kamu işçi maaş

Konu: Türmob 64.Başkanlar Kurulu Toplantısı( Seyit Ahmet Baş der ki!SINAV OLABİLİR!)

Ynt: Türmob 64.Başkanlar Kurulu Toplantısı( Seyit Ahmet Baş der ki!SINAV OLABİLİR!)

Alıntı deeper_blue Nickli Üyeden Alıntı
    spk lisansı tam set ufrs hükümlerine göre denetimde yeterli iken, kobi ufrs de neden yeterli olmasın?
    Bende yeterli olabileceğini düşünüyorum. Ama muafiyet verilmez ise de çok önemli görmüyorum. Arkadaşların rahatlıkla sınavı verebileceği kanaatindeyim.

FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

Ynt: Türmob 64.Başkanlar Kurulu Toplantısı( Seyit Ahmet Baş der ki!SINAV OLABİLİR!)

Alıntı deeper_blue Nickli Üyeden Alıntı
    spk lisansı tam set ufrs hükümlerine göre denetimde yeterli iken, kobi ufrs de neden yeterli olmasın?

Soruda zaten cevabı da var. Tek başına spk lisansı tam set ufrs hükümlerine göre denetimde yeterli değildir.
    Örneklerle açıklarsak spk lisansı olmadığı halde bağımsız denetim şirketlerinde çalışan arkadaşlarımız vardır.Şu anda sınavlara girmeye devam ediyorlar.

Dİyelimki;
    Şu anda staja başlama sınavını yeni kazanmış bir stajyer aynı anda spk lisansını da aldı.Ve de bağımsız denetim şirketinde çalışmaya başladı. Tabiki de spk lisansı olmasına rağmen ne smmm ruhsatı var ne de uygulamada tecrübesi ne de raporların nasıl düzenleneceği hakkında bilgisi ve yeterliliği.(ÇÜnkü spk sınavı yeterlilik değil ön elemesınavıdır.)
    Spk lisansı olmayan kişiden raporlamayı öğrenecek. Şimdi spk lisansı olduğu için bu acemi stajyer kardeşimiz kamu gözetim kurumunun sınavlarından muafmı olmalıdır. Çünkü spk lisansı vardır. SMMM ruhsatı olmadığı için olamayacaktır.Diyelimki yeterliliğe girme aşamasında olsun ve ruhsatı mart sınavında alsın.
    kamu gözetim kurumu bu arkadaşa muafiyet mi verecektir? O zaman spk lisansı olmadığı için uzun yıllardır bağımsız denetim şirketinde çalışan ve bu arkadaşa raporlamayı nasıl yapacağını gösteren kişi muafiyet almayacak ve kamu gözetim kurumunun sınavlarına mı girecektir?
    sonuç itibariyle spk lisansı olması kamu gözetimin sıanvından muaf olmak için tek ve yeterli koşul değildir.
    ölçüt (krıter) nasıl olacaktır?(2 .cil mevzuat ve kamu gözetim kurumu tebliğleri bu anlamda büyük önem kazanıyor)

Olabilecek Alternatifler;
    1)hiçkimseye muafiyet verilmemelidir. Herkes yeterlilik sınavına girmelidir.
    2) Spk lisansı olan smmm olan sorumlu ortak baş denetçi ünvanı olanlar ya muaf olmalı ya da yetki yenileme sınavına girmelidir. Diğerleri (SMMM YMMM VE SPK LİSANSI OLANLAR)yeterlilik sınavına girmelidir.
    3) geçiş dönemi olduğu için smmm ,ymm ve spk lisansı olanlar sadece yetki yenileme sınavına girmelidir.Geçiş dönemi sonrası herkes yeterlilik sınavına girmelidir.Ve kademeli geçiş sonrası piyasada oluşacak kıdeme göre 3,5 ya da 10 yıl sonra sınavlaragirmek için kıdem şartları da getirilmelidir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)