kamu işçi maaş

Konu: Bağımsız Denetim Büyüklere

Bağımsız Denetim Büyüklere

Bağımsız denetim büyüklere

TTK'da getirilen bağımsız denetimin kapsamı da Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu'nun görüşleri doğrultusunda küçük şirketleri kapsam dışı bırakacak şekilde yeniden düzenlenecek.

Beklenen oldu ve Yeni Türk Ticaret Kanunu, yürürlüğe girmeden rötuşlandı. İş yapma kültürümüzde 100 yıldır geciken devrimci adımları tanımlayan yeni yasa kurnazlık lobisinin hükümeti etkilemesiyle "hadim" edildi.
    Yasayı yazan Ünal Tekinalp'in çağrılmadığı "TTK'yı budama" toplantısında Başbakan Yardımcısı Babacan'ın bu "etkisizleştirme operasyonunu" yönetmesi, hayret verici... Sonuçta küresel ekonomide büyük oyuncu olma iddiasındaki şirketlerin, hesap verebilirlik, sorumluluk ve şeffaflık kültürüne taşınması kaçınılmazdı. Yeni yasa tam da bunu sağlayacaktı.
    Ancak KOBİ'lere getireceği "ek maliyet" gerekçesiyle geri adım atıldı. Başta yasanın yazarı olmak üzere pek çok kesim, bu devrimci kanun sayesinde şirketlerin çağ atlayacağını savundu fakat iş dünyası içindeki "kurnazlık lobisi" işlerin "eski tas eski hamam" yapılması lobiciliğini başardı. 4 ay önceyi hatırlıyorum; iş çevrelerindeki "istemezükçülerin" sesi, TOBB'un tepe yönetiminde "merak etmeyin, mayısta hallederiz" taahhüdüyle yankı buldu. Mayısla birlikte ilk Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında TTK'daki değişikliklerin gündeme gelmesi bekleniyordu. Nitekim arkadaşımız Mehmet Ali Berber, değişiklik konularını sıralayınca, rötuşların detayına ulaştık.
    Doğmamış yasaya ana karnında iken "kısırlaştırma" ameliyatını yapanlar, iş kültüründeki bu devrime ihanetin bedelini acaba torunlarımıza nasıl anlatacak? "KOBİ'lere ek maliyet gelmesin" gerekçesine sığınanlar, yasayı delmenin toplumsal maliyetini nasıl izah edecek?
    Yönetime hâkim patronun şirket kasasından para çekmesine izin verir, denetimi kaldırır, ortağına ve paydaşına hesap verme yükümlülüğünü budarsanız küresel güç, bölgesel marka ve dış ortaklıkları nasıl oluşturabilirsiniz? Günü kurtarmanın bedeli, yarını harcamak olmamalıydı
    sabah gazetesi s.oğuz.

Şirketlere ek zaman
    Şirketlerin sözleşmelerinin yeni kanuna uyarlanmasıyla ilgili süre uzatılacak.

2- Limitedlere kâr avansı
    Patronların şirket ortak hesabından para çekmelerinin önüne geçen düzenlemede kısmi geri ...adım atılıyor. Limited şirketlere anonim şirketlerde olduğu gibi avans-kâr dağıtım uygulamasına geçecek. Bu şirketlerde kâr payı avansı dağıtacak.

3- Hapis cezasına sınırlama
    Suç olarak tanımlanan 11 eylem ön ödeme kapsamına alınacak. Adli para cezalarında ön ödeme 90 gün ve altındaki para cezaları için uygulanıyordu. Günlük asgari tutar olan 20 liradan 90 gün için bin 800 TL ödenmesi halinde işlenen suçtan dolayı kamu davası açılmıyor. Yeni düzenleme ile 36 eylemden 24'ü ön ödeme kapsamına alınmış olacak.

4- Fişte patron ismi yazmayacak
    "Yazar kasa fişinde patron ismi yazar mı?" diye eleştirilen 39. maddedeki 'tacirler tarafından kullanılan her türlü kağıt ve belgede gösterilmesi zorunlu olan bilgilerin daha açık bir biçimde belirtilmesi' netleşecek. Yazar kasa fişlerinde patron ismi yazmayacak.

5- Eğitim şartı kalktı
    Anonim şirketlerin yönetim kurullarının 4'te birinin yüksek öğrenim mezunu olma zorunluluğu kaldırılacak.

