kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetim Aldatmacası

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1.210

  Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Dün İsmmo' nun TTK eğitimlerine katıldım ve öğrendimki bağımsız denetim yapacak meslek mensuplarının 2 YMM + 2 SMMM ile şirket kurabileceklerini ve ancak bu şekilde bağımsız dnetim yapabileceklerini öğrendim. Eğitmen bunu üstüne basa basa söyledi bu işi yapacaksanız 2 adet YMM ve 1 adet SMMM ye ihtiyacınız var dedi.
  Sonrasında Eğitmen herhalde kendisininde YMM olmasınında verdiği keyifle SMMM lerin tuttukları defterlere bağımsız denetim yapamayacağı ancak YMM lerin Tam TAstik Raporu yazdıkları müşterilerine Bağımsız Denetim yapabileceklerini söyledi.
  Şimdi aylardır bağımsız denetim diye konuşuluyor sözde mesleğin itibarının geleceği söyleniyor ancak şuan görüyorumki YMM üstatlarımız hem Türmobda hemde kanun yapılırken çok güzel lobiler yapmış ve aylardır itibarı artacak diye kendimiz kandırdığımız SMMM mesleğini bitirmiştir.
  Tam Tastik raporu yazılan şirketlerin zaten defterlerini YMM ler kendileri tutmaktadır, vergi dairesinden şirkete şifre alıp kendi adamlarını şirkete gönderip defter kayıtlarını girip sonrasında aynı deftere tam tastik raporu yazmaktadır. Şimdi ne olacak aynı YMM efendi gelecek tam tastik yaptığı firmaya bağımsız denetimde yapabilecektir ve inanın bu şekilde YMM lerin piyasadaki rekabet gücü inanılmaz derecede artacaktır.

