kamu işçi maaş

Konu: KGMDS Başkanı tarafından yapılan açıklama

KGMDS Başkanı tarafından yapılan açıklama

Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkanı Sn. Seyit Ahmet Baş önümüzdeki süreçle ilgili açıklama yapmıştır. İlgili Açıklama aşağıda sunulmuştur.

Kurumumuz (Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu) 26/09/2011 tarihli ve 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Başbakanlığa bağlı olarak kurulmuş olup, 26/11/2011 tarihli tezkere ile Maliye Bakanlığı?yla ilgilendirilmiştir.

Bilindiği üzere ?bağımsız denetimden geçmiş finansal raporlama? yeni Türk Ticaret Kanunu?nda (TTK) işletmeler için zorunlu kılınmaktadır. Bu doğrultuda yeni TTK şirket murakıplığı sistemini kaldırarak bağımsız denetim sistemini getirmektedir. Yeni dönemde finansal tabloların hangi kaidelere göre oluşturulduğu, bu tabloların kimler tarafından ve nasıl denetleneceği hususları önem arz etmektedir. 660 sayılı KHK ile kurulan Kurumumuz bu üç konuda belirlemeleri yapacak tek otorite konumundadır. Bir başka ifadeyle, Kurumumuz muhasebe standartları, denetim standartları ve bağımsız denetçilerin yetkilendirilmesi ile gözetilmesi hususlarında tek yetkili merci olmuştur. Bu kapsamda, Kurumumuz ülkemiz açısından önemli bir kazanım olup, yeni TTK?nın etkin bir şekilde hayata geçirilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Genel olarak finansal raporlama standartları ve bağımsız denetimin amacı, ticari işlemlerin olabildiğince gerçek mahiyetleriyle kayıtlara alınmasını sağlamak ve bu kayıtları temel alarak oluşturulan finansal tablolar vasıtasıyla kullanıcılara doğru bilgi sunulmasını sağlamaktır. Yeni TTK ile öngörülen sisteme paralel olarak, 660 sayılı KHK çerçevesinde Kurumumuz, uluslararası standartlara uygun olarak finansal raporlama ve denetim standartlarını oluşturmayı, bağımsız denetçilerle denetim kuruluşlarını yetkilendirerek bağımsız denetimde uygulama birliğini sağlamayı, kamu gözetimi yapmak suretiyle denetim hizmetinin uluslararası kalite standartlarında verilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Kurumumuzun kuruluşuyla birlikte AB müzakere sürecinde, şirketler hukuku faslında da önemli bir ilerleme kaydedilmiştir. 660 Sayılı KHK ile AB?nin bağımsız denetime ilişkin müktesebatına uyum sağlanmıştır.

Yeni TTK?nın yürürlüğe girmesinden sonra Kurumumuzun oluşturulmasına ilişkin 660 sayılı KHK ile verilen kararın ne derece isabetli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Kurul, üyelerinin atanmalarını müteakip, kanunla kendisine verilen görevleri yürütebilmek amacıyla yapılanma çalışmalarına başlamıştır. Önümüzdeki dönem idari kapasiteyi ve mevzuatı oluşturma dönemi olacaktır. Bu geçiş süreci sonrasında Kurumumuzun görevlerini etkin bir şekilde yürüteceğine olan inancımızın tam olduğunu belirtir, saygılar sunarım.

Seyit Ahmet BAŞ
    Başkan

Ynt: KGMDS Başkanı tarafından yapılan açıklama

Nihayet bir açıklama oldu, ama benim bu kurumdan da hiç umudum yok açıkçası.
    Gerçi daha hiç bir şey görmedik ama endişelerim şunlar.