6- İnternet sitesi kurma esniyor
    İnternet sayfası yükümlülüğünü düzenleyen madde KOBİ'leri kapsamayacak şekilde yeniden düzenlenecek. İnternet sayfası düzenlememeye verilecek 6 ay adli para cezası da 90 güne indirilecek ve ön ödeme kapsamına alınacak.

7- Bağımsız denetim büyüklere
    TTK'da getirilen bağımsız denetimin kapsamı da Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu'nun görüşleri doğrultusunda küçük şirketleri kapsam dışı bırakacak şekilde yeniden düzenlenecek.

8- Kapanış onayı yevmiye defterine
    İşletmelerin yeni kanunda tepki gösterdiği kapanış onayına tutulacak defter sayısını düzenleyen maddede de değişiklik yapılacak ve 7 defterden yalnızca 'Yevmiye Defteri'nin kapanış onayı alması yeterli olacak.
    ÇOK ÖNEMLİ NOT = Bu kararların alınacağı toplantıya yeni TTK'nu yazan Prof. Ünal Tekinalp hoca davet edilmemiştir.

Sabah Gazetesi ve Milliyet Gazetesinde ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz

Ynt: Bağımsız Denetim Büyüklere

Arkadaşlar Dağ fare doğurmuştur Herkese hayırlı olsun

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Hoca davet edilse ne değişecekti ki?
    Önemli olan ekonomik güc değilmidir.?
    Zaten birçok konuda hatalrı vardı.
    Sonuçta bu denetçinin bir maliyeti olacak . Büyük şirketler dışında kimse buna katlanmak istemiyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Nizam üstadım katlanmak istemiyordan geçtim adamlar bu işin 500-600 TL ye yapılacağını falan düşünüyorlar. 1 Milyon TL cirosu olan mükellefe soruyorum adam benim cirom yüksek neyse 500-600 veririz yazdırırız raporu diyor. Ciddi rakamlardan bahsedincede ben deftere o kadar para vermiyorum bi raporamı vericem deyip sanki arayı biz cebimize atacakmışız gibi hemen karşı savunmaya geçiyorlar.
    Bağımsız denetim olsun denetçide olsun her firmaya bencede olmasın 700 bin LTD nin hepsine bağımsız denetim uygulamak zaten abeste iştigalden öteye gitmezdi ancak asıl derdimiz denetçi kriterlerinin belirlenmesinde olmalıdır.
    Her firmaya uygulanmayacak deyip üzüleceğimize türmobun istediği gibi bağımsız denetçi lisansının herkese dağıtılacağına adam gibi bir sınavla belli bir kesime verilirse bağımsız denetim sadece büyüklere uygulansa bile bizim meslek mensupları bu işten ciddi ekmek yer ama yok birlik ve oda başkanlarının istediği gibi herkese verilirse isterse 700 bin şirkete uygulansın 25-30 TL ye defter tutan zihniyetle o rapor zaten 500 TL den öteye geçmez.

Bu ülke bir kez daha yanıltmadı beni!
    Siz bu kafayla değil 2023 de 2123 de bile uygar bir ülke konumuna gelemezsiniz!

hiç şaşırmadım,bir zamanlar nereden buldun yasası çıkmıştı ne oldu?
    ortak hesabındaki katı kural kayıt dışılığı önleme de önemli bir rolü olabilirdi ama bunu kimse istemedi.
    spk şirketleri hariç bağımsız denetimin tam manasıyla uygulanacağını inanmıyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

"Her firmaya uygulanmayacak deyip üzüleceğimize türmobun istediği gibi bağımsız denetçi lisansının herkese dağıtılacağına adam gibi bir sınavla belli bir kesime verilirse bağımsız denetim sadece büyüklere uygulansa bile bizim meslek mensupları bu işten ciddi ekmek yer ama yok birlik ve oda başkanlarının istediği gibi herkese verilirse isterse 700 bin şirkete uygulansın 25-30 TL ye defter tutan zihniyetle o rapor zaten 500 TL den öteye geçmez"

Aynen katılıyorum. Baştan büyük şirketlerden başlardın. Daha sonra kademeli olarak yıllar içersinde aşağıya doğru inerdin. Malesef dayatmacaılık burda da karşımıza çıktı. Ya hep ya hiç zihniyeti.
    Halbuki aşamalı olsaydı önceleri çekirdek bir denetim kadrosu oluşturulur. Zamanla hem denetlenecek şirket sayısı hem de bu işi layıkıyla yapacak denetçiler artar, bir süreç sonunda da (5-10 yıl). İdeal denetlenme oranına ulaşılabilirdi. 8)
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Turmob ve odalar, bagımsız denetim meselesine o kadar bilgi olarak uzaktılar ki TTK'nın tüzüğünde yazan şirket denetlemesini bağımsız denetim ile karıştırıp üyelerine servis yaptılar.Çorba fiatına

