kamu işçi maaş

Konu: Roma Yanmalı! Ve de Yeni Roma Baştan Kurulmalıdır!( Bağımsız Denetim)

Roma Yanmalı! Ve de Yeni Roma Baştan Kurulmalıdır!( Bağımsız Denetim)

Roma Yanmalı! Ve de Yeni Roma Baştan Kurulmalıdır!( Bağımsız Denetim)

Bağımsız denetim alanında Türmobun çaresizliği ve çıkış yolu arayışları,

Masum Türkerin planı geçerlilik kazanırsa yaklaşık 15.000-20.000 kişi sınavsız ve stajsız bağımsız denetçi olacaktır!

Ne güzel işte diyenlere bu 20.000 kişi 7 ve 15 yıl kıdemi olanlar İÇİNDEN olacağını söyleyelim

İçlerinde sm?den smmm ?ye geçenler ve de ymm ?ler de vardır.

Ankara ymm ve İstanbul ymm odaları biz denetimi bilmiyoruz ,diyerek üyelerinin birçoğunun denetimi bilmediğini itiraf etmiştir.

İstanbul smmm oda başkanı zaten denetimi Dağın öte yakası olarak görmektedir.Her toplantı da SMMM?ler denetimi bilmez ,demektedir.

Masum Türker ise buna karşı çıkarak Ymm?lerin hazırladıkları raporların ve de 15 yıl kıdemi olan smmm?lerin verdikleri vergi beyannamelerinin sınırlı bir denetim olduğunu buradan en azından 7 yıl üstü kıdemi olanların sınavsız ve stajsız olarak bağımsız denetçi yapılabileceği argümanını türetmiştir.

Bu görüşü Türmob da savunursa IFAC ? da bunu dillendireceğini bunun meslek için bir çıkış noktası olabileceğini savunmaktadır.

Kamu gözetim Kurumu tüm denetim alanı yetkilendirmesi için IFAC? a başvurmuştur.

7 yıl ve 15 yıl kıdemi olanların stajsız ve sınavsız alacakları bağımsız denetim lisanslarıyla şirketleşeceklerini ve piyasayı oluşturacaklarını böylece oluşan piyasada 7 yıl altı kıdemi olan smmm?lerin bağımsız denetim stajlarını bu şirketlerde yapabileceğini salık vermiştir.

Yani sm ?den smmm ?ye geçen bir Mali Müşavirin (Haliyle STAJSIZ VE SINAVSIZ BAĞIMSIZ DENETÇİDE OLACAKTIR) yanında zorlu sınavlardan geçmiş( ayrıca bazıları yüksek lisans ve de doktora yapan) smmm?ler 2 yıl daha bağımsız denetim stajı yapacaklardır.

Bağımsız Denetim Piyasasının rantını oda başkanlarının ifadesiyle bağımsız denetim alanında hiçbirşey bilmeyen tek özellikleri sadece erken doğmuş ve de bir şirkette ya da küçük bürosunda 15 yıl çalışmış smmm?ler Paylaşacaklardır.Üstüne de stajyer olarak genç smmm?leri kullanacaklardır.

Bu çözüm çözüm değildir!

Kıdemi olduğu için bağımsız denetim alanın da yetersiz bir kesme rant dağıtmaktır.

Biz de Diyoruz ki!
    Roma Yanmalı ve de Yeni roma inşaa Edilmelidir!
    Türmob dan Bağımsız denetim odası ayrılmalıdır.!
    Herkese sınav ve staj yükümlülüğü eşit uygulanmalıdır.(ymm?ler de bağımsız denetim stajı yapmalıdır.)
    Kıdemi değil Liyakatı olan bu işe girmelidir
    Saygılar

CPA<br />CIA<br />CMA<br />MA

Ynt: Roma Yanmalı! Ve de Yeni Roma Baştan Kurulmalıdır!( Bağımsız Denetim)

Benim kişisel kanaatim. KGDMK smm'leri sınava tabi tutacak. YMM'lere belgeyi sınavsız verecek.
    1 gece de türmob'un hiç bir sözü alınmadan, KHK'nemeyi çıkardırlar.
    Buradan şu anlaşılıyorki, Türmob'un hiç bir ağırlığı kalmamıştır. Başkanımız çok uğraşıyor, ancak KGDMK'ın başkanı bizi hiç dinlemeyecek ve kendi bildiğini okuyacak.
    Sonucu zaten başta yazmıştım.
    Bu durum çok üzücü.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Alıntı stajyerzade Nickli Üyeden Alıntı
    ....