  Dünden beridir kafa yoruyorum peki SMMM ler bağımsız denetimin neresindedir bağımsız denetim şirketi kurmaya kalktın sen SMMM sin olmaz 2 adet YMM bulman lazım diyecekler yani elinizde belge bile olsa bu pastadan size pay yok diyorlar peki soruyorum 2 adet YMM nin 2 adet SMMM bulmasımı zor yoksa 2 adet SMMM nin 2 adet YMM bulmasımı daha zor 100.000 adet SMMM varken piyasada 3000 adet YMM var gerisini siz düşünün yada diğer yandan düşünüyorum devlet bana bir belge verecek ve diyecekki evet sen bağımsız denetimde ehilsin buyur belgen hadi gittim bir SMMM arkadaşda buldum şirket kurmaya kalktım hoppp dur birader sen bu belgeyle bir şirket kuramazsın çünkü sen hiçbirşeysin sen kimsin arkadaş senin başına 2 adet çoban lazım git 2 tane YMM bul diyecekler.
  Aylardır bu konu burada tartışılıyor yani ben anlamıyorum arkadaş ya bunlar görmezden geliniyor yada dün eğitmen bize hatalı bilgi verdi diyeceğim fakat bugün eğitime giden arkadaşlarımada aynı şeyler denmiş 2 adet YMM olmadan bağımsız denetim şirketi kuramazsınız denmiş. Şu durumda SMMM lerin ayaklanıp bu olamaz demesi lazımken Odaların hakkımızı koruması lazımken, aylardır bağımsız denetim gelecek mesleğin itibarı artacak diye odalar ve türmob bizi kandırırken şuan gördüğüm tek şey koskocaman bir bağımsız denetim aldatmacasından başka birşey değil.
  Eğitmenlerin bize tavsiyelerinide söyleyeyim elinizde LTD yada AŞ varsa bağımsız denetimden %99 geçemeyecek o yüzden imkanınız varken şirket gayrı faal ise ya tasfiye edin şirket faal ise şahısa çevirin.
  Peki düşünelim bakalım biz YMM yiz tam tastikle defter tutuyoruz ve bağımsız denetim geldi size dokunan yok istediğin gibi rapor yazmak serbest ne şahısa çevireceksin tam tastik anlaşmanın altına birde bağımsız denetim anlaşması koyacaksın keyfine bakacaksın yani bundan sonra SMMM ler şahıs defteri tutacak YMM ler piyasadaki bütün LTD ve AŞ leri toplayacak yani biz aylardır KANDIRILDIK arkadaşlar biz artık bundan sonra ya gidip bir YMM nin yanında çalışacağız yada şahıs firmaları tutacağız çünkü bizim ederimiz bu çünkü bizim belgemizin ederi bu.
  Ben bu konu hakkında bağımsız denetimde o kadar zamandır yazıp çizen arkaşların görüşünüde merak ediyorum başımızda çoban yani YMM olmadan bize bu işi yapamazsın demek kimsenin zoruna gitmiyormu yada sen tuttuğun deftere rapor yazamazken YMM lere sen yazabilirsin denmesi zorunuza gitmiyormu bize açık açık siz artık bundan sonra şahıs firmaları tutacaksınız denmesi zorunuza gitmiyormu bunları neden söylüyorum dün sınıfta hoca bunları anlatırken 100 civarı SMMM nin zoruna gitmemiş galiba benim dışımda bir kişinin bile sesi çıkmadı. Bir tek ben çıkıp fiiliyatta YMM lerin tam tastikle defter tuttuğunu bu durumun onlara haksız rekabet sağlayacağını söyledim ve bunu derken etrafımda 1 tane meslekdaş bile evet bu doğrudur bu bizim mesleğimizde haksız rekabettip demedi bir Allah' ın kulundan ses çıkmadı çok çok afedersiniz ama herkes koyun gibi birbirine baktı işte buda benim zoruma gitti.
  Ben bu forumdaki bilinçli meslekdaşlardan fikir istiyorum bu durumda biz ne yapacağız kamu denetiminin sınavına girip gidip 2 YMM mi arayacağız bu odalar ne iş yapar SMMM odalarının neden sesi çıkmaz aidatlarını YMM lerdenmi alırlar arkadaşlar ben dünden beri çok sinirliyim son olarak tekrarlıyorum eğer eğitmenin dedikleri gerçekse çok büyük bir şekilde KANDIRILDIK diyorum.
  Saygılarımla.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2012
  Mesajlar
  85

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  yeni kanun derki;
  "denetim, şirket büyüklüklerine paralel olarak denetim şirketleri, veya bir smm veya bir ymm tarafından denetlenecektir"

  burdan anladığımız büyük ölçekli şirketler denetim firmalarınca denetlenecektir.
  küçük ve orta ölçekli şirketler ise denetim şirketleri, veya bir smm veya bir ymm tarafından denetlenecektir.
  dolayısıyla kanuna göre değerlendirme yaptığımız vakit endişeleriniz yersizdir diyebilirim.
  kişisel kanaatim bu büyük pastayı hükümetin pekde hazetmediği "üstad" lara yedirmeyecekleridir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1.210

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Biz eğitmene ısrarla sorduk bu işi yapmaya kalktığımızda nasıl yapıcaz dedik ve cevap kati olarak 2 adet YMM ve bizim dışımızda bir adette SMMM bulmamız gerektiğini söyledi.
  Bugün eğitime giden arkadaşıma sordum aynı bilgileri vermişler yani tek başınıza bağımsız denetim şirketi açamazsınız ve tek başınıza bağımsız denetim yapamazsını diye üstüne basa basa vurguluyorlar. Eğitmenlerin dedikleri hatalıysa özür dilerim ama adamlar 2 gündür 2 YMM olmadan bağımsız denetimin yapılamayacağı bilgisini veriyor.