Önce TURMOB ve sonra da oda başkanlarına Kobi/TFRS dosyasını okutmak gerekiyor.
    235 sahifelik gerçek bir TFRS

Eğer okumuş olsalardı TFRS'nin kapsama alanının her şirket olmayacağını da bilirlerdi ve gerçeği yansıtmayan sadece kendi beklentilerini sakladıkları şekilde meslek mensuplarına anlatmazlardı.
    Her bir sahifesi saatlerce tartışılabilecek tfrs gibi yoğun bir eğitimi ciddiye alırlardı.Bu eğitim neresinden bakarsanız bakın takriben 8 ay sürer.
    Muhasebe politikalarındaki değişikliğin muhasebeleştirilmesinin anlatılması ve uygulama örneklerinde kafayı sıyırmayacak meslekdaşın olduğuna inanmıyorum.Kaldı ki Hisse bazlı ödemelerin Ayrıntılı gelir tablolarında yaratacağı değişikliğin raporlanmaları ise kendi başına bir uzmanlık ister.
    Bunun gibi yüzlerce değişikliğin olduğu standartları hadi meslektadımız bir şekilde ögrendi.Peki bu bilgilere nereden ulaşacak.Şirketin muhasebesinden tabii ki.Bu sisteme uygun muhasebe planı nerede? TDHP yetersiz kalıyor.Muhasebe standartları kurulu son aşamada buna uygun muhasebe planı için ciddi bir çoklukta komisyon kurmuştu.Sonuç ne oldu? Taslak olarak bile dağıtılmadı yada dağıtıldı ama ben ulaşamadım.

Bu zamana kadar yapıldığı gibi Piyasada hisse bazında işlem gören şirketler ve onların alt yapıları için TFRS'ler devam edecektir.Borsada işlem görmek isteyen şirketler de bu sisteme girecek ve koçlar gibi bu çalışmaların parasını ödeyeceklerdir.Dolar bazında.

KGK'nun atacağı adımlar neticesinde İMKB yada ikincil piyasalarda işlem gören şirketlerin denetimleri için yabancı denetim firmalarından ziyade yerli denetim firmalarının önünü açacaktır.En azından meslek camiasına bir heyecan verebilir.Tabii bu şirketlerin deneticiliklerinin kurum tarafından tayini de yeni oluşacak yerli denetim şirketlerinin piyasa kabuslarını da ortadan kaldıracak bir teşvik sistemi olabilir.

TTK'da yazan şirket denetimi,tüm şirketlere uygulanılabilecek ve enaz 100 yıl geçerli olabilecek maddelerdir.Turmob hayal adasından biraz uzaklaşsa da bunu görebilse.Bu denetim raporlarının her yıl yazılması ve denetci mesleğinin oturtulması için bulunmaz bir fırsattır.Hem sistem oturur hem de denetimi.
    Tabii ki Kooperatiflerinde bu denetime tabii olması gerekmektedir.

Bunlar tamamen kişisel yorumlarımdır.İçindeki yanlışları atmak ve doğruları kendi doğrularına eklemek meslekdaşlarıma kalmıştır.

saygılarımla,

(başkaları da okuyor ya hani dedim bir katkımız olabilir mi )
    Bir terazide binlerce teraziyi tartabiliyor iseniz artık muhasebecisiniz.

Kesinlikle,Önce TURMOB ve sonra da oda başkanlarına Kobi/TFRS dosyasını okutmak gerekiyor.
    235 sahifelik gerçek bir TFRS..

Verilen eğitimlerin ve dağıtılan cd'lerin yetersiz olduğu aşikar.

Türkiye'de genellikle her konuda alt yapıyı oluşturmadan üst yapıyı inşa edemezsin.

küçükler denetlenmicek deniyor ama ölçü hala açıklanmadı. Ne kadar küçük mesela? 50 işçi ve 5 milyon ciro deniyordu . Eğer ölçü bu olacaksa şirketlerin gene yüzde 70 'i kayıtdışına ve vergi kaçırmaya devam edecek. O zaman çok büyük bir anlamı kalmıyor yeni ttk nın .öle değil mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)