Türmob dan Bağımsız denetim odası ayrılmalıdır.!
    Herkese sınav ve staj yükümlülüğü eşit uygulanmalıdır.(ymm?ler de bağımsız denetim stajı yapmalıdır.)
    Kıdemi değil Liyakatı olan bu işe girmelidir
    Saygılar

+1
    "Türmob dan Bağımsız denetim odası ayrılmalıdır.!" Bu görüşe katılmıyorum.
    FundaSMMMDerdim bana derman imiş.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

"Bağımsız Denetim Piyasasının rantını oda başkanlarının ifadesiyle bağımsız denetim alanında hiçbirşey bilmeyen tek özellikleri sadece erken doğmuş ve de bir şirkette ya da küçük bürosunda 15 yıl çalışmış smmm?ler Paylaşacaklardır.Üstüne de stajyer olarak genç smmm?leri kullanacaklardır."

Ne demek bu? Yani deneyim hiç bir işe yaramaz mı?.
    Yeni başlayanların denetimi bildiğini nerden karar verdiniz..
    Unutmayınız ki yazılı mevzuatı herkes okur ama bunun doğru yorumunu yapabilmek için mutlaka tecrübe gerekir.

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Bağımsız Denetim Piyasasının rantını oda başkanlarının ifadesiyle bağımsız denetim alanında hiçbirşey bilmeyen tek özellikleri sadece erken doğmuş ve de bir şirkette ya da küçük bürosunda 15 yıl çalışmış smmm?ler Paylaşacaklardır.Üstüne de stajyer olarak genç smmm?leri kullanacaklardır.
    Bu da biraz temelsiz bir eleştiri olmuş. 15 yılı çok da hafife almamak lazım. Ne iş yaparsanız yapın; 15 yıl, ağızdan kolayca çıktığı kadar basit bir süre değil.

Sadece mesleki olarak değil hayatın herhangi bir noktasında, şu andaki halinizin 15 yıl sonraki halinizden çok da farklı olmayacağını düşünüyorsanız, sanırım bir yerlerde hata yapıyorsunuz.

Evet, belki ne tek başına kıdem ne de tek başına sınav yeterli sayılmamalıdır. Ama bu iki faktörün de birleştirilebileceği bir sistem oluşturmak, bunların dışında ya da bunlarla bağlantılı, kısaca adil bir yöntem belirlemek çok zor olmasa gerek.

çalışmak özgür kılar.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı tuna07 Nickli Üyeden Alıntı
    Bu da biraz temelsiz bir eleştiri olmuş. 15 yılı çok da hafife almamak lazım. Ne iş yaparsanız yapın; 15 yıl, ağızdan kolayca çıktığı kadar basit bir süre değil.

Sadece mesleki olarak değil hayatın herhangi bir noktasında, şu andaki halinizin 15 sonraki halinizden çok da farklı olmayacağını düşünüyorsanız, sanırım bir yerlerde hata yapıyorsunuz.

Evet, belki ne tek başına kıdem ne de tek başına sınav yeterli sayılmamalıdır. Ama bu iki faktörün de birleştirilebileceği bir sistem oluşturmak, bunların dışında ya da bunlarla bağlantılı, kısaca adil bir yöntem belirlemek çok zor olmasa gerek.

