kamu işçi maaş

Konu: YMM Odaları 'Bağımsız Denetim Kuruluşu' kavramının içini boşaltmak mı istiyor?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  202

  YMM Odaları 'Bağımsız Denetim Kuruluşu' kavramının içini boşaltmak mı istiyor?

  Sayın Meslektaşlar

  Önce Ankara YMM Odasının ilgili komisyonunun " Yeni TTK' da Denetim Hükümlerinin YMM Mesleğine Olan Etkileri " Konulu raporunda unvanların korunması adı altında imzaların atılması fikri ortaya atıldı. Yani imzaların bağımsız denetim şirketi denetçisi değil smmm veya ymm olarak imzalanması gerektiği görüşü ileri sürüldü. Tabi sonra da ymmlerin 10 yıl mesleki deneyimi olduğu için sınava girmemesi ima edildi.
  Son olarak ta T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ?Halka Açık Olmayan Anonim Şirketlerin Kar Payı Avansı Dağıtımında Uyacakları Esaslar Hakkında Tebliğ Taslağı? na ilişkin yine Ankara YMM Odasının görüşünde ara dönemlerde bağımsız denetim raporu yerine ilgili geçici vergi beyannamelerinin ve finansal tabloların ymm-smmm tarafından onaylanması yeterli olmalıdır görüşü belirtilmiştir.
  Bu parçaları birleştirirsek bağımsız denetim kuruluşları etkisizleştirmek isteniyor sonucuna varabiliriz. YMM odaları kendilerin SMMM'lerle eşit konumda olduğu bağımsız denetim kuruluşlar istemiyor diyebiliriz. Halbuki AB standartlarında denetim kurumsal bir şekilde yapılırken ymm üstadlarımızın denetim işini şahsileştirmek çabası sınavları verememek korkusumudur? Yoksa nedir ? Hep beraber tartışalım. Bu görüşler yanlımıdır ortaya koyalım? Yine bazı zümrelere imtiyaz tanıyıp çağın gerisinde mi kalacağız? Eller aya biz yaya mı kalacağız? Dünyada olmayan imtiyazlı uygulamaları daha ne kadar geleceğe taşıyacağız? Saygılarımla 2. #2
  Üyelik tarihi
  Şubat.2009
  Mesajlar
  394

  Ynt: YMM Odaları 'Bağımsız Denetim Kuruluşu' kavramının içini boşaltmak mı istiyor?

  Yukarıdaki tespitlere katılıyorum. Bu görüşler YMM odalarının öteden beri dile getirdiği görüşlere paralel görüşlerdir. Maalesef YMM üstadlarımız 3568, SPK ve TTK'da bağımsız denetimde SMMM-YMMlerin eşit olarak birlikte yetkilendirilmesini benimseyemediklerini bu tür görüşlerle maalesef kanıtlamaktadırlar. Kamu Gözetim Kurulu'nun yapacağı düzenlemerde bu durumu göz önünde bulundurup, YMMlere ayrı bir imtiyaz tanımaması gerekmektedir. Eğer tanırsa davalar kaçınılmaz olacaktır. Görüş bildiren ve paylaşımda bulunan tüm forumdaşlara kendi adıma teşekkür ediyor ve selamlarımı gönderiyorum.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  257

  Ynt: YMM Odaları 'Bağımsız Denetim Kuruluşu' kavramının içini boşaltmak mı istiyor?

  sayın önder bey kabul etmemek için ayrıcalık olması lazım farkındalık olması lazım ama durum öyle değildirki ve burda yeni TTK ile tam tasdik benzeri bir bağımsız denetim sistemi gelseydi evet tabiki o zaman hakları vardı ve niye kabul etsinler eşitliği ben olsam bende kabıl etmezdim ama durum bu değilki ve bağımsız denetimin hala ne demek olduğunu bilmeyen bir çok YMM nedense bağımsız denetimde ayrıcalık istiyor ve SMMM ile aynı kefeye gelmek istemiyor ama yanlış yapıyorlar bende bunu anlamıyorum ve her şey sağlıklı bir şekilde oturduğu zaman anlayacaklar ve o zaman benim bunlara iki çift lafım olacak ve zaten o zaman tam tasdikte kalmayacak,kolay gelsin.
  Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
  www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sizce TOBB, TURMOB, Meslek Odaları Sivil Toplum Kuruluşu mudur?
  Konu Sahibi admin Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Haziran.2016, 15:25
 2. Bağımsız Denetim
  Konu Sahibi admin Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2012, 16:05
 3. YMM odaları Denetim eğitimine başlamış.. ya SMMM Odaları ???
  Konu Sahibi İlhan Tekiner Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 13.Nisan.2012, 14:03
 4. Cevap: 47
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2011, 13:09
 5. Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Ağustos.2009, 16:31

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36