kamu işçi maaş

Konu: Türmob 64.Başkanlar Kurulu Toplantısı( Seyit Ahmet Baş der ki!SINAV OLABİLİR!)

Türmob 64.Başkanlar Kurulu Toplantısı( Seyit Ahmet Baş der ki!SINAV OLABİLİR!)

Türmobun 64.Başkanlar Kurulu Toplantısında Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu Başkanı Seyit Ahmet BAŞ bol hikayeli,ama kararlı ve kendinden emin,TEK SÖZ SAHİBİ BİZİZ diyen açıklamalarıyla;

1.Bağımsız Denetim Lisansını alacakların SINAVA gireceklerini,(Birilerine Muafiyet varmı açıklama yapmadı)

2.Eğitimlerle ilğili;Türmob Başkanı Nail SANLI nın ısrarına rağmen bir açıklama yapmayarak YAPILACAK EĞİTİMLERİ KABUL VE ÖN ŞART OLARAK görmediklerini,

3. TTK nın uzayacağını ve maddelerinin değişeceğini;

4. Bağımsız denetime tabi olacak firmaların Muhasebe ücretlerini zor ödediğini,üstüne birde Bağımsız Denetim Ücretini ödeyemeyeceğini o yüzden KADEMELİ GEÇİŞİ düyşündüklerini süreninde sanki uzayacağı gibi net olmamakla beraber ifade etti...

5.Bu Süreçte Kurulun kurulmasıyla SMMM ve YMM lerin bu pastadan yabancılara göre daha fazla pay almasının sağlanması gerektiği bence anlamı çıkacak açıklamalarıyla Bürüksel Odaklı yetkilendirmeyle Kurulun tanınacağını ve yetki alacağını, bizlerinde bu sayede Tüm Raporlarımızı dünya ölçütünde kabul gören bir duruma getireceğimiz ve denkliğimiz olacağı ifadelerinde bulunmuştur....

Alıntıdır.

CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

ileti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ileti Guest

Ynt: Türmob 64.Başkanlar Kurulu Toplantısı( Seyit Ahmet Baş der ki!SINAV OLABİLİR!)

daha fazlasını bekleyen kim....

Ynt: Türmob 64.Başkanlar Kurulu Toplantısı( Seyit Ahmet Baş der ki!SINAV OLABİLİR!)

Evet Kurul başkanının söylemek istediklerini acizane şu şekilde anlayabiliriz: TTK süresinde uzatma düşünmüyoruz diyenlere saygılarla duyurulur. Ne kurul, ne bağımsız denetim ücreti verecek şirketler ve ne de eğitimleri acele başlatan Türmob ve meslektaşlar. Bu işe hazır değil. Fakat kimse itibarını sarmamak için biz hazır değiliz demiyor. Bu aşamada kendi durumunu çıkıp söylenlere saygı duyuyoruz.

Arkadaşlar spk lisansı olanların sınava gireceği, tecrübe muafiyeti yada türmob eğitimleri bunlar olmayacak anlamında söylenmemiş., daha doğrusu net bir şey söylenmemiştir. Tekrar ediyorum arkadaşlar hiç bir şey net değil. bu neden çünkü tam olarak kimse hazır değil. Bu söylemlere bir kaç yerde aynı şekilde şahit oldum. Bu bir sır değil. Bu şekilde bir fidanın meyve vermesini bekleyip, hemen sonuc almayı düşünüyor, belirli olmayan sözlerden sonuçlar çıkarıyoruz. Herhalde bu durum sadece ülkemizde olur.

Bu toplantıya katılanlar der ki;
    Kamu gözetim kurumu türmobun eğitimlerini 'önşart' olarak almayacaktır. Kamu gözetim kurumu bağımsız denetim lisanslama sınavı 'yapacaktır'.Bu iki konuda mutabık mıyız?

1)Toplantıya katıldım ve de 'Sınav yapacağız da denmedi ,diyen biri var mı?

2) Diğer konu' muafiyetler' için bir yorum yapılmamış.

3)Ticaret kanunundaki değişikliğin olacağı malum zaten.

4) Kademeli geçişin nasıl olacağı 'önemli'
    CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

bagımsız denetim sınavlarına girmek için üniv mezunu almak yeterli ..

smmm olmak için bi sürü sınav ve staj süreci sizde biliyorsunuz

ikisi farklı konular

bagımsız denetim lisansı olanlara denetçi unvanı verilmez

bahsettigim iki lisansa sahip olanlara da denetçi ünvanı verilmez

tabi smmm olanlar daha öncelikli diye düşünüyorum
    SMMM.S.E.

sadece spk lisansıyla bağımsız denetçi olunmuyor.
    sınav lisansı olana sadece denetim ekibinde olma hakkı veriyor. SPK lisansı olan kişi SMMM ruhsatı var ise, Herhangi bir spk yetkili bağımsız denetim şirketinde iki yıl FİİLEN denetçi olarak çalışmış ise ve çalıştığı şirketin yaptığı şirket içi eğitim ve değerlendirmelerden başarılı olur ise rapor imzalayan baş denetçi olabilir. Yani spk da rapor imzalayan baş denetçi olabilmenin birinci koşulu spk lisansı almak, ikinci koşulu smmm ruhsatını almak üçüncü koşulu 2 yıllık bağımsız denetim şirketi çalışanı olarak staj süresi sayılabilecek bir süreyi tamamlamak ve son koşulu olarak çalıştığı şirketin yöneticileri tarafından sorumlu ortak baş denetçiliğe uygun görülürse yönetim kurulu kararı ile sorumlu ortak baş denetçiliğe atanmaktır

Öyle 2 yılda hop diye sorumlu ortak baş denetçi olunamıyor. Önce stajer denetçi sonra denetçi ardından baş denentçi sonrasında sorumlu ortak baş denetçi. Buda en az 10 yıl.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

sorumlu ortak baş denetçilik için 10 yıl herkesin malumu zaten. Konu bağımsız denetim lisansının tek başına yeterli olmadığıdır.Muafiyet içinde yeterli değildir.
    saygılar.

spk lisansı tam set ufrs hükümlerine göre denetimde yeterli iken, kobi ufrs de neden yeterli olmasın?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)