Evet bende buna katılıyorum.
    Bir de şunu düşünün kendini geliştemeyen bir meslektaş ne 15 yıl serbest piyasada çalışabilir ne de bir özel sektör kuruluşunda 1 den fazla yıl geçirebilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şunu göz önüne almakta yarar var diye düşünüyorum. 15 yıl veya kaç yıl ise, getirilmesi istenen kıdem-tecrübe neyin tecrübesi olacaktır.
    - ymm lerin büyük çoğunluğu muhasebe bilmez. kaç yıl tecrübeli olursa olsun. zira ymm lerin de bilyoruz diye bir iddiasının olduğunu da sanmıyorum. zaten çoğunluğu ymm olurken yeterlilik sınavına girmedi.
    - bugünkü düzeyde yeterlilik sınavına katılmayıp sm-smmm olanların sayısı azımsanmayacak derecede.
    elbette bu kişilerin bilgisi-tecrübesi yok diyemeyiz. ama bence var da diyemeyiz. elimizde bunları ölçecek bir veri yok.
    - geriye ne kaldı genç diyebileceğimiz meslektaşlar. aynı şekilde sınav odaklı bir nesil olduğumuzu reddedemeyiz. benim tanıdığım smmm olup bu meslekte sayamayacağım meslektaşlarım var. belgesi var ama önmuhasebe de ya da bir ymm şirketinde sadece karşıt inceleme yapan. bunların bilgileri de sorgulanmalıdır.
    - ayrıca bağımlı çalışanların durumu da belirsiz. 15 yıldır aynı işyerinde çok kısıtlı bir sektörde, dar bir iş hacmiyle çalışanları düşünelim.

bu şartlar altında denetçi olacaklardan tecrübe-kıdem şartı aramak ne kadar objektif olabilir.
    SMMM KEMAL DEMİRYÜREK

bence en makulu kıdem + sınav

KGMDSK eğer bu satırları okuyor ise,herşeyin nasıl karıştığını ve netlikten muğlaklığa geçişin nasıl hızlandığının da farkına varmıştır.
    Hayatım boyunca en çok canımı sıkan bir soru vardı ofis hayatımda.
    -Kaç defteriniz var?
    Küçük muhasebe bürosundan kastedilenin ne olduğunu anlayamadım.Anlayan açıkça anlatsın da hep birlikte aydınlanalım.
    Eğer stajerzade nick'li arkadaşımızın bu yorumları gerçekten fikrini yansıtıyor ise ,uzun yıllar bu nick ile yaşamak zorunda olacağını sanıyorum.
    Bagımsız denetimin ne manaya geldiğini UFRS yada TFRS ile hiçbir alakasının olmadığını anlayamamış.
    Birisi denetimdir diğeri finansal raporlamadır.Finansal raporlama ve yorumlar yatırımcıların doğru karar vermesi için gerekli döküman ve analizleri barındırır.
    Denetim ise çıplak resimdir.Nettir.Analize uygundur.
    Yıllarını muhasebeye vermiş SMMM'leri küçük büroları ile yargılayabilmek herşeyden öte mesleki etik zaafiyetidir ki TURMOB bu zaafiyet ile bu hallere gelmiştir.
    Öyle olmasa idi test ile muhasebe imtihanı yaparak diploma veren AÖF mezunlarının SMMM olmaları bu kadar kolay olmazdı.Monografi test ile çözülmez.Hukuki yorum test ile çözülmez.Yılmaz BÜYÜKERŞEN'in bu mesleğe verdiği en büyük zarar da budur.
    Sayın NGUROY'un yazdıklarına tamamen katılıyorum.
    Tecrübe yıllarla biriktirilen bir hazinedir.Kişiye özel olup devredilemez.
    Doğru saf değildir.Sadece hatalardan ayıklanmıştır.Yüzdesi ise her zaman değişir.

Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

kemalforum arkadaşım. ben ymm'de çalışan smmm'yim. spk belgem var. hertürlü kanun mevzuat bilgim var. denetim yapıyorum. eğer siz büroculuğu savunuyorsanız yanlış yapıyorsunuzdur.birçok meslektaşım beni arıyor. bana soruyor herşeyi bürosu olanların hangi deneyiminden bahsediyorsunuz. kdv beyanı vermeyi mi, ba-bs formu vermeyi mi?biz bürocluğu hiçbir zaman geliştiremedik ki kendimize müşavir diyelim. büroculukta angarya işler yapılıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)