kamu işçi maaş

Konu: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  227

  YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  Merhaba,

  Bir müşterimiz denetime girmiş ve bunun üzerine o şirketi denetleyen ymm, bizden çeşitli bilgiler isteyen bir kağıt gönderdi (fatura noları, yevmiye defteri noları vs. içeren)

  Bu bilgileri göndermesem herhangi bir yaptırımı olur mu ? 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  1.478

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  YMM bizzat kendisinin gelip bakması gerekir.
  [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Şubat.2010
  Mesajlar
  175

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  bize de karşıt inceleme tutanağı gelmişti. çalıştığımız ymm eksik alanları doldur demişti, ben de ihmal etmiştim bugün yarın yaparım diye. sonra bir hışımla telefon açtı bizim ymm. dedki "eğer bunlara istedikleri bilgileri zamanında vermezsek defter belgeleri süresinde ibraz etmemekten dolayı çok canımız yanar" ben o anda işi gücü bırakıp gelen karşıt incelemyi bitirmştim.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2011
  Mesajlar
  66

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  karşıt incelemelere smmm makbuzu kesebilirmiyiz, isteyen ymmye kesicez tabiki..

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1.210

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  Karşıt incelemede en son bir ymm 2 yıllık evrak ve rapor istemişti gelin buyrun inceleyin deyince vermekle yükümlüsünüz kargoya verin cevabını aldık. Bende kibarca bir mail yazdım YMM nin bürosunun elemanı olmadığımı kendilerinin gelip istediği incelemeyi yapabileceğini ancak bunları kabul etmiyorlarsa ilgili işin takribi 2 mesai günümü alacağını ücret mukabili rahatlıkla işlerini yapıp evrakları kargo yoluyla gönderebileceğimi makbuzu kendileri adınamı yoksa müşterileri adınamı kesmem gerektiğini ve banka hesabı bilgilerim bulunan bir mail attım sonra ne arayan olsu nede soran ;D ;D ;D
  YMM miş bilmemneymiş arkadaş bi rapor yazıyorlar bizim 5 yıllık defter parasını götürüyorlar üstüne birde işi bizim üstümüze yıkıyorlar yani çok afedersiniz ancak eşşek oldummu semer vuran çok olur derler bazı meslekdaşlara semer yetişmiyor maliye bir yandan sgk bir yandan mevzuatı yeni abuk subuk tebliğleri birde YMM ler para kazansın diye bedavaya işlerini yapacaksak ohooo ben 1 yıldır büro yönetiyorum şuana kadar 1 tane karşıt inceleme doldurmadım isteyene direkt ücreti banka hesabıma gönderin makbuzu nereye keseyim diyorum ne yapacaklarını şaşırıyorlar bir değil iki eleman gönderen bile oluyor ;D ;D ;D.

 6. #6
  koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  3.826

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  213 sayılı VUK'nun 256'ncı maddesi,

  "Geçen maddelerde yazılı gerçek ve tüzel kişiler ile mükerrer 257 nci madde ile getirilen zorunluluklara tabi olanlar, muhafaza etmek zorunda oldukları her türlü defter, belge ve karneler ile vermek zorunda bulundukları bilgilere ilişkin mikro fiş, mikro film, manyetik teyp, disket ve benzeri ortamlardaki kayıtlarını ve bu kayıtlara erişim veya kayıtları okunabilir hale getirmek için gerekli tüm bilgi ve şifreleri muhafaza süresi içerisinde yetkili makam ve memurların talebi üzerine ibraz ve inceleme için arz etmek zorundadırlar. Bu zorunluluk Maliye Bakanlığınca belirlenecek usule uygun olarak, tasdike konu hesap ve işlemlerin doğrulanması için gerekli kayıt ve belgelerle sınırlı olmak üzere, bu hesap ve işlemlere doğrudan ya da silsile yoluyla taraf olanlara, defter ve belgelerinin tetkiki amacıyla yeminli mali müşavirler tarafından yapılan talepler için de geçerlidir.(*)"

  27 Nolu YMM,SMMM genel tebliği bölüm I-2;


  "2- Defter ve Belgelerin Yeminli Mali Müşavirlere İbraz Edilmesinin Usul ve Esasları

  Defter ve belgelerin ibrazı yazı ile istenecektir. Bu yazılarda defter ve belgelerin tetkik edilmesini gerektiren gerekçelere ve karşıt incelemenin kapsamına açık bir şekilde yer verilecektir. Örneğin, KDV iadesi dolayısıyla, iade talebinde bulunan mükellefe mal ya da hizmet satan mükellef nezdinde karşıt inceleme yapılacak ise, talep yazısında bu hususa ve ayrıca tetkik edilmek istenilen işlemlere yer verilecektir.

