kamu işçi maaş

Konu: Kamu gözetim kurumunun ilk sınavı 'temmuz ya da ağustosta'

Kamu gözetim kurumunun ilk sınavı 'temmuz ya da ağustosta'

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun Bağımsız denetim ilk sınavı Temmuz veya Ağustos 2012 de online (internet) vasıtasıyla sadece Ankara'da yapılacak. SMMM (lisans mezunları) YMM ve Spk dan bağımsız Denetim yetkisi almış YMM ve SMMM lerinde yeterlilik değil, yetki yenileme sınavına girecekler.... Sınav içeriği,mevzuatlar ders konuları ilgili kurum tarafından hazırlanacak. TTK'nın revizyonu 660 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ikincil yasal düzenlenmesi ve yönetmelikleriyle Türmob Bağımsız Denetim eğitimleri güncel olamayacağından önemini yitirmiş olacak.

CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Ynt: Kamu gözetim kurumunun ilk sınavı 'temmuz ya da ağustosta'

paylaşım için teşekkürler. bu bilgileri göremedim ben bugün mü açıklandı acaba?

Arkadaşlar bu bilgilerin doğruluğu net değil ve yorum. Sınavın interaktif olacağı konusunu değerli başkan çarşamba akşamı paylaştı(Ankara'da, 150 bilgisayarın olduğu salonlarda, online, 30 soru, TOEFL gibi. gir, çık sonuç hemen hazır...). Türmob eğitimleri hakkında da net bir şey söylemedi. Muhtemelen inceletip neticeye göre tavır alacaklardır.

Eğitimden zarar gelmez.
    Eğitimleri aksatmadan gitmekte fayda var diye düşünüyorum.
    FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

kesinlikle çok haklısınız, katıldığımız her eğitim bizim için çok faydalı olacak. özellikle istanbulda çok değerli hocalar eğitimlere katılacaklar, o açıdan ben memnunum. ankarada en son sayıştay'ın sınavına katılmıştım, benzer sınav sistemleri uygulanabilir o zaman..heyecanla bekliyoruz..

peki sınava katıllmak içih 5 yada 10 yıllık tecrübe şartı varmı türmob onun için çabalıyordu

sayın stajyerzade, bizleri aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz. ben kamu gözetimi kurumunun işini çok ciddi yapacağını çünkü bu kurumun bizim yurtdışında yüzümü ağarttacak bir kurum olacağını düşünüyorum. bu kurum sadece türkiye'ye hitap eden bir kurum değil. bu noktadan hareketle bağımsız denetçinin yetkilendirilmesinin turmoba verilmesine ben karşıyım.

çünkü turmob kurulduğu günden beri meslek mensublarına bir katkısı olmamakla beraber meslek mensuplarını para kaynağı olarak görmektedir. çünkü ben bağımlı çalışan olarak ismmmo'ya 2012 yılında 250,00 tl aidat ödemek zorundayım. birde aidat borcu olanlar eğitimlere katılamıyor. bu da turmobun meslek mensuplarına bakış açısının nasıl olduğunu ayan beyan göstermektedir.

kamu gözetimi kurumu işini cok ciddi yapmalı, sınavı kaliteli olmalı ve bağımsız denetçilerine sahip çıkmalıdır. meslek mensupları bu işe bu kadar rağbet etmelerinin sebebi muhasebecilik mesleğinin ciddiyetsiz olması,çok angaryasının olmaası, bu kadar yaptığın işin karşılığında hak ettiği ücreti alamaması ve ne maliye'nin ne de üst kurul turmobun meslek mensuplarına sahip çıkmamasıdır.

ileti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ileti Guest

madem internetten olacak meslek mensubu dilediği yerden sınava girebilmelidir illa ankaramı olması lszım sınav yerinin turmobla aynı hata yapılmamalıdır her bölgede bır il sınav merkezi olarak seçilmelidir.

spk yeniden sınav yapacakmı tarihler açıklandımı , bana spk kursundan mesaj geldi cep telefonuma 18 şubatta kurslar başlıyor diye demekki dershaneler öğrendi sınav olcağını

spk bağımsız denetim haricindeki sınavları açabilir.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Arkadaşlar 3 tür lisanslama olacağından bahsedildi. 1- TTK Denetçiliği 2- SPK Denetçiliği 3- Kamu yada İç Denetçilik
    TTK denetçiliğinde stajyerzade arkadaşın dediği gibi olabilir. SPK sınavı halka açık şirketlerin denetiminde devam edecek. 3. konunun önceliği daha sonra zaten mevcut Kamu ve İç denetçilik kriterleri var. Benim aldığım duyum bu şekilde. Bu lisansların birleştirilerek tek lisans olması bana da pek mantıklı gelmiyor. Çünkü artık uzmanlık alanları farklılaşıyor. Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)