 4. #4
  ileti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ileti Guest

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  stonhand meslektaşım seni gunahımkadar sevmem ancak
  bu dilegetirdiklerin malesef doğru bunu defalarca ifade ettim bı Alahın kulu twiterda bu konuda tek soru sorma gayretını gösteremdı bılıyorum benmı uzaylıyım yok butun smmler durumdan memnunmu düşüncelerimiz paralel aynı doğrultuda ancak bu bişey ifade etmeyecek atı alan uskudarı geçti şuan ve gecen bımem kaç ay kuzuların sesizliği oynandı ışıklar sondu ve bizi aldatıılar.malesef durum bu ..
  bu postun altına gelip hala kuzu değiliz menü seçeneğimiz var diyen arkadaşlar kendı kendınızı kandırmaya devam edın dıyorum.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ocak.2008
  Mesajlar
  740

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Şu ana kadarki yazışmalarda veya kanunlarda 2 adet YMM 2 adet SMMM diye bir kurala rastlamadım.Neye göre,hangi kurala göre,hangi kanuna veya kuruma göre konuşıuyosunuz? SPK,Yeni TTK,Kamu gözetleme kurumu hangisi ? Yeni TTK ikincil mevzuat açıklanmadan ,kamu gözetleme kurumu yetki ile ilgili açıklama yapmadan söylenenlerin ayağı yere basmayacak?

  KOBİ leri bilmem ama özellikle büyük şirketlerin denetlenmesi ile defter tutma tam tasdik kulvarları çok farklı bunu da bilmek gerekiyor.
  It's not the strongest species that survive,nor the most intelligent,but the most responsive to change.Charles Darwin ,British scientist.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  155

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Değerli Meslektaşlarım,

  1. SPK göre bağımsız denetimden geçen firmaların aynı zaqmanda Tam Tastik yaptıranlarını araştırmanızı ve Bağımsız Denetim firmasının aynı zamanda Tam Tastik veya Vergi Danışmanlığı Hizmeti verip veremediklerini araştırmanızı tavsiye edeceğim.

  2. İleti arkadaşımın görüşlerine hiç bir şekilde katılmadığımı ve söylediklerinin hiç bir hukuki gerekçesinin olmadığını kendisi adına üzülerek mesleğim adına sevinerek söylemek isterim.

  3. Kobi TFRS ye göre yapılacak bağımsız denetimde 2 YMM ve 2 SMMM ortaklığı ise külliyen yalandır. Hiç bir gerekçesi yoktur. Bu konuyu sizlere söyleyen eğitmen tamamen kendi görüşünü anlatmıştır ama görüşü tamamen mesnetsizdir. Kaldı ki sizlere Yeni TTK anlatmak yerine değerli ve az olan vaktini böyle boş bir işe ayırması ve halisinasyonlarını gerçek gibi size anlatması ise tam manası ile terbiyesizliktir. Sizden bu boş ve mesnetsiz yorumlara inanmamanızı bu konuda meslektaşlarınız etki altında kalmasına müsade etmemenizi ve bu konuda verdiğiniz psikolajik savaşı kaybettirecek zanlardan oluşan ve mesneti bulunmayan yorumlara inanmamanızı tavsiye ederim.

  TTK madde 400 aşikar. Ayrıca Bağımsız Denetim şirketleri şu an SPK Kanuna göre kurulmakta. Orada böyle bir ayrım var mı?

  KGK Dünyaya entegre olmaya ve dünyadaki Bağımsız Denetim Birliğine üye olmaya çalışmakta ve dünya standartlarını aynı KHK olduğu gibi en iyi şekilde uygulamaya özen göstermektedir. Dünya standartlarında YMM diye bir şey yok. Daha öncede söyledim kelle sayısından dahi bu işi ymm ler kaybetmektedirler. Harislikleri (mesleğe girecek smmm leri uygulanan sınav işkencesi) ayaklarına dolanmıştır. Sayıları yeterli olsa idi belki (hiç inanmasam da) korkardım. Korkacak hiç bir şey yok.

  KOBİ TFRS yi en iyi şekilde öğrenmeye bakın. SPK nın Bağımsız Denetim ile ilgili Tebliğine yakın ve Dünya Standartlarına uygun bir denetim standartları yayımlanacağı kanatindeyim. Bu tebliğe çalışın.

