kamu işçi maaş

Konu: Tam Tastik yapan YMM aynı mükellefe "Bağımsız Denetim" de yapabilir mi?

Ynt: Tam Tastik yapan YMM aynı mükellefe "Bağımsız Denetim" de yapabilir mi?

Kamu Gözetimi ve Denetim Standartları Kurulunun oluşmasına paralel, bağımsız denetim mesleğinin alt yapısının ciddi bir şekilde oluşturulacağını, bağımsız denetçilik ruhsatlarının mutlaka bir sınav sonucunda verilebileceğini ve bununla birlikte Mali Müşavirlik ile Bağımsız denetçilik mesleğinin iki ayrı meslek olarak icra edilmesinin sağlanacağını, meslek mesuplarımızın mali müşavirlik ile bağımsız denetçiliği bir arada yapmalarına imkan tanınmayacağını düşünüyorum. Açıkcası böyle olması gerektiğine de inanıyorum. Aksi halde mali müşavirlik ile bağımsız denetçiliğin bir arada yapılması halinde, bağımsız denetçiliğin kağıt üzerinde kalacağını düşünüyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı BAKEMR Nickli Üyeden Alıntı
    Kamu Gözetimi ve Denetim Standartları Kurulunun oluşmasına paralel, bağımsız denetim mesleğinin alt yapısının ciddi bir şekilde oluşturulacağını, bağımsız denetçilik ruhsatlarının mutlaka bir sınav sonucunda verilebileceğini ve bununla birlikte Mali Müşavirlik ile Bağımsız denetçilik mesleğinin iki ayrı meslek olarak icra edilmesinin sağlanacağını, meslek mesuplarımızın mali müşavirlik ile bağımsız denetçiliği bir arada yapmalarına imkan tanınmayacağını düşünüyorum. Açıkcası böyle olması gerektiğine de inanıyorum. Aksi halde mali müşavirlik ile bağımsız denetçiliğin bir arada yapılması halinde, bağımsız denetçiliğin kağıt üzerinde kalacağını düşünüyorum.
    Bende bu düşünceye aynen katılıyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ben de bağımsız denetçiliğin aksi halde değil, %99 olasılıkla kağıt üzerinde kalacağını düşünüyorum. Hem de bunu daha Yeni TTK'nın taslak aşamasında olduğu günlerden beri düşünüyorum, ne yazık ki burası Türkiye
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Bakan kendisi küçük ölçekli şirketlerde olmayacağını büyük ve orta ölçekte olacağını söylemiş. Kısaca yürürlüğe girmeden sulanmaya başladı.
    [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

Alıntı g705 Nickli Üyeden Alıntı
    Bakan kendisi küçük ölçekli şirketlerde olmayacağını büyük ve orta ölçekte olacağını söylemiş. Kısaca yürürlüğe girmeden sulanmaya başladı.
    Zaten olması gerekende belli limitler dahilinde ki sermaye şirketlerinin bu denetime tabi tutulmasıdır. Aksi halde tüm sermaye şirketlerinin denetime tabi tutulması bu işi ciddyetten uzaklaştıracaktır.

Alıntı medcezir Nickli Üyeden Alıntı
    bazı arkadaşlar meseleyi yeni anlamış gibi şaşırmasınlar olay bu
    piyasada bir dünya sünepe mali müşavire yedirirlermi bu pastayı
    ben şuna inanıyorum var olan malimüşavirlerin eğitim durumu bilgisi
    çok zayıf durum bu iken böyle oluyor.
    kendimizi çok geliştirmemiz lazım arkadaşlar.
    şu gerçeğide unutmayalım ymmler gerçekten bilgili insanlar.
    bu gün hesap uzmanı olmak kolaymı bence smm olmak daha kolay
    aradaki durumu anlayın.ama ymmlerin arasında işi oğluna eşine
    akrabasına bırakmış defter tutma tabela ymmliği yapanlarda var
    Bu yazılar bu kadar kolay yazılamaz.
    Bir meslek camiasını sünepe olarak nitelendirebilecek ciddi inanca nasıl sahip olabildiniz? İddia ediyorsunuz o halde ispat da edeceksiniz.
    Bir forumun herkese açık olması demek,her istediğini düşünmeden yazma özgürlüğü demek değildir.
    Herşeyden önce seviye diye tabir edilen nezaket ölçüleri vardır.
    Hesap uzmanı olmak zormuş da smm olmak kolaymış.
    Kendi başına bir derya niteliğine bürünmüş Sosyal güvenllik mevzuatı bile hesap uzmanlığı bilgilerinin iki katıdır.
    Kamuda yüzlerce kişinin yaptığını tek başına üstlenen kişileri sünepelikle aşşağılamak da neyin nesi?
    Milyonlarca satır yazabilirim sizin bu yazdıklarınıza.
    Lakin,işte bu zaviyedir.
    Tereddütüm.

Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

Medcezir arkadaşımız sert ifadeler kullanmıştır. Ancak, Hesap Uzmanı olmak çok zor SMMM olmak çok kolay. Merak edenler HUZ giriş sınav sorularını www.hud.org.tr adresinden inceleyebilirler. Yeterlilik sınavlarının zorluğu tahmin dahi edilemez vesselam. Bu arada Hesap Uzmanı unvanı 666 Sayılı KHK ile Vergi Müfettişi unvanına dönüşmüş ve bu okul malesef kapanmıştır...

6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun Denetçi Olabilecekler madde başlıklı 400.maddesinin üçüncü fıkrasında; 'Denetçi, denetleme yaptığı şirkete, vergi danışmanlığı ve vergi denetimi dışında, danışmanlık veya hizmet veremez, bunu bir yavru şirketi aracılığıyla yapamaz.' Hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla da YMM'ler, hem tam tasdik hemde bağımsız denetim hizmetini aynı işletmeye verebilirler.

Hesap Uzmanı unvanı 646 Sayılı KHK ile Vergi Müfettişi unvanına dönüşmüştür.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı Mütehassıs Nickli Üyeden Alıntı
    Medcezir arkadaşımız sert ifadeler kullanmıştır. Ancak, Hesap Uzmanı olmak çok zor SMMM olmak çok kolay. Merak edenler HUZ giriş sınav sorularını www.hud.org.tr adresinden inceleyebilirler. Yeterlilik sınavlarının zorluğu tahmin dahi edilemez vesselam. Bu arada Hesap Uzmanı unvanı 666 Sayılı KHK ile Vergi Müfettişi unvanına dönüşmüş ve bu okul malesef kapanmıştır...
    Malesef çok haklısınız.
    Hesap Uzmanları Kurulu hem kamu hayatında hem de özel sektörde çok çok önemli ve doğru işler yapmış. Cumhuriyet Türkiyesine damgasını vurmuş bir kurumdu. Yazık oldu. :'(
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)