1-Açıklama bile bir kaç ayı bulduğuna göre diğer önemli işler kaç ay-yılda olacak ?
    2-Maliye bakanlığına bağlı olarak nasıl özerk karar verilecek, bağımsız olunacak
    3-Özerk olarak kalma için (hiçbir bakanlığa vs. bağlanmadan) istekte bulunmaları veya direttiklerini hiç duymadık,

saygılarımla
    Dilerim ki ; mesleğimizi hak eden insanlar yapar

İçinde Turmob'un bu egitimlerinin referans kabul edileceğine dair bir açıklama yok.
    Özünde bu kurulun içinde TURMOB yok.
    Temsilcisi bile akademisyen. ???
    O halde tıpkı Muhasebe standartları kurumu'nun aktif ve pasifleri ile KGMDSK'na devir edildi ise aynı şekilde Turmob'un da bu kurula devir edilmesinin meslek örgütü açısından fevkalade olumlu olacağına inanıyorum.
    En azından aidat ödeme külfetinden kurtuluruz.
    saygılarımla,
    Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

kafalardaki soru işaretlerinden hiçbirisinin cevabı yok.

en azından ikincil mevzuat için belirgin bir süre belirtseymiş...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Zaten bu kurul özerk olsun diye kurulmadı ki. Herşeyin başında kontrolun tamamen Maliyenin olması ilkesi var.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Allah aşkına Kurul kurulalı neredeyse 3 ay olacak. Somut bir tatbikat yok. Biliyoruz yeni bir milat zor iş. Ancak TTK ertelenmeyecek diyorlar. Hala ikincil düzenlemeler ortada yok. Sayın Kurul Başkanı yapacağız diyor Yaptık demiyor. Kusura bakmayın fakat bu iş biraz televizyondaki reklamlara benzedi az sonra yakında vs. Gecikme yüzünden kamuoyuna mesaj mi veriliyor? Ben mi yanlış düşünüyorum birisi bana açıklasın lütfen.

Değerli Meslektaşlar

Açıklamanın dikkat çekici bir yönü de büyük ölçüde TTK'dan bahsetmesi. TTK'ya yönelik mesaj veriliyor. Halbuki gerekçede bağımsız denetimin tek elde toplanması vardı. Gerçi tek elde toplama mesajı veriliyor. Ancak SPK ve diğer yürürlükte olan denetimlere verilmiş bir mesaj yok. TTK denetimi ile ilgili düzenlemeler yapılıp ta diğer denetim düzenlemeleri ilgili kurulların yetkisinde mi devam edecek? Açıklamalar olayları netleştirme yerine bence belirsizlikleri arttırıyor. Bir an önce düzenlemeler yapılmalı. Eğer yeterli hazırlık yoksa 1 yıl TTK ve diğer düzenlemeler ertelenmeli. Bu da kamuoyuna açıklanmalı Aksi halde kamuoyunda belirsizlik ortamı oluşuyor diye düşünüyorum
    Saygılarımla

Sn. nguroy bu kurum elbette tarafsız olmalıdır. Kendisi bağımsız olamayan bir kurum başkalarının fikirlerini uygular. Artık iş onu yönetenlerin insafına kalmıştır. Şimdi hangi bakanlık olursa olsun bu iyi değildir. Sonuçta hükümetin bir birimi olmaktadır ve ülkemizde hükümetlere bağlı kurumların nasıl işlediği de ortada olan bir gerçektir. Bunu herkes kendisine göre algılayabilir ama çok sakıncalı buluyorum. Ben şahsen kurum ve bizlerin gerçekten bağımsız olmasını isterim.

Saygılarımla
    Dilerim ki ; mesleğimizi hak eden insanlar yapar

Tüm bu gelişmeler hatta yTTK yasalaşma süreci "bu kanunu istemezük ama ab zoruyla çıkardık. ikilcil düzenlemeler yetişmediğinden erteledik." diyebilmek için gibi.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Alıntı gokhanuy Nickli Üyeden Alıntı
    İçinde Turmob'un bu egitimlerinin referans kabul edileceğine dair bir açıklama yok.
    Özünde bu kurulun içinde TURMOB yok.
    Temsilcisi bile akademisyen. ???
    O halde tıpkı Muhasebe standartları kurumu'nun aktif ve pasifleri ile KGMDSK'na devir edildi ise aynı şekilde Turmob'un da bu kurula devir edilmesinin meslek örgütü açısından fevkalade olumlu olacağına inanıyorum.
    En azından aidat ödeme külfetinden kurtuluruz.
    saygılarımla,
    kesinlikle türmobu bu kurumu devretmeli zaten mesleği geşliştirmek yada daha güzel şeyler yapmak amacıyla hiç bir çalışmaları yok odada belli bir topluluk var oda aidat alıp onu yemekle ilgileniyorlar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)