  Siz eğitimlerinizi nerden olursa olsun almaya ve sorular sorarak öğrenmeye bakın. Sizleri demorelize etmek isteyenleri inkar aşamasında baş başa bırakın ve siz Kabulün zevkini yaşayıp kendinizi geliştirin.
  FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1.210

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Ben bu konuyu neden dile getirdim ben bu konu hakkında cevabı sokaktan geçenden yada kahvehane muhabbetinden öğrenmedim ben bu konuyu İsmmmo nun TTK için aylarca eğitim aldığını söylediği ve bize bu konu hakkında ehildir dediği eğitmenlerden öğrendiğim için buraya aksettirdim adamlar ısrarla yeni TTK da bu var 2 adet YMM ve 2 adet SMMM olmadan bağımsız denetim yapamazsınız deyip duruyorlar.
  Bugün eğitime giden arkadaşımada bu konuyu aksettirdim ve eğitimde o da bugün farklı bir hocaya sormuş ve aynı cevabı almış 2adet YMM ve 2 adet SMMM olmadan bağımsız denetim işinin yapılamayağı bilgisi onada verilmiş eğerki bu olay gerçek değilse amenna herkesten verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim ancak arkadaşlar 2 gündür İsmmmo nun TTK eğitimlerinde bu bilgi üstüne basa basa veriliyor bilginiz olsun.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  155

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Değerli Meslektaşım,

  Siz size TTK konusunda eğitim veren arkadaştan farklı bir meslek icra etmemektesiniz. Konuya yeni vakıf olduğunuzu ve size eğitmen arkadaşın söyledikleri ve söyleyecekleri Yeni TTK hakkında olmak zorundadır. Yorumlar, Söylemler zaten yok denecek kadar az olan 7 saatte paylaşılacak şeyler değildir. YTTK nın Bağımsız denetimi hakkında hiç bir ikincil mevzuat (taslak veya asıl) yayımlanmamışken, halisinasyonlarını gerçek gibi lanse etmesine itiraz ediniz. Gerekçelerini isteyiniz. YMM olması sizden Vergi mevzuatını daha iyi bildigi anlamına gelmemektedir. Bu konu tamamen yalandır. İnanmayınız. Gerekçesini isteyiniz. Çok değerli bir atasözü der ki "Delinin birisi kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış." Değerli eğitmen arkadaşımızın iddiası mesnetsizdir. Teşbihte hata olmaz.

  Sadece mevcut SPK daki sistemi anlatmasını isteyin. Şayet bilgisi var ise, kendi kendisini yalanlayacaktır. Bu yeter.
  FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  155

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Sizden ricam özelden veya burdan İstanbulda eğitim aldığınız yeri ve size ttk eğitimini veren meslektaşımızın biliyorsanız adını paylaşınız. Teşekkür ederim.
  FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  155

  Ynt: Bağımsız Denetim Aldatmacası

  Sizin yukarıdaki ilk mesajınızı bir TTK ve KOBİ TFRS Eğitmeni ile paylaştırm. Yorumunu yazıyorum.

  "Bir eğitimcinin böyle bir şey söylediğine inanmak istemiyorum acaba yanlış anlama olabilir mi , yoksa bu dehşet bir şey , TTK 400.maddesi o kadar açık ki böyle bir sonuç çıkarılacak hiçbir madde yok , hiçbir yorum yok , bir de yetmemiş iki YMM ,adam hayal kurmuş ama odanın eğitiminde bu konuşulduysa çok yazık TTK bilmeyen TTK eğitimcisi..."
  FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bağımsız Denetim
  Konu Sahibi admin Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2012, 16:05
 2. Bağımsız Denetim Birliği
  Konu Sahibi sahincolak71 Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 07.Şubat.2012, 23:53
 3. Cevap: 47
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2011, 13:09
 4. Bağımsız Denetim
  Konu Sahibi jissto Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2010, 10:10
 5. Bağımsız Denetim
  Konu Sahibi SEDA06 Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2010, 16:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36