kamu işçi maaş

Konu: Tam Tastik yapan YMM aynı mükellefe "Bağımsız Denetim" de yapabilir mi?

Tam Tastik yapan YMM aynı mükellefe "Bağımsız Denetim" de yapabilir mi?

Merhaba arkadaşlar, aklıma bir şey takıldı, konu başlığında okuduğunuz gibi Tam Tastik yapan YMM aynı mükellefe "Bağımsız Denetim" yapabilir mi?

II - Denetçi olabilecekler
    MADDE 400-(1) Denetçi, ancak ortakları, yeminli mali müsavir veya serbest muhasebeci mali müsavir
    unvanını tasıyan bir bağımsız denetleme kurulusu olabilir. Orta ve küçük ölçekli anonim sirketler, bir veya birden
    fazla yeminli mali müsaviri veya serbest muhasebeci mali müsaviri denetçi olarak seçebilirler. Bağımsız denetleme
    kuruluslarının kurulus ve çalısma esasları ile denetleme elemanlarının nitelikleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
    tarafından hazırlanan, Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulacak bir yönetmelikle düzenlenir. Asağıdaki hâllerden
    birinin varlığında, yeminli mâlî müsavir, serbest muhasebeci mali müsavir, bağımsız denetleme kurulusu ve bunun
    ortaklarından biri ve bunların ortaklarının yanında çalısan veya bu cümlede anılan kisilerin mesleği birlikte yaptıkları
    kisi veya kisiler, ilgili sirkette denetçi olamaz. Söyle ki, önceki cümlede sayılanlardan biri;
    a) Denetlenecek sirkette pay sahibiyse,
    b) Denetlenecek sirketin yöneticisi veya çalısanıysa veya denetçi olarak atanmasından önceki üç yıl içinde bu
    sıfatı tasımıssa,
    c) Denetlenecek sirketle bağlantısı bulunan bir tüzel kisinin, bir ticaret sirketinin veya bir ticari isletmenin
    kanuni temsilcisi veya temsilcisi, yönetim kurulu üyesi, yöneticisi veya sahibiyse ya da bunlarda yüzde yirmiden fazla
    paya sahipse yahut denetlenecek sirketin yönetim kurulu üyesinin veya bir yöneticisinin alt veya üst soyundan biri, esi
    veya üçüncü derece dâhil, üçüncü dereceye kadar kan veya kayın hısmıysa,
    d) Denetlenecek sirketle bağlantı hâlinde bulunan veya böyle bir sirkette yüzde yirmiden fazla paya sahip olan
    bir isletmede çalısıyorsa veya denetçisi olacağı sirkette yüzde yirmiden fazla paya sahip bir gerçek kisinin yanında
    herhangi bir sekilde hizmet veriyorsa,
    e) Denetlenecek sirketin defterlerinin tutulmasında veya finansal tablolarının düzenlenmesinde denetleme
    dısında faaliyette veya katkıda bulunmussa,
    f) Denetlenecek sirketin defterlerinin tutulmasında veya finansal tablolarının çıkarılmasında denetleme dısında
    faaliyette veya katkıda bulunduğu için (e) bendine göre denetçi olamayacak gerçek veya tüzel kisinin veya onun
    ortaklarından birinin kanuni temsilcisi, temsilcisi, çalısanı, yönetim kurulu üyesi, ortağı, sahibi ya da gerçek kisi
    olarak bizzat kendisi ise,
    g) (a) ilâ (f) bentlerinde yer alan sartları tasıdığı için denetçi olamayan bir denetçinin nezdinde çalısıyorsa,
    h) Son bes yıl içinde denetçiliğe iliskin meslekî faaliyetinden kaynaklanan gelirinin tamamının yüzde
    otuzundan fazlasını denetlenecek sirkete veya ona yüzde yirmiden fazla pay ile istirak etmis bulunan sirketlere verilen
    denetleme ve danısmanlık faaliyetinden elde etmisse ve bunu cari yılda da elde etmesi bekleniyorsa,
    denetçi olamaz; ancak, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler ve Yeminli Mali Müsavirler Odaları
    Birliği, katlanılması güç bir durum ortaya çıkacaksa (h) bendindeki yasağın kaldırılması için belli bir süreyle sınırlı
    olarak onay verebilir.
    (2) Bir bağımsız denetleme kurulusunun, bir sirketin denetlenmesi için görevlendirdiği denetçi yedi yıl arka
    arkaya o sirket için denetleme raporu vermisse, o denetçi en az iki yıl için değistirilir.
    (3) Denetçi, denetleme yaptığı sirkete, vergi danısmanlığı ve vergi denetimi dısında, danısmanlık veya hizmet
    veremez, bunu bir yavru sirketi aracılığıyla yapamaz.

(4) Bu madde hükümleri, 554 üncü maddede öngörülen islem denetçilerine de uygulanır. Kanunda veya esas
    sözlesmede aksi öngörülmemisse, islem denetçisi genel kurul tarafından atanır ve görevden alınır.

3.bentteen hangi anlamı çıkartmamız gerek?

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Tam Tastik yapan YMM aynı mükellefe "Bağımsız Denetim" de yapabilir mi?

Tam tasdik yapabilir, vergi danışmanlığı yapabilir ancak bunun dışında her hangi bir hizmet veremez. Örneğin büyük denetim şirketlerinin vergi bölümleri ve bağımsız denetim bölümleri var, bunların yanı sıra kurumsal finans, insan kaynakları hizmetleri de var. Böyle bir durumda aynı şirketten yalnızca bağımsız denetim ve vergi, hizmetleri alınabilecektir.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sn. Koray Bey, kafam biraz dolu kusura bakmayın; ymm ya tam tastik yapacak ek olarak vergi danışmanlığı yapabilecek ya da bağımsız denetim yapacak ek olarak vergi danışmanlığı yapabilecek ama hem tam tastik hemde bağımsız denetim yapamayacak doğru anladım değil mi?

Hayır öyle değil;

Bağımsız denetim hizmeti veren YMM ayrıca tam tasdik+vergi danışmanlığı yapabilecek, ancak bunun haricinde başka bir hizmet veremeyecek.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Anladım teşekkür ederim.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bir şirkette tam tasdik hizmeti yapan ymm aynı zamanda aynı şirkette işlem denetçisi olamaz. Zaten yasnın amacı budur.
    İşlemleri yapanla denetleyen aynı kişiler olmasın istenmiştir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

İyi de Nizam Bey 400/3'üncü madde aynı anda hem vergi denetim hem de bağımsız denetim hizmeti verilmesinin önünü açmış ki, pratikte de daha kolay olan bu. Aynı şeyi okuyup nasıl 180 derece zıt anlamlar çıkartabiliyorum sizinle bilemiyorum.

O zaman SMM de defterini tuttuğu şirketin denetçisi olabilri.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Maalesef SMMM'lerin defter tutması durumunda yanı prensip geçerli değil. Çünkü kanun metninde "vergi danışmanlığı" ve "vergi denetimi" ibareleri var. Bildiğiniz üzere defter tutma bu iki kavramın dışında kalıyor.

Yani o zaman sizin mantığınızla SMM yi sadece defter tutan muhasebeci olarak görüyoruz. Vegi danışmanı veya vergi denetçisi kabul etmiyoruz.
    Ben böyle düşünmüyorum. Bakalım görücaz. İkincil mevzuat yakında yayınlanır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)