  İlgililer yeminli mali müşavirlerin defter ve belgelerin ibrazına ilişkkin taleplerini talep yazısının kendilerine tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde yerine getireceklerdir.

  Yeminli mali müşavirlerce defter ve belgelerin incelenmesi mükellefin iş yerinde yapılacaktır. Ancak, iş yerinin uygun olmaması veya ölüm, işin bırakılması gibı zaruri sebeplerle defter ve belgelerin iş yerinde tetkikinin fiilen imkansız olması ya da mükellefin istemesi halinde, defter ve belgelerin taraflarca belirlenecek bir yerde incelenmesi de mümkündür."  Görüldüğü üzere mükellef aksini kabul etmedikçe YMM bir zahmet gelip işyerinde veya büroda karşıt inceleme yapacak. Ki bu durumda bile ibraz edilmesi gereken sadece defter ve belgeler, istediği defterleri ve belge klasörlerini önlerine koyarsınız, ne bilgi istiyorlarsa oradan çıkartsınlar.
  Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Ocak.2011
  Mesajlar
  1.478

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  Kısaca eleman dahi bakamaz. YMM bizzat teşrif ederek bakabilir.
  [B] Nane Üstada Saygılarımla;<br />[img]http://www.loadtr.com/b-64797-icon.gif[/img]admin_fast&#39;dan -&gt; [url=http://forum.alomaliye.com/index.php?PHPSESSID=5b843dee23a9503dcf1ac743e2795156&amp;topic=4231.0] [color=purple] [b]Forum Kuralları[/url]

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  344

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  Biz bu mesleğe büro da başlarken üstadlarımız yeminli bir şey gönderdi mi hemen onu işini yap diye bizi fırçalardı. Bende o zamanlarda çok zoruma giderdi. Galiba şuç birazda bizim eski üstatlarımızda adamları fena havalandırdılar.Şimdi ymmler eleman gönderiyorlar.fark burada
  A.A&nbsp; S.M.M.M

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Nisan.2009
  Mesajlar
  1.210

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  azaklı hocam ne elemanı hangi elaman ilkin eleman falan göndermiyorlar önce sağlam bir zarflıyorlar bunu bana göndermek zorundasınız cezası var diyorlar zarfı yiyenler sapıtıyor ne yapacağını şaşırıp işi gücü bırakıp tam tastiklerin içne gömülüyor ancak ücret mukabili yaparım denildiğinde bu sefer YMM ve elemanları ilkin nasıl olur diyor bal gibi olur dendiğindeyse eli mahkum ayağıma gelip ne evrağı varsa seve seve yapıyorlar.
  Ben kaç tane YMM ve elemanıyla bu konuyu görüştüm bizim meslekdaşların ya zamanı çok yada YMM lere bedavaya çalışmayı çok seviyorlar adamlar 2 sayfa rapordan dünyanın parasını kazanıyor işçiliğini bedavaya SMMM lere yaptırıyorlar ve yıllardırda bu devran böyle dönüyor vallahi yazık billahi yazık

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2010
  Mesajlar
  344

  Ynt: YMM lerin bilgi isteme hakkı ?

  valla shonhand hocam ben zamanım yok gelin bakın evraklara diyorum diretiyorum.Hiç aklıma ücret filan gelmedi şimdi iyi oldu ücret mukabili yaparım derim.
  A.A&nbsp; S.M.M.M

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 15 yıl 3600 günle kıdem isteme
  Konu Sahibi Ertann Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2012, 11:02
 2. Fesih edilmemiş a.ş. den alacak isteme
  Konu Sahibi minekoc Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 10.Kasım.2010, 22:14
 3. Vergi Dairesinden bilgi isteme hakkı
  Konu Sahibi YÜKSEL Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2010, 09:32
 4. SGK'nın Anlamsız ek bildirge isteme sebebi
  Konu Sahibi _GULSEN_ Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 19.Haziran.2010, 16:37
 5. Bağımsız Denetimde SMMM'lerin hakkı yeniyor mu?
  Konu Sahibi Önder68 Forum Bağımsız Denetim
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 15.Haziran.2009, 21:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36