kelimesine dahi katılmak mümkün değil. dört büyüklere bi bakar mısınız, denetimi yapan ortakların ünvanları nedir. Ayrıca vergi denetimi ile TTK bağımsız denetimini artık tüm meslektaşlar ayırt etmeleri gerektiğini lütfen öğrensinler. Kobiler için Muhasebe standartları daha 1 sene oldu yayımlanalı. Biz yazmaktan bıktık artık. YMM yada SMMM farketmez bu işte. Vergi denetimi değil. Kobiler için Türkiye finansal Raporlama Standartı kapsamında Bağımsız Denetim bu işin adı. Kendi yeterli görmeyenler yapmayabilir. lütfen yapanlara engel olmayalım. Duygularımızdan arınalım.
    FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

Konuyu tartışmaya gerek yok 3568 SPK TTK ve 8. Avrupa Direktifinde SMMM YMM ayrımı yoktur Hem SMMMler hem de YMMler denetim yetkisine birlikte sahiptirler. Konu İstanbul ve Ankara Odalarına iletilmeye çalışıyor İzmir SMMM odasının durumu nasıl? Funda hanım bilgi verirseniz seviniriz Erzurum Odasında da Kürşad bey vasıtasıyla iletebiliriz Son durum bu şekilde Tüm meslektaşlardan haber bekliyoruz

İyiçalışmalar

Dün konuya ilişkin İSMMM odası yönetimine yazılı dönüş yapılmış. Önümüzdeki hafta ise bir araya gelinerek konu tekrardan sözlü anlatılacaktır.

Bilgilerinize;

Raporda ayrıca ''Farklım ünvanda olanların 3568 sayılı kanuna göre birlikte ortak olamayacakları, dolayısıyla YMM A.Ş. lerin gerek tecrübe gerekse ehliyet yönünden SMMM A.Ş. lere göre üstün olacaklarından. ilgili pazardaki pastalarının artacağı....''

Öngörülüyormuş.

İstanbul smmm odası sitesinde yeni gelişmelere yönelik görüşünü ve raporunu bir an önce meslek mensuplarına ve kamuoyuna ilan etmelidir.
    İkincil Mevzuatın yayınlanmasına az kaldı.Bakalım kimlerin yaptığı kulis etkili olacak...
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    FruitJuice Guest

yazdım sosyal medyada filan. az takip eden de yok ama ses çıkmadı. burada da pek ses çıkmamış.

bakanlık, bakanlıkta ki memuriyetlerden ayrılanların ünvanları yasal olarak almaları, bakanlığın yasalar üzerineki yadsınamaz gücü ve ardından türmobdaki yönetimdeki yasal güçleri söz konusu olduğunda bu iş smmm odalarının artık bence farklı bir ses çıkarmalarını gerektirir hale geldi.

öyle rapor mapor yazıp oraya buraya göndermekle olacak gibi değil bence durum. olay resmen küçük, hakir, vasıtasız, tecrübesiz, yetkisiz görme boyutlarına taşındı.

nereden izin alınıyorsa alınıp ismmmo öncülüğünde bütün smmm odaları bir olup nereye gidilmesi gerekiyorsa gidilmeli gibi bir şeyler yapılmalı.

bu benim görüşüm.

saygılar.

FruitJuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    FruitJuice Guest

Raporu ve ilgili kısımları bursa odası başkanına mail attım. Zaten biliyorlardır. Bizim de burada bilmem kaç yüz kişi bir lobi grubu kuramayışımız da ilginç valla

tamam sınav olsun mu olmasın mı tartıştık da neredeyse tüm denetim uçacak elden

kısır tartışmaları bırakıp nasıl gelir arttırıcı unsurları bünyemizde toplarız evrak ve bilgisayar angaryasını değil. bunu düşüneceğimize bir birimizi yiyip duruyoruz. hoş düşün düşün nereye kadar, bir ses duyuramadıktan sonra.

Arkadaşlar Fruıt juıce arkadaşa katılıyotrum. Artık bence sözün bittiği yerdeyiz Kamu Gözetimi Kurulu tebliğ ve yönetmelikleri çıkardığı zaman iş işten geçecek. Nasıl ki meslek kanunu çıktıysa bu da bir dönüm noktası. SMMM Oda başkanları TÜRMOB'da sorun çıkarmamak ve TÜRMOB'u parçalamamak adına ses çıkarmıyor olabilirler. Fakat pratik düşünürsek diyelim ki denetim sınav konmadı. Dendi ki küçük şirketleri SMMMler orta şirketleri YMMler büyükleri Bağımsız Denetim Kuruluşları denetleyecek. Küçük şirketlerde muafiyete girdi Sorarım size sınav olmasa bile bir SMMMye denetim pastasından ne düşecek ? Ben söyleyeyim Sıfır. Arkadaşlar bu raporla YMMler niyetlerini belli etmişlerdir. Mesleki deneyim şu bu diyecek kendilerine imtiyaz elde edecekler. Bana sorarsanız bir an önce bağımsız denetim ile fiilen uğraşan arkadaşlar bir metin hazırlayıp bunu sosyal medyada paylaşalım. Hatta SMMM ve YMM Odaları ve Başkanlarına sürekli bu metni gönderelim. Bildirinin sonuna da isim belirtmeyerek bir topluluk adı koyalım. Benim somut fikrim bu şekilde. Görüşlerinizi